
Húsz alkotást vertek szét. A vandálok körében ez már szinte népi mesterséggé vált az utóbbi időben
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Egyeseknek nem tetszett a művészet Székelyudvarhelyen. Feljelentést tett a rendőrségen a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF), miután néhány napja ismeretlenek teljesen összetörték a székelyudvarhelyi Sétatéren kialakított szabadtéri, hagyományőrzésről szóló tárlatuk alkotásait. Bíznak benne, hogy kézre kerülnek az elkövetők, akiket a kár megtérítése mellett közösségi munkára is köteleznének.
2023. január 04., 15:112023. január 04., 15:11
2023. január 05., 09:122023. január 05., 09:12
Először december folyamán jelezték intézményüknek, hogy rongálás történt a helyszínen, akkor ki is kellett cseréljenek több fényképet. Végül azonban az év elején jött a rossz(abb) hír, hogy
– mondta el a Székelyhonnak Bartalis Izabella, a megyei hagyományőrzési forrásközpont vezetője.
– fogalmazott a HMHF vezetője, kiemelve, hogy kulturális értékek ellen elkövetett bűncselekményről van szó, ami a teljes közösséget érint. Az eszmei mellett ugyanakkor az anyagi kár is jelentős, hiszen több mint 5 ezer lejről van szó.
„Szeretném kihangsúlyozni, hogy maximálisan mellettünk áll az ügyben a helyi rendőrség. Tanácsukra feljelentést is tettünk az állami rendőrségen, ahol szintén segítőkészen fogadtak” – fogalmazott Bartalis Izabella. Mint mondta, már zajlik a nyomozás a tettesek kézre kerítése érdekében.
A tárlat szervezői – a helyi rendőrökkel egyeztetve –
Utóbbi szerintük többet segítene abban, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek Székelyudvarhelyen. A cél a városban elharapózó vandalizmus megfékezése.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A menedzser hozzátette, korábban is volt hasonló negatív tapasztalatuk: akkor a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum kerítésén elhelyezett alkotásokat rongálták meg ismeretlenek. Akkor is tettek rendőrségi feljelentést, ám sajnos nem kerültek meg a tettesek. Remélik, hogy most másképp lesz. Bartalis Izabella hangsúlyozta, hogy
de terveznek még hasonló kiállításokat Székelyudvarhelyen.
László Szabolcs a helyi rendőrség igazgatója megkeresésünkre közölte, bűncselekményről van szó, így sajnos nem az ő hatáskörükbe tartozik a nyomozás. Ennek ellenére jól együttműködnek az állami rendőrséggel, akiknek átadtak minden általuk feltárt bizonyítékot, továbbá a környékbeli térfigyelő kamerák felvételeit is. Ő is úgy látja, hogy
az ugyanis megkönnyítené a hasonló esetek tetteseinek kézre kerítését.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Székelyföldi Hagyományos Mesterségek című tárlatát nagyjából fél éve nyitotta meg a hagyományőrzési forrásközpont a székelyudvarhelyi Sétatéren a – tudtuk meg Bartalis Izabellától. Mint mondta:
Szerintük a Sétatér volt az egyik legjobb helyszín erre, hiszen oda számos kisgyerekes család jár kikapcsolódni, akik nem feltétlenül látogatnának el egy zárt térben megrendezett tárlatra, itt pedig lehetősége nyílt a szülőknek arra, hogy meséljenek a fényképekről a kíváncsi kicsiknek. „Nem ez a legjobb módja a hagyományos mesterségek megismertetésének? Főleg, hogy a kicsik biztosan megállnak az alkotások előtt és rákérdeznek, hogy mit láthatnak rajtuk” – fogalmazott az intézményvezető.
Több háztartásban is szünetelni fog a vízszolgáltatás csütörtökön Székelyudvarhelyen, ugyanis meghibásodtak a víztisztító állomás szivattyúi.
Napra pontosan két évvel ezelőtt, 2023. december 18-án leomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, a romok négy diákot temettek maguk alá, közülük ketten életüket vesztették. A felelősségre vonás lassan halad.
Hosszú idő után újra iható a szejkefürdői forrás vize, ugyanis több hónapos munka eredményeként sikerült a szakembereknek feltárniuk a közelben lévő szennyező pontokat.
Három autó is érintett abban a balesetben, amely a 13A jelzésű országúton történt, Székelyudvarhely Farkaslaka felőli kijáratának közelében, a Szejkefürdőn kedden kora reggel. A forgalmat az érintett szakaszon lezárták.
A székelyudvarhelyi Kristóf Rebeka és édesapja, Kristóf Béla is ott lesz a Csillag születik tehetségkutató december 21-i döntőjében – osztotta meg bejegyzésében az édesapa.
Egyebek mellett az árusok kérésének eleget téve, ismét a Patkóban szervezik meg a szerdán kezdődő székelyudvarhelyi karácsonyi vásárt, ahol nem lesz hiány kulturális műsorokból – jelentette be a városvezetés.
Igazgatónőjét gyászolja a székelyudvarhelyi Kipi-Kopi Napköziotthon. Fancsali Éva halálhírét december 15-én osztotta meg az intézmény.
Lemondott a Székelyudvarhelyért Párt egyik önkormányzati képviselője – jelentették be a testület soron kívüli ülésén, pénteken. A tanácsülésen ugyanakkor befoglalták a város költségvetésébe a BRD-hitel idei részletét.
Megkönnyebbüléssel fogadta a városvezetés a bíróság végleges döntését a Szejke-ügyben: Szakács-Paál István szerint a korábban emlegetett többmilliós teher helyett végül kezelhető nagyságrendű kárt szenvedett Székelyudvarhely.
Két férfi kórházi ellátásra szorult, miután csütörtök délután egy verekedésben szúrt sebeket kaptak Székelyudvarhelyen, a vonatállomás környékén.
1 hozzászólás