
Fotó: Veres Nándor
Félszáznál többen kérelmezték a távfűtési rendszerről történő leválást Székelyudvarhelyen a 2014–2015-ös fűtési idény vége óta. A város távhőrendszere őszig hat, többségében biomasszás kazánnal bővül – számol be címlapon az Udvarhelyi Híradó.
2015. július 21., 11:142015. július 21., 11:14
Noha a szolgáltató szeptember 15-éig még el tudja végezni a leválási munkálatot, az ügymenet időigényessége miatt már kezdenek kifutni az időből a leválni szándékozók, így számuk várhatóan már nem fog nagymértékben nőni a fűtésszezon őszi kezdetéig – tudta meg az udvarhelyszéki napilap Ráduly Mihálytól, a székelyudvarhelyi távhőszolgáltató vállalat vezetőjétől. Az Urbana Rt. igazgatója az ügyintézésről azt mondta, mintegy másfél-két hónapot vesz igénybe. A költségeket illetően azt közölte, hogy mintegy 450 lej a díjszabása a szolgáltató által elkészítendő szakvéleményezésnek, melynek alapján az illetékes lakástulajdonosi társulás meghozza döntését a leválással kapcsolatban. A lecsatlakozási munkálatok költsége esetenként változó, 100–250 lejbe kerül attól függően, hogy a háztartást már az alagsorban vagy csak fűtőtestenként lehet leválasztani a távhőrendszerről. Az Urbanának fizetendő költségeken kívül az új fűtési rendszer és annak engedélyeztetési, kiépítési díjszabásaival kell még számolniuk a leválni készülő lakástulajdonosoknak, gázzal működő saját hőközpont esetén a teljes összköltség 6–8 ezer lej közé tehető. A hivatalos adatok szerint mintegy 2200 háztartás van még a székelyudvarhelyi távhőrendszeren.
Noha átlagban évente csak egy-két ilyen eset fordul elő, de a távhőrendszerre vissza is lehet csatlakozni. A nyáron egy ilyen kérést kapott a szolgáltató, egy vízszintes elosztású fűtésrendszerrel felszerelt tömbházban lakó kérte a visszacsatlakozást a városi távfűtési rendszerre. Ennek költsége nem haladja meg az ezer lejt, a lakástulajdonosnak mindössze az egyéni mérőórát kell megvásárolnia – ami 800 lejbe kerül –, valamint néhány méternyi vezetékpárt, másra nincs szükség.
A lakossági gázár e hónaptól történő 11 százalékos drágításának várható hatásairól érdeklődve Ráduly Mihály az Udvarhelyi Híradónak arról is beszámolt, hogy a fűtési idény őszi kezdete előtt hat kazánnal bővül a székelyudvarhelyi távfűtési rendszer, így az áremelés dacára a távfűtési költségek csökkenésére számít a szolgáltató. Ugyanis a hatból négy kazán biomasszával működik, a fennmaradó kettő pedig gázzal ugyan, de korszerűbbek és takarékosabbak, mint azok a negyvenéves kazánok, amelyeket majd felváltanak. A négy biomasszás kazán közül kettőt a távhőszolgáltató székhelyén helyeznek üzembe, ezek – a már meglévő harmadik biomasszás kazánnal – a teljes Bethlen-negyed fűtésrendszerét táplálni tudják. A másik két biomasszás kazán a Kuvar-negyedi kazánházba kerül, a Kuvar- mellett a Sziget-negyedet is ezek fogják ellátni távhővel. Így voltaképpen csak a Tábor-, Tamási- és Köztársaság-negyed maradna a gázfűtéses rendszeren, de a két utóbbi negyvenéves kazánjait lecserélik a két új gázkazánra, így ott is hatásfok-növekedés, illetve fogyasztáscsökkenés várható. Ezek együttesen mind hozzájárulnak majd a távfűtés árának csökkenéséhez – magyarázta a szolgáltató igazgatója.
Alig több mint három hét múlva kezdődik az Udvarhely Napok, melynek részleteiről tartott ma délelőtt sajtótájékoztató Szakács-Paál István polgármester, Simon Mária Tímea, a Művelődési Központ vezetője és Tornai Szilárd UIET-elnök.
Idén is megtartják az Úrnapi búcsút Székelyudvarhelyen, a szentmise csütörtök délelőtt 11 órától kezdődik a Márton Áron téren. Az esemény miatt már szerdától útlezárásokra kell számítani a városközpontban.
Ingyenesen használhatja az Országos Lakásügynökség (ANL) azt a területet, ahol 42 ifjúsági lakást fognak építeni – hozta meg a döntést szerdán a székelyudvarhelyi képviselő-testület. A városnapi árusokra vonatkozó szabályzatot is jóváhagyták.
Naponta többször is megjelent egy három-négy éves medve a sikaszói nyaralók és házak között, ráadásul többször betört az udvarokra és épületekbe, hűtőt és kerítéseket rongálva meg. Végül kedden délután lőtték ki, amikor egy épület pincéjében volt.
Több helyszínen is útlezárásokra és forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, a folyamatban lévő beruházások és útfelújítási munkálatok miatt szerdán – értesíti a városvezetés.
Az utóbbi évek sokadik tömeges textilipari leépítésére kerül sor egy hónapon belül Hargita megyében. Egy csődeljárás alatt álló székelykeresztúri vállalat teljes személyzetét elbocsátják.
Négy év körüli nőstény medvét lőttek ki hétfő este a székelyudvarhelyi Tulipán utcánál, miután az állat az elmúlt hetekben rendszeresen megjelent lakott területen, és közvetlen veszélyt jelentett az emberekre.
Nagy erőkkel vonultak a hatóságok hétfőn délelőtt a székelyudvarhelyi Győzelem utcába, ahonnan tűzesetet jelentettek. A lakás bérlője a tűzhelyen felejtette az ételt, majd távozott az apartmanból – a tűzoltók az ablakon át jutottak be.
Furcsa üzenettel találkozhatunk tegnap óta a parajdi sóbánya bejáratánál: vödörbe helyezett gumicsizmák árválkodnak, vezetői funkciót betöltőknek szóló utalással.
Szombaton reggel a Fások utcában, a székelyudvarhelyi terelőút környékén, pénteken este a Rózsa utcában, korábban pedig a Csereháton és a Szejkefürdőn jártak különböző medvék. Komoly károkat is okozott az egyik nagyvad egy méhészetnél.
szóljon hozzá!