Balázs Árpád Székely csillagok című könyvének bemutatását rendezte meg a Magyar Birkózó Szövetség a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium dísztermében szerdán délután. Öt rendkívül sikeres székely birkozó élettörténetével ismerkedhettek meg a jelenlévők. Az eseményen részt vett Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a Magyar Birkózó Szövetség elnöke. A könyvet Becze Zoltán sportújságíró, a MÚRE sportosztályának elnöke mutatta be.
2016. június 02., 19:272016. június 02., 19:27
A hiánypótló sporttörténeti olvasmány összegzi a szentegyházi Ambrus Pál, a székelymagyarosi oroszlánként ismert Istok Imre, az alsósófalvi Keresztes Lajos, a korondi bajnok Lőrincz Márton és a marosvásárhelyi világbajnok Simon László birkózó élettörténetét. Becze, aki kutatást is végzett a témában, minden sportolóról mesélt a hallgatóknak. Arra is kitértek a beszélgetésben, hogy milyen komoly könyvtári, levéltári kutatások előzték meg a kiadvány elkészítését, s mindemellett még élő rokonokat, hozzátartozókat is felkeresett a könyv írója. A kiadvány egyik erőssége a sportolók bemutatásán túl, hogy velük kapcsolatos kordokumentumokat is közöl, leveleket és több mint százötven képet tartalmaz – világított rá Becze.
Balázs (fotón jobbról) elmondta, noha maga sosem, barátai közül sokan birkóztak, és október 23-án született, mint Lőrincz Márton, s ő maga is rendelkezik korondi gyökerekkel. A szerző célja egyebek közt az is, hogy a falvak megismerjék példás életű szülötteiket, büszkék legyenek rájuk és méltó emléket állítsanak nekik. Elhangzott, milyen fontos az, hogy a fiatalok ne nőjenek fel úgy, hogy nem ismerik székely nagyjainkat.
Nagyszerű könyvnek tartja a kiadványt Németh Szilárd (fotón középen), a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnöke, aki rövid előadásában követendő példákként utalt a könyvben szereplő sportolókra, majd beszélt a birkózás jelenlegi helyzetéről, a közösség, a csapat fontosságáról. Az MBSZ jövőt illető terveiről úgy nyilatkozott, hogy céljuk a Kárpát-medencei magyar birkózás segítése, valamint a teljes magyar összefogás a birkózósportban.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!