Fotó: Thomas Campean
A zsidóüldözés, a holokauszt nemzetközi napját január 27-én tartják. Ezt a dátumot egy 2005-ös ENSZ-határozat rögzítette. Magyarországon április 16-án tartanak nemzetközi holokauszt-emléknapot.
2013. október 09., 15:272013. október 09., 15:27
2013. október 09., 15:342013. október 09., 15:34
A fasiszta eszmék Romániában 1941-ben jutottak el arra a szintre, hogy Ion Antonescu tábornok és nemzetvezető elrendelhette a zsidók és a cigányok deportálását. A kereskedő és szellemi elithez tartozó zsidók nem csupán a pogromok áldozataiként szenvedtek, hanem Bukovinába és Transznisztriába deportálták őket, ahol a rossz élelmezési és higiéniai körülmények következtében több százezren veszítették életüket.
Székelyudvarhelyen ma mindössze egy lakos vallja zsidónak magát, de az Osztrák–Magyar Monarchia korában, illetve a két háború között több százan is éltek itt. Két zsidó egyházközség működött a városban, de a háborút követő kivándorlások következtében megszűntek. A belvárosi református temető melletti zsidó sírkertet ma Kovács István nyugalmazott főkönyvelő gondozza.
Popa Ioan történelemtanár szerint – aki szerdán egy teológus- és egy nyolcadikos osztállyal tartott helyszíni megemlékezést – előszeretettel tanultak zsidók a Református Kollégiumban, ahol adott esetben a beiratkozott diákok között sűrűbben fordultak elő, mint az unitáriusok. Több korábbi alapítvány is őrzi emléküket.
Az udvarhelyi zsidókat a második világháború idején deportálták a magyar hatóságok, a marosvásárhelyi téglagyárban volt a gettó. A deportálásból mintegy harminc százalékuk tért vissza, de jelentős részük a későbbiekben kivándorolt Izraelbe, illetve az Amerikai Egyesült Államokba.
Amikor zsidó honfitársainkra emlékezünk, illendő, hogy fedett fővel lépjük át a sírkert kapuját; a tisztelet kifejezéseként pedig ne virágot, hanem kavicsot helyezzünk a sírkövekre. Ezáltal élnek és megmaradnak az üldözöttek emlékezetünkben.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!