Fotó: Pál Gábor
Csütörtök délután átadták a Tábor-negyedi kazánház közel 1,3 millió lejből kiépített napkollektorrendszerét. Bunta Levente polgármester a sajtó képviselői kíséretében a helyszínen, azaz a kazánház tetején tekintette meg a meleg víz előállítására szolgáló zöldenergiás rendszert.
2011. június 16., 15:072011. június 16., 15:07
2011. június 16., 15:352011. június 16., 15:35
Csütörtök délután, a rendszer próbaüzemének végén átadásra került a nagyrészt pályázati pénzből megvásárolt és felszerelt napkollektorrendszer a Tábor-negyedi kazánházban. Az eseményen Bunta Levente polgármester és a városháza képviselői mellett jelen volt a tervező és a kivitelező Ag. Serv Construct Kft. vezetője, valamint Ráduly Mihály, a távhőszolgáltató igazgatója is.
A beruházás összértéke 1 293 750 lej, amiből mintegy 740 000 lej a pályázati pénz, a napkollektoros kazánház 500 Tábor-negyedi családnak szolgáltat meleg vizet – ismertette az eseményen mondott beszédében Bunta Levente, hozzáfűzve, hogy az elmúlt három évben elvégzett fejlesztéseknek köszönhetően remélhetőleg nőni fog a rendszer által kiszolgált háztartások száma.
„Ezeknek a beruházásoknak köszönhetően nem kell olyan mértékben emelnünk az árakat, mint ahogyan a gáz drágult, melynek ára 40 százalékkal emelkedett az elmúlt három évben. Tehát a lakók szempontjából ez egy pénztárcakímélő beruházás” – fogalmazott a városvezető, majd rátért a napkollektorrendszerrel kapcsolatos tudnivalókra.
A 135 darab síkkollektor összesen 295 négyzetméter felületen gyűjti a napenergiát, ami éves szinten 50–75 ezer lejes megtakarítást eredményez a hőenergia előállítási árát tekintve, az energiamegtakarítás 200 megawattóra évente – sorolta az adatokat a polgármester. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a német napkollektorrendszer alkalmas az automatizálásra, és ez valószínűleg meg is fog történni.
A kivitelező Ag. Serv Construct Kft. vezetője, Cheslerean Valer referenciamunkának nevezte a beüzemelt rendszert, a tervező, valamint a városháza szakemberei is jól kivitelezett munkának minősítették a beruházást, többen is köszönetet mondtak a jó együttműködésért. Elhangzott az is, hogy a napkollektorrendszer túl van az egy hónapos próbaüzemen, ezalatt szinte 20 megawattóra energiát spórolt meg, tehát szinte tökéletesen működik.
A beszédek után a polgármester, a hivatal képviselői, a kivitelező, a tervező, a távhőszolgáltató vezetője és a sajtó képviselői megtekintették az üzembe helyezett napkollektorokat.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!