Fotó: Barabás Ákos
A Gordon-tető felé vezető mezei út modernizálásába kezdtek Farkaslakán, ami azért fontos, hogy elkezdhessék egy víztisztító állomás és a hozzá tartozó víztározó megépítését. Az alpolgármester szerint pár hónap alatt befejezik a munkát.
2016. május 27., 14:082016. május 27., 14:08
2016. május 27., 14:092016. május 27., 14:09
Néhány hete fogtak neki a Gordon-tető felé vezető mezei út nagyjából egy kilométeres szakaszának modernizálásába, amely egy hamarosan megépülő víztisztító állomáshoz vezet majd – tudtuk meg Geréb Péter farkaslaki alpolgármestertől. Mint mondta, az útra ballasztot hordanak, majd kövezik, továbbá a sáncokat is kiássák, hogy tartós legyen az útfelület. Ez egyébként az első fázisa az ivóvízhálózat bővítésének a településen. A több mint egymillió lej összértékű projekt, amelyre kormányfinanszírozást várnak, három részből áll: útépítés, a víztisztító állomás és a hozzá tartozó 250 köbméter űrtartalmú tározó megépítése, továbbá szükség esetén egy pumpaház megépítése, amely a Nyikóból szivattyúzná a vizet. Geréb szerint utóbbi csak biztonsági okokat szolgálna, így az elkövetkező két hónapban nem fognak hozzá – sőt lehet, hogy teljesen kihagyják a tervekből –, a többi viszont elkészül az említett idő alatt.
A korábbi években nagyon sok probléma volt az ivóvízellátással Farkaslakán, Székelyszentléleken és Bogárfalván, hiszen szárazság idején egyes háztartások víz nélkül maradtak, olyan is volt, hogy két hétig. Ez abból adódott, hogy néhányan önkényesen gazdálkodtak a vízzel. Megoldásaként egy vízszolgáltató céget alapított az önkormányzat, amely két éve vízórákat szerelt fel a lakosoknál. Ez véget is vetett a vízhiánynak. Egyébként a térség háztartásait jelenleg több víztartály látja el, egy 120 köbméteres a Gordon-tetőn, egy 200 köbméteres a Csere-tetőn, egy 100 köbméteres a Baknya-tetőn és egy kisebb Pálfalva környékén. Az ezek által összegyűjtött vizek ugyan jó minőségűek, de nincsenek tisztítva. Az új tisztítóállomás és a tározó megépítése nemcsak a víz klórozása szempontjából fontos, hanem az energiaköltségeken is spórolhat az önkormányzat, mivel onnan szabadeséssel érkezhet a víz a falvakba, nem kell pumpálni. Geréb Péter azt is elmondta, hogy nem fogják emelni a vízszolgáltatás díját.
A mostani projektet egyébként már két éve szerették volna elkezdeni, ám a bürokratikus engedélyeztetési rendszer miatt erre nem volt lehetőségük. Rámutatott, mivel külterületen történik az építkezés, a Hargita megyei illetékesektől kellett engedélyt kérni a munkára, de ott elakadt az ügymenet.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!