Fotó: Thomas Campean
Havonta átlagosan tizenötezren hívják a 112-es sürgősségi telefonszámot Hargita megyéből, azonban ennek 70 százaléka nem sürgősségi hívás. Ha baj van, ne féljünk anyanyelvünkön megszólalni, hiszen a szolgálatnál vannak magyar, illetve magyarul is beszélő diszpécserek.
2013. november 06., 09:562013. november 06., 09:56
2013. november 06., 09:572013. november 06., 09:57
A Speciális Távközlési Szolgálat egy felhívást intézett a lakosság felé, melyben kérik, csakis akkor tárcsázzák a 112-es számot, ha valóban sürgősségi esetről van szó. A közlemény szerint a hívások nagy része nem nevezhető sürgősséginek, ezt a szolgálat honlapján közzétett, megyékre lebontott adatok is alátámasztják.
A hívások kevesebb mint harmada sürgősségi
Hargita megyében júliusban közel 16 ezer, augusztusban több mint 17 ezer hívást fogadtak a szolgálatnál, mint utólag kiderült, ezek nagy része jogtalan és hamis volt. A szolgálat honlapján lévő táblázat megyénként az összes bejövő híváson kívül a tényleges sürgősségi esetek számát is tartalmazza, annak alapján lebontva, hogy a rendőrséget, a mentőket vagy a tűzoltókat kellett értesíteni egy-egy esethez – magyarázta el kérdésünkre Adrian Fulea, a Speciális Távközlési Szolgálat szóvivője. Utánaszámolva kiderült, hogy a megyei hívásokból júliusban csupán 4540, augusztusban pedig 4544 volt megalapozott.
Szeptemberben Hargita megyében összesen 14 306 alkalommal tárcsázták a 112-t, ebből kicsivel több mint 10 ezer nem volt sürgősségi eset, 3910 pedig valós riasztás volt. Ebből a legtöbbször, azaz 2318 esetben mentőt hívtak, a rendőrség 1004 riasztást kapott. Ugyanebben az időszakban a rohammentők és tűzoltók 525 alkalommal szálltak ki baleset helyszínére, míg 63-szor vették igénybe a csendőrök segítségét.
Mások életével játszanak
A közleményben arra kérnek mindenkit, hogy a helységekben történt mindennapi események vagy személyes problémák miatt ne hívják a sürgősségi számot, ne tartsák fenn a vonalakat, hiszen lehetséges, hogy ezalatt éppen egy másik ember életét kockáztatják. „Átlagosan egy-két hamis bejelentés érkezik be naponta a rendőrségre, de azt figyeltük meg, hogy ezek száma hétvégenként megnő” – mondta el érdeklődésünkre Gheorhge Filip, a Hargita megyei rendőrség szóvivője. Mivel minden hívást rögzítenek, azok, akik jogtalanul, félrevezető vagy megtévesztő szándékkal tárcsázzák a 112-t, 500-tól 1000 lejig terjedő bírsággal is sújthatók.
Kipróbáltuk, magyarul is lehetséges
Nagyon sok helybéli a 112 tárcsázása után nem mer megszólalni magyarul, és románul szól bele a telefonba, vagy olyan embert keres, aki jól beszéli az ország nyelvét. Erre azonban semmi szükség, ugyanis a diszpécserek között nagyon sok a magyar anyanyelvű, vagy beszélnek magyarul is. „Legfőbb elveink közé tartozik, hogy a Romániában élő kisebbségek nyelvén beszélő diszpécsereket alkalmazzunk, tehát ha valaki Hargita megyéből hívja a 112-t és magyarul beszél, magyar választ kap” – mondta el Adrian Fulea, aki arra biztatott, próbáljuk ki. Így is tettünk, s miután magyarul szóltunk a románul köszönő diszpécserhez, magyar választ kaptunk.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!