
Felújításra szorul a katolikus egyház iskoalépülete
A 2025-2026-os tanévre érvényes marosvásárhelyi iskolahálózatban több érdekes változásról döntöttek a marosvásárhelyi tanácsosok csütörtökön, az idei utolsó ülésükön. Feltételekkel jóváhagyták, hogy az Unirea Főgimnázium kiterjessze oktatási helyszíneit.
2024. december 19., 17:032024. december 19., 17:03
2024. december 19., 17:032024. december 19., 17:03
A helyi önkormányzatoknak minden évben el kell fogadniuk a következő tanévre vonatkozó iskolahálózati besorolást. Mivel országszerte
A korábbi években sok vita volt Marosvásárhelyen az iskolahálózattal kapcsolatban, hiszen
Idén hozzászólások nélkül, gördülékenyen szavazták meg a marosvásárhelyi tanácsosok a jövő ősztől érvényes iskolahálózatot. Mindenképp érdemes megnézni alaposabban a döntést, mert az több fontos változást is tartalmaz. Az egyik az, hogy
A másik döntés közvetve ugyan, de összefügg ezzel: a Constantin Brâncuși Építészeti Szakközépiskola osztályai a Victor Babeș utcából a Gheorghe Marinescu utcai helyszínre költöznek.
Lekerülhet ez a tábla a Victor Babes utcai épületről?
Fotó: Haáz Vince
A Babeș utcában, a megjelölt szám alatt több épületből álló iskolaközpont van. Aranykorában a Constantin Brâncuși Építészeti Szakiskola itt több épületben működött, bentlakással, ebédlővel, több tucatnyi osztállyal.
A folyamatosan csökkenő építészeti osztályok helyét az évek során átvették az Európa Általános Iskola osztályai, jelenleg a teljes iskola ott működik. De még mindig vannak üres osztályok, épületrészek, ezeket jelenleg felújítják.
A nemrég beiktatott városi tanácsosok
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtöki döntése nyomán tehát
Az oktatási helyszín kiterjesztésére rá kell bólintania még a tanfelügyelőségnek is.

Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány írásban értesítette Marosvásárhely polgármesteri hivatalát, valamint az Unirea Főgimnázium vezetőségét és Maros megye tanfelügyelőségét, hogy nem vállalják többé a felelősséget az iskolaépület épségéért.
Az „unireás” diákok költözése azért is időszerű, mert – mint beszámoltunk róla –
De nem szabad elfeledkezni az Európa Általános Iskoláról is, amely jó pár éve betölti az épületek egy részét. Itt a szülők azért aggódnak, hogy ha az Unirea Főgimnázium részben vagy egészen oda fog költözni, akárcsak az egyházi ingatlan felújításának idejére, és abban az esetben kiszorítják őket.
Az biztos, hogy az éppen zajló tanévben továbbra is minden a megszokott módon fog működni, változások jövő ősztől várhatók.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
szóljon hozzá!