
Fotó: Pál Árpád
Országszerte személyzeti gondokkal küszködik az igazságszolgáltatás sok vidéki intézménye, s ez alól a székelyudvarhelyi bíróság és ügyészség sem kivétel. Noha öt bíró dolgozhatna a bíróságon, jelenleg hárommal működik az intézmény. Az ügyészség négy ügyész helyett kettővel végzi tevékenységét, a héten lejár a főügyész megbízatása is, így ő is távozik Udvarhelyről.
2017. február 02., 13:532017. február 02., 13:53
„Az elmúlt hét évben elveszítettünk egy helyet, de remélhetőleg hamarosan visszakapjuk” – közölte Gabriela Ramona Mălăieșiu, a székelyudvarhelyi bíróság szóvivője azzal kapcsolatban, hogy voltak idők, amikor hat bíró állt az udvarhelyi bíróság alkalmazásában. Elmagyarázta, hogy bár öt bíró is meg tudna birkózni a munkateherrel, a hiányt mindenképpen érzik. Amikor ritkán új bírókat neveznek ki, akkor mindenképp előnyben részesülnek azok bíróságok, ahol nagy a személyzethiány, így reménykednek az udvarhelyi bíróságon – tudtuk meg a szóvivőtől.
Az elmúlt három évben két bíró ment nyugdíjba az udvarhelyi bíróságról, egynek pedig lejárt a kinevezése. Utóbbi kinevezése végén azonnal elhagyta a várost, kétszáznyi ügyet hagyva hátra, amelyeket szétosztottak a megmaradt három bíró közt – mondta a helyzet érzékeltetéseként Gabriela Ramona Mălăieșiu. Úgy véli, hiányzik az utánpótlás, amely a városban akar maradni. A bírók képzése nagyon hosszas, nehéz és költséges, s noha sok fiatal van, aki jogi karriert szeretne, többségük az ügyvédi, a jobban fizető közjegyzői vagy a jogtanácsosi pályát választják.
Személyzethiánnyal küszködik az udvarhelyi ügyészség is, melynek vezetői tisztségét is kihelyezett főügyész, Paul Leontică tölti be, az ő megbízatása éppen pénteken jár le. A munkaerő-utánpótlás tekintetében egyelőre hátrányban vannak a kisebb városok ügyészségei, a megbízott főügyész csak középtávon remél megoldást a személyzethiányra, akkor, amikor a nagyvárosok hasonló posztjai megtelnek friss munkaerővel.
„Pedig a munkakörülmények semmivel sem rosszabbak itt, mint máshol. Kissé összeszorult szívvel hagyom el Udvarhelyt a hét végén, mert kitűnő viszonyban dolgoztam az igazságszolgáltatási intézmények munkatársaival, ügyvédekkel, akik mind ragyogó szakemberek, de én máshol élek” – fogalmazott Paul Leontică, akinek távozásával ismét tovább nő az udvarhelyi igazságszolgáltatási intézmények személyzethiánya.
Saját fejlesztésű digitális rendszert vezet be a székelyudvarhelyi városi kórház, amellyel a betegek és hozzátartozóik közvetlenül értékelhetik az ellátás minőségét és a személyzet munkáját. A sürgősségi osztályon már élesítették a platformot.
Nullára csökkentik a gépjárművekre kiszabott helyi pótadót a korábbi években alkalmazott 40–50 százalékról Székelyudvarhelyen. Viszont fontos, hogy ismét a városban jegyeztesse be járművét az is, aki korábban más településen tette meg ezt.
Elsősorban a társaikat rettegésben tartó embereket fogják kilakoltatni a székelyudvarhelyi szociális lakásokból a már megkezdett folyamat során, ugyanakkor a felhalmozott tartozásokat sem tűrik a végtelenségig. Dávid Endre alpolgármestert kérdeztük.
Szintet lép Erdély gasztrofesztiválja 2026-ban: az eddigi gyimesi központ mellett négy új állomással, köztük egy magyarországi helyszínnel bővül a rendezvénysorozat. A szervezők célja nem kevesebb, mint 40 ezer látogató megszólítása.
Megkezdődtek a bontási munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál. Ezt követően a magyar állam támogatásával az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.
Elbontott hidak és nagyobb szakaszon felmart aszfaltréteg is jelzi, hogy ismét hozzáláttak a kilenc éve megpályázott udvarhelyszéki nagyberuházás megvalósításához, amely során mintegy 50 kilométernyi utat korszerűsítenek.
Kedden, 91 éves korában elhunyt Kerestély Zsolt zeneszerző – közölte a bukaresti Constantin Tănase Revüszínház.
Tűz ütött ki kedden délután egy székelyudvarhelyi lakóházban. A Rózsa utcába több tűzoltó- és mentőegységet vezényeltek ki, két embert pedig kórházba vittek.
Kigyulladt egy lakóház kedden délután Székelyudvarhelyen, a tulajdonosa egészségügyi ellátásra szorul. A tűzoltók a tűz továbbterjedését próbálják megfékezni.
Újra lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban jövő hét elejétől – adta hírül az intézmény Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!