
Fotó: Barabás Ákos
Csanády György, a székely himnusz szövege szerzőjének 122. születési évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést a költő, újságíró, rádiórendező székelyudvarhelyi nyughelyénél csütörtökön.
2017. február 23., 19:552017. február 23., 19:55
2017. február 24., 12:042017. február 24., 12:04
A megemlékezés elején Incze Béla, a Székely Nemzeti Tanács nemrég elhunyt alapítótagjának emléke előtt tisztelegtek egy perc csenddel a részvevők, majd Bíró Edith, az SZNT helyi szervezetének vezetője ismertette a Székelyudvarhelyen született Csanády György életútját, valamint a 120 éve, február 21-én született Mihalik Kálmán, a székely himnusz megzenésítőjének élettörténetéről is beszélt.
„A székely himnusz viszonylag nehéz zenéjét és egyesek szerint képzavaros szövegét sokan és sokat bírálták, mégis szájról szájra terjedt. Népszerűségét semmilyen hatalom nem tudta megtörni” – mondta Bíró Edith. Továbbá azt is hangsúlyozta, Csanády György megérdemelne egy szobrot Székelyudvarhelyen, hiszen sokan nem tudják, hogy a székely himnusz szövegének szerzője a város szülötte és itt van eltemetve.
Bereczki-Orbán Zsolt református lelkész beszédében a himnusz, a hősiesség és a hit fontosságára mutatott rá. „Mi, ma élő emberek élünk-e azzal az igényességgel, hogy a következő korok himnuszainak szereplői legyünk? Ehhez hősökké kell válnunk, a tökéletességre és nagyszerűségre kell törekednünk, ki-ki a maga helyén” – hangzott el beszédében. „Hidd el, hogy a hős te magad is lehetsz, akiről a következő korok Csanádyja, költője énekel” – zárta szónoklatát.
Ezt követően szavalással, koszorúzással tisztelegtek Csanády György emléke előtt, majd elénekelték a magyar és a székely himnuszt.
Megtámadott egy pásztort a medve a Kalonda-tetőn, a férfi azonban pásztorkutyáinak köszönhetően csak enyhébb sérüléseket szenvedett. A támadást nem jelentették a 112-es segélyhívón, ezért a hatóságok szerint nem tudtak időben törvényesen intézkedni.
Rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék esett csütörtök délután Székelyudvarhelyen, több utcán megállt a víz, néhányan pedig áramkimaradást is jeleztek.
Évek óta leromlott állapotban van Székelyudvarhelyen a Tábor negyedi kazánház előtti tér, ahol nem csak a kaotikus parkolás, hanem az esőzésekkor felgyűlő víz is gondokat okoz. A városvezetés azt ígéri, hogy idén rendet tesznek a helyszínen.
Őrizetbe vettek egy 61 éves székelyudvarhelyi férfit, aki a gyanú szerint valótlanul jelentette be saját személygépkocsijának eltulajdonítását, miután ittasan balesetett okozott vele – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt évvel ezelőtt bontották el a fáklyát jelképező díszelemet Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratánál – akkor azt ígérték, új szimbólum kerül a helyére, de ez még nem történt meg. Kiderült, miért nem tudtak haladni ez ügyben.
Ráijesztett egy anyamedve és három bocsa egy fiatal párra Székelyudvarhelyen, miután a Bagossy Brothers Company koncertjéről tartottak hazafelé. A Templom utcában a házak között bukkantak fel a nagyvadak, a fiatalok pedig egy közeli építményre menekültek.
Villámcsapás okozott tüzet kedden Homoródszentpálon, ahol teljesen leégett egy csűr. A tűzeset a térségre kiadott vörös riasztás idején történt.
Együtt kell működniük az iskolahálózati válság rendezésében érintett székelyudvarhelyi iskoláknak, és meg kell előzniük, hogy a kényszerhelyzet újabb gondokat szüljön. A rendezési terv ismertetésekor ezekre a szempontokra is kitértek.
Megszületett a megoldás a székelyudvarhelyi iskolahálózatot érintő, hetek óta húzódó, indulatokat keltő problémára. Ezt tartják az eddigi legjobbnak az érintett felek.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
szóljon hozzá!