
Heteken belül elkezdenék az új híd építését
Fotó: Erdély Bálint Előd
Rendszeresen vannak árvizek heves esőzéskor Lövétén, a Somsarjú-patak környékén, mivel ilyenkor a hordalék miatt eldugul a 132-es jelzésű megyei úton lévő híd. Utóbbi helyett – a helyi önkormányzat kéréseinek eleget téve – egy lényegesen nagyobb áteresztő-képességű átkelőt fog építtetni Hargita Megye Tanácsa.
2021. július 13., 10:232021. július 13., 10:23
2021. július 13., 12:002021. július 13., 12:00
Jelenleg csupán két áteresz vezeti át a Somsarjú-patak vizét a 132-es jelzésű megyei út alatt. Noha általában nincsenek problémák, heves esőzéskor rendszeresen megárad a nagy gyűjtőmedencével rendelkező patak, ilyenkor pedig dugulás keletkezik az említett hídnál, a medréből kitérő víz pedig házakat, udvarokat és pincéket önt el. A lövétei önkormányzat
– remélve, hogy így megszűnik az árvízveszély –, ám eddig látszólag nem történt változás.
A múlt heti árvízkárok felmérésekor találkoztunk a helyszínen a megyei tanács munkatársaival, akiktől megtudtuk, hogy már régebb óta tervezik egy nagyobb híd megépítését, készült is egy gazdasági és műszaki mutatókat tartalmazó tanulmány.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A dokumentumok szerint az építkezés 350 ezer lejbe kerülne, ám az ár még változhat, hiszen az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt az építkezési anyagok költsége. Borboly Csaba megyei tanácselnök lapunknak hangsúlyozta,
Bíró Barna Botond, az intézmény alelnöke közölte, a munkálat finanszírozására az Országos Befektetési Társaságtól szeretnének támogatást igényelni – akárcsak a tibódi útleszakadás esetében –, de ha nem járnak sikerrel, akkor saját forrásaikat használják fel. Borboly megjegyezte, a szükséges pénz előteremtése nem fogja befolyásolni a munka ütemét.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.
Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.
Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!