
Csak ne olyan hevesen... Megtörténhet, hogy előbb utóbb megtiltják a fürdőzést a vulkanikus tóban. Illusztráció
Fotó: Szigeti Vajk István
Várhatóan a tavalyhoz hasonló rendszerben, de új és felújított illemhelyekkel, információs irodával, büfékkel fogadják majd a Szent Anna-tóhoz érkező turistákat nyártól. A cél, hogy úgy szolgálják ki a nagyszámú látogatókat, hogy közben a természeti látványosságot is óvják.
2017. május 23., 10:012017. május 23., 10:01
Habár már most is szép számban keresik fel a Szent Anna-tavat és környékét, a lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság és a Pro Szent Anna Egyesület a nyári látogatói idény kezdetére – június 15-éig – fejezi be az idénre tervezett kisebb felújítási munkálatait – ismertette érdeklődésünkre Dósa Elek Levente. A Pro Szent Anna Egyesület ügyvezetője elmondta, attól kezdve három hónapig
A nyeregben lévő, azaz a fenti parkolóknál felújítottak egy illemhelyet, így abból eggyel több várja a vendégeket, és már a büfé is üzemel, amelynek épületében egy információs pontot is működtetnek majd.
– sorolta az előrelépéseket, elképzeléseket az illetékes. Hozzátette, a munkálatokkal járó költségeket területtulajdonosként a lázárfalvi közbirtokosság finanszírozza, habár Csíkszék egyik legkisebb közbirtokosságáról van szó, erdői nagy része pedig a rezervátumban található, ami jelentősen korlátozza a kitermelést.
Úgy fejlesztenének, hogy az a tó épségét és az emberek biztonságát szolgálja
Fotó: Szigeti Vajk István
Mint megtudtuk, a további nagyobb fejlesztések és az akkreditáció megszerzésének hátráltatója is elsősorban az anyagi keret hiánya. Jelenleg keresik a lehetőséget, amely révén nagyobb pénzforrásokat lehetne lehívni, a közbirtokosság rövidesen a környezetvédelmi gondnoksággal is egyeztet ebben az ügyben.
Terveik között szerepel egy integrált parkolórendszer kialakítása elektronikus beléptetőrendszerrel, felújítanák az ösvényeket úgy a tó körül, mint a Mohos-tőzeglápban.
A menedékházat is tataroznák, hogy néhány család elszállásolására alkalmas vendégházként működtessék. Természetesen elengedhetetlen lenne mindehhez a helyszínen az ivó- és szennyvízrendszer kiépítése, illetve a villanyhálózat kivezetése – részletezte Dósa Elek Levente. Tisztázta azt is, hogy ezek egyelőre távlati tervek, amelyek megvalósításához több millió lejre lenne szükségük.
Meglátásuk szerint, fontos lenne a tóban való fürdés és a parti sütögetések betiltása. Ebben a kérdésben viszont a gondnokság a jogosult, annak hatáskörébe tartozik ezek betiltása, engedélyezése – avatott be az ügyvezető. Megjegyezte, a terület új menedzsment tervében, a látogatói szabályzatba – amelyet a gondokság már összeállított és elküldte jóváhagyásra a környezetvédelmi minisztériumba – belefoglalták, hogy tilos a fürdés a tóban. A tűzgyújtásra vonatkozó részben pedig az szerepel, hogy azt nem szabad az erdő közelében,
A tiltásokat az indokolja, hogy fokozatosan romlik a tó vizének minősége: ehhez hozzájárul a megfelelő illemhely hiánya és a fürdőzők által használt kozmetikumok is. Emellett amíg a látogatóba érkezők mindössze pár órát töltenek a vízparton, majd továbbállnak, a piknikezők akár egész nap kint tartozódnak, wc hiányában az ürülékük pedig a tó vizébe kerül, ha nem is azonnal, akkor az esővel, vagy hóolvadással – lévén, hogy egy kráterről van szó. Az esőhordalék utolsó szűrője a vízpart előtti füves rész lenne, amely a piknikezők által sűrűn használt részeken rendszerint kiszárad. Emiatt ott nincs, ami megszűrje a kráter faláról érkező hordalékot, így az akadálytalanul a tóba kerül – jelentősen hozzájárulva a feltöltődéshez – részletezte az egyesület képviselője, leszögezve, hogy nem extrém környezettudatosság miatt látják szükségesnek a szigorításokat. Meglátása szerint fontos, hogy ha már van rá mód, akkor óvják az egyedinek számító természeti látványosságot.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy jövő héten újraindulhat az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) kibertámadás miatt leállt tevékenysége.
Nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében: az év első felében 261 bűncselekményt jegyeztek, szemben a tavalyi azonos időszak 199 esetével. A rendőrség szerint az áldozatok nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz.
Újabb két korszerű és környezetbarát bölcsődét adtak csütörtökön át Hargita megyében. Az új intézmények Siménfalván, valamint Csíkszentgyörgy községben, Csíkbánkfalván épültek.
A természettudományok és a matematika-informatika szakokra volt a legnehezebb idén bejutni a nyolcadik osztályt végzetteknek Székelyföldön. A magyar tagozaton 8,80 volt a legmagasabb utolsó bejutási átlag az egyik székelyföldi líceumban.
A Henley Passport Index júliusi adatai szerint a román útlevél a 11. helyen áll a világon, ami Románia eddigi legjobb helyezése ebben a rangsorban – közölte csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu ügyvivő belügyminiszter.
Aláírták a gyergyószentmiklósi Mobilitás 2 projekt kivitelezési szerződését, így augusztusban kezdődhetnek a munkálatok. A közel 15 millió lejes beruházás többek között útfelújítást, új járdákat, parkolókat és zöldfelületek rendezését is magában foglalja.
Több mint 23 köbméter, eredetét igazoló okmányok nélküli faanyagot találtak a rendőrök egy Hargita megyei erdészeti vállalkozásnál végzett ellenőrzés során. Az érintett cégre 10 ezer lejes bírságot szabtak ki, a faanyagot pedig elkobozták.
Alexandru Rogobete szociáldemokrata (PSD) képviselő csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy módosító javaslatot nyújtott be, amellyel mentesítené az egészségügyet a létszámstop alól.
Több mint száz alkohol és drogtesztet végzett a közúti rendőrség Tusványos első két napján, azonban mindegyik eredménye negatív lett. Műszaki meghibásodások miatt azonban kilenc sofőrt büntettek összesen valamivel több mint 5 ezer lejes bírsággal.
A magyar autonómiatörekvések jelenéről és jövőjéről vitáztak Tusványos második napján politikusok, jogászok és nemzetpolitikai szereplők. A beszélgetés középpontjában Székelyföld, Vajdaság és az európai kisebbségvédelem állt.
szóljon hozzá!