
Reggel engedték szabadon az újonnan érkezett bölényeket
Fotó: Marosvásárhelyi állatkert
A marosvásárhelyi állatkert részt vesz az európai bölények megmentési programjában, ennek részeként érkezett két bölénytehén az állatkertbe, csatlakozva a korábban érkezett tehénhez és a már itt élő bikához.
2023. november 09., 21:562023. november 09., 21:56
Az állatkertek jelentős mértékben hozzájárulhatnak, és hozzá is járulnak a vadon élő állat-, növény- és gombafajok védelméhez, megőrzéséhez. Az itt dolgozó szakemberek tapasztalatait kamatoztatják azoknak a fajoknak a szaporításában és megőrzésében is, amelyek már természetes élőhelyükön nem lelhetők fel.
• Videó: Marosvásárhelyi Állatkert
Ennek első lépése volt az egyik, itt élő, genetikai vizsgálatoknak alávetett, és egészségesnek minősített bölény a Kaukázusba való szállítása. Most pedig az egyedül maradt bika mellé három új tehén került, amelyek tenyészcsapatot alkothatnak.
Fotó: Marosvásárhelyi állatkert
A három bölénytehén közül egy Németországból (Nürnberg), kettő pedig a miskolci állatkertből, Magyarországról érkezett. Mindhárom fiatal tehén tavaly született. Mint ismert az európai bölény hároméves korára éri el az ivarérett kort.
A két miskolci bölény szerdán este érkezett meg Marosvásárhelyre, de csak csütörtökön engedték ki őket az új otthonukban.
Az új család
Fotó: Marosvásárhelyi állatkert
Megnövekedett autós forgalomra hívják fel a figyelmet a rendőrök az 1-es országúton, különösen a hegyvidéki területek felé.
Pósfai Gábort, a Tisza Párt operatív vezetőjét a rendvédelmet és sportot felügyelő és irányító Belügyminisztérium vezetésére, Melléthei-Barna Mártont, a Tisza Párt jogi vezetőjét pedig az Igazságügyi Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Földimogyorót vont vissza a forgalomból a Metro Cash & Carry áruházlánc, mivel a termékeknél az aflatoxin szintje meghaladta a megengedett határértéket. A vásárlóknak azt tanácsolják, hogy ne fogyasszák el, hanem vigyék vissza.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
szóljon hozzá!