
Magyarországi szakemberek segítenek a székelyföldi és erdélyi gasztronómia megreformálásában
Turisztikai egységvezetőkkel, étterem-tulajdonosokkal és szakácsokkal telt meg hétfő reggel a székelyudvarhelyi Gondűző Étterem rendezvényterme. A főként Udvarhelyszékről származó vendéglátósok konkrét céllal érkeztek: meg akarják reformálni a székelyföldi magyar vendéglátást.
2022. március 09., 12:292022. március 09., 12:29
A nemes elhatározásban pedig igen profi segítséget kaptak, hiszen az Erdélyi Gasztronómiai Szövetség és a Magyar Turisztikai Ügynökség hathatós közbenjárásával Ruprecht László, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnöke, valamint Macsinka János egri séf érkezett az Udvarhelyi-medencébe egy eszmecserére.
Sok étteremvezető és szakács érdeklődött a lehetőség iránt
És ha már itt voltak, akkor természetesen technikai fortélyokat is mutattak a turizmusban dolgozóknak és a szakácstanoncoknak – képriportunk tanulsága szerint pedig ebből csak tanulni lehetett.
Balról jobbra: Macsinka János, Ruprecht László, Nagy György
A március 7-i találkozó egy vélhetően sikeres együttműködés első állomása volt, hiszen Ruprecht László ezentúl havi rendszerességgel, egyszerre akár két séffel is az oldalán Erdélybe érkezik, ahol a gyakorlati képzés mellett az elméleti munkára és a közös gondolkodásmód kialakítására is nagy hangsúlyt fognak fektetni.
Az Erdélyi Gasztronómiai Szövetség által szervezett tudástranszferek során a már meglévő szakácsoknak biztosítanak továbbtanulási lehetőséget, ugyanakkor a szakiskolás diákokhoz is minden alkalommal ellátogatnak majd – mostani ittjártukkor a Kós Károly Szakközépiskola 40 diákjának mutatták meg azt, hogyan kell egy klasszikus gulyáslevest a mostani trendeknek megfelelően elkészíteni és tálalni.
„Együttes erőfeszítéssel és munkával, nyitottsággal és egymás segítésével a székelyföldi gasztronómiát fel lehet lendíteni” – hangoztatta mindkét magyarországi szaktekintély, akik szerint az is lételeme a sikernek, hogy a székelyföldi éttermekben székelyföldi alapanyagokat használjanak. Emellett a tapasztalatok megosztása szintén kvintesszenciája lehet a régió turizmusának fellendítésének: a bevált trükköket ugyanis érdemes egymásnak elmondani, hiszen a hosszú távú fennmaradásnak és sikernek csak ez lehet a záloga.
A közös munka az egész régió számára gyümölcsöző lehet
A következő képzésre április 11–13. között kerül sor Székelyudvarhelyen, majd májusban 9-e és 11-e között érkeznek a Stílusos Vidéki Éttermiség szakemberei Erdélybe. A közös műhelymunkákra és eszmecserékre bármely erdélyi vendéglőtulajdonos vagy szakács jelentkezhet az Erdélyi Gasztronómiai Szövetség Facebook-oldalán vagy a 0744-549 781-es telefonszámon. Ugyanitt további információkat is szolgáltatnak a műhelymunkák és eszmecserék kapcsán.
(X – fizetett hirdetés)
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az ország érdekét szolgálja és Bukarest megbízható szövetségesi szerepét bizonyítja az a javaslat, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen katonai erőket telepíthessen Romániába.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön a Victoria-palotában fogadja a Romániába hivatalos látogatásra érkező Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Az első gólya március 6-ai érkezését követően egyre több fészket vesznek birtokba a hazatérő vándormadarak Csíkszentsimonban. Fotókon és rövid videón mutatjuk.
Évente több mint 3,4 millió tonna, azaz percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben a lakosság több mint 27 százaléka a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának van kitéve.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.
Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.
Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.