Fotó: Thomas Campean
A cipőturkálók térhódítása, az alapanyagok drágulása háttérbe szorította a székelyudvarhelyi susztereket, cipészeket. Igény szerint többen is készítenének cipőt, de mivel a használt lábbelihez olcsón hozzá lehet jutni, sokan még a javításra sem hajlandók áldozni. Az ilyen típusú megrendelések szempontjából tizennyolc éve az idei nyár volt a legkevésbé forgalmas, veszteséggel zárták a júliust és augusztust – mondták el a műhelyekben.
2013. október 08., 19:122013. október 08., 19:12
2013. október 08., 19:262013. október 08., 19:26
Mint Ambrus Attila cipész elmondta, a használtcipő-kereskedések hatalmas konkurenciát jelentenek a cipészeknek. Ugyanis ha néhány tíz lejért beszerezhetők a viszonylag jó minőségű lábbelik, az emberek nem áldoznak a régiek javítására, s még kevésbé új cipők készíttetésére. Általában azok javíttatják meg a régi cipőt, bakancsot, akik megszokták, megszerették azt. A drágán megvásárolt motoros csizmákat és külföldről beszerzett túrabakancsokat is egyszerűbb, kifizetődőbb megreparálni, mint újat venni helyettük – vélte Ambrus. Ám többen is hagytak már nála lábbelit úgy, hogy lemondtak róla, mert olcsóbban turkáltak másikat, mint amennyibe a javítás került volna. Kliensei leginkább kisebb javításokat kérnek: a hideg időszakban sokan cseréltetnek cipzárt téli csizmájukon, a leggyakrabban azonban magassarkú cipőket visznek hozzá, hogy flekket cseréljen rajtuk. A női cipősarkak gyorsan elhasználódnak a betonjárdákon, de a járás módjától is függ azok időtartama: van, aki néhány hetente viszi flekkcserére lábbelijét, van, akinek több hónapig is kitart. A cipész ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az olcsó és egyszerű flekkezéssel komoly orvosi kezelések kerülhetők el: az eljárt sarok miatt természetellenes a lábtartás, ennek következtében pedig komoly ortopédiai problémák, például bokasüllyedés vagy egyéb deformitások alakulhatnak ki. A különféle cipődivatok újabb gondok okai lehetnek: a tartás nélküli darabok lúdtalpat, a néhány éve előszeretettel viselt holdjárók pedig bizonyítottan csípőproblémákat eredményezhetnek.
Meddig tart a turkált lábbeli?
Az egyik használtcipő-kereskedésben hétről hétre nagy a sürgés-forgás: több vásárló panaszkodott arra, hogy a nyitás perceiben majdhogynem tömegverekedés zajlik le, mindenki fejvesztve rohan, hogy megszerezze a legjobb darabokat. Elmondásuk szerint vannak, akik zsákszámra hordják el a cipőket, így annak, aki csak egy-két pár lábbelit szeretne, néha nem marad jó minőségű áru. A nyugdíjas vásárlók kijelentették: elég baj, hogy szerény életjáradékukból csak használt cipőre futja – azt is csak egy- vagy kéthavonta engedik meg maguknak. Tapasztaltak már olyat, hogy a használtan beszerzett lábbeli talpa néhány hetes viselés után tönkrement.
Ambrus Attila elmondta, a megrendelők körülbelül nyolcvan százaléka turkálóban beszerzett cipőjét viszi javíttatni, mert előfordul, hogy már egy-két használat után leválik a talpa. Ezek azonban nem minden esetben javíthatók, mert az utóbbi néhány év tapasztalatai szerint a cipőtalpak anyaga porózusabb, könnyebben törik vagy hasad. Az ilyen lábbelikre nem érdemes új, minőségi talpat tenni, mert a művelet körülbelül hatvan lejbe kerülne, ennek töredékéből azonban újat vagy alig használtat lehet turkálni. Emiatt mostanában sokkal kevesebben fordulnak a cipészekhez, mint például két évvel ezelőtt. Volt már arra is példa, hogy a kliens két pár csizmából készíttetett egyet: ez viszonylag olcsón, körülbelül harminc lejért megoldható, de csakis akkor, ha a két csizma paraméterei nagyjából azonosak: magas sarkú lábbeli felső részét ugyanis nem lehet lapos talpra illeszteni, sem kerek orrból hegyeset vagy szögleteset kialakítani. Cipőt Ambrus utoljára öt éve készített, mert az emberek nem hajlandók annyi pénzt áldozni egy új párra, mint amennyiből csekély számú megrendelés esetén előállítható. Az alapanyag beszerzése nagy tételben történik – néhány cipő készítéséhez kevés, jó minőségű bőrt vásárolni majdhogynem lehetetlen, egy nagyobb megrendelés esetén azonban megoldható lenne.
Haldokló ortopéd cipészet
Konrád János székelyudvarhelyi cipész ortopéd cipőket is készít, elmondása szerint azonban négy-öt éve nem tudott emelni a munkadíján. Hozzáfűzte, ebből a szakmából nem lehet gyorsan meggazdagodni, ezért 1990 óta a környéken senki sem tanulta ki. A környéken tehát egyedül ő foglalkozik ortopéd cipők készítésével. Udvarhelyszéken kívül Szováta, Gyergyószentmiklós, Sepsiszentgyörgy környékéről, illetve Konstancáról, sőt Kanadából is volt már megrendelése. Ennek ellenére ha bérelnie kellene műhelyét, bizonyára már lehúzta volna a rolót – mondta el. Az alapanyag folyamatosan drágul: elmondása szerint ugyanannyi pénzből, amennyiből a kilencvenes években egy autó csomagtartóját megtölthette, most csak annyi anyagot vásárolhat, amennyit kézben is el tud hozni. Mivel a különféle problémák orvoslásához különböző pereméterekkel rendelkező lábbelik szükségesek, ezek ára eltérő. Ám a kizárólag kézzel készített, esztétikus cipők legfeljebb 30–40 lejjel kerülnek többe, mint a forgalmazó cégeknél beszerezhető lábbelik. Meggyőződése azonban, hogy azok, akik leginkább gyógycipőre szorulnak, nem engedhetik meg azt maguknak. Bonyolult művelet egy ilyen cipő elkészítése: egy normál használatra szánt lábbeli legyártásához is huszonhatféle kellék szükséges, a gyógycipőéhez még több. Az ortopéd cipőket kimondottan a sérült vagy rendellenesen fejlődött végtagra szabottan kell elkészítenie, azok ugyanis kis eltérés esetén is sérthetik a problémás lábat. „Fájdalmas szobrászat az én szakmám” – foglalta össze munkája lényegét, hozzáfűzve, ahhoz, hogy megfelelő lábbelit készítsen, át kell éreznie a megrendelő fájdalmát. Bár nagyon szereti munkáját, amint eléri a nyugdíjas kort, valószínűleg leadja működési engedélyét – összegzett a cipőkészítő.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!