Fotó: Thomas Campean
Nem irigyelhette senki a székelyudvarhelyi Deák Szilvia életét: a fiatal lány tizenhárom éves korában három testvérével árván maradt. Menedéket a csereháti nővérek nyújtottak nekik, befogadták a fiatalokat, és gondoskodtak neveltetésükről, taníttatásukról. Szilvia meghálálta a belé vetett bizalmat, felsőfokú végzettséget szerzett, majd Bukarestig ment a mesteri tanulmányok miatt, ahol egy bankfiókban is állást talált. Életének a napokban egy száguldó sofőr vetett véget a fővárosban, a balesetről majd minden központi médiaorgánum beszámolt.
2013. november 01., 11:312013. november 01., 11:31
2013. november 01., 12:262013. november 01., 12:26
Huszonkilenc napos előzetes letartóztatásba helyezték azt a 22 éves, iraki fiatalembert, aki hétfőn késő este elütötte a 24 éves, székelyudvarhelyi Deák Szilviát. A lány a hatodik kerületben egy gyalogátjárón próbált átkelni barátnőjével, amikor az iraki autóvezető – a szemafor piros jelzését figyelmen kívül hagyva – elgázolta Szilviát, majd továbbhajtott. A sofőr menekülni próbált, egy Ilfov megyei barátjánál bújt el, azonban a rendőrség megtalálta – járta be a hír az országot, ugyanis a hét folyamán szinte minden központi médiaorgánum bemutatta a történteket.
A semmiből kezdte
Szilvia korán elveszítette szüleit, három testvérével együtt a Szeplőtelen Szívek Kongregáció apácarendhez került, a Cserehátra. Emlékét Emília főnővér elevenítette fel lapunknak. „Tizenhárom éves korában hozta ide három testvérével együtt az édesanyjuk, aki nagyon beteg volt. Azt mondta, nem tudják már nevelni, nincs pénzük – azonnal befogadtuk őket. Három hónappal később meghalt az édesanya, hat hónappal később pedig az édesapa is” – emlékezett vissza a főnővér, hozzátéve, nagyon jólelkű, ügyes lány volt, két egyetemet is elvégzett. „Ide járt haza, ez az épület jelentette számára az otthont. Egyszer, amikor hazajött az egyetem elvégzése után, azt mondta nekem: ha ön nem lett volna, nem tudtam volna tanulni és bármit is elérni az életben. Két nap múlva küldött egy üzenetet, amiben a következőképpen fogalmazott: nővér, maga az én édesanyám, de vágyom az igazi édesanyámra, hogy megöleljem, megsimogassam a kezét” – mesélte a főnővér.
Akik nem feledik
Szilviának három testvére van: a kisebbik XI. osztályos, a legnagyobb Franciaországban dolgozik, a középső pedig ugyancsak Bukarestben végzi felsőfokú tanulmányait. Mindannyiukat támogatták a Szeplőtelen Szívek Kongregáció apácarendnél. Szilvia – mint ahogy testvérei is – a Marin Preda Elméleti Líceumban kezdte tanulmányait. Ezt követően a marosvásárhelyi Petru Maior Tudományegyetemen hallgatott előbb közgazdaságtant, majd miután ösztöndíjjal egy évet Olaszországban tanulhatott, visszajött, és elvégezte a jogot is. Ezután került Bukarestbe, ahol állást is talált az egyik bankfióknál. Emellett folytatta felsőfokú tanulmányait, jogi mesterképzést kezdett meg. Együtt lakott húgával, aki szintén tanult: nevelte, gondozta őt.
Hétfőn este az egyetemről tartott hazafelé, amikor az iraki férfi elgázolta. „Példamutató életére sokan fognak emlékezni. Imádkozunk érte, és emlékét örökre szívünkbe zárjuk” – mondta könnyeivel küszködve Emília főnővér. Megtudtuk, csütörtökön volt Szilvia temetése anyai nagymamájának falujában, egy Neamț megyei településen. Az apácarend szervezte meg a gyászszertartást, a nevelőintézetből húszfős csoport kísérte utolsó útjára a lányt.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!