Fotó: Thomas Câmpean
A Székelygyümölcs Egyesület Farcádon is szeretne létrehozni egy gyümölcsfeldolgozót. A Felsőboldogfalvához tartozó településen már nagyjából elkészültek a feldolgozónak otthont adó régi iskolaépület felújításával, és amint befejezik a munkálatokat, azonnal megnyitják az üzemet.
2013. október 28., 17:002013. október 28., 17:00
Sándor József felsőboldogfalvi polgármester nemrég tájékoztatta lapunkat arról, hogy jól haladnak az üzemnek helyet adó épület felújításával, kicserélték a teljes tetőzetet, hamarosan ajtókat-ablakokat is cserélnek.
Már István, a Székelygyümölcs Egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, évekkel ezelőtt felhívást intéztek a polgármesteri hivatalokhoz, hogy ki vállalna partnerséget gyümölcsfeldolgozók létrehozásában. Akkoriban a farkaslaki és a felsőboldogfalvi önkormányzat jelentkezett, és mivel Farkaslaka község jobban állt anyagilag, ott indították be az üzemet, de nem mondtak le a farcádiról sem. „A kezdeményezést a megyei tanács is támogatta, konkrétan az épületfelújítást, és azt tervezzük, hogy ha elkészül, elsősorban lekvárfőzéssel, a későbbiekben pedig gyümölcsaszalással fogunk foglalkozni. A megfelelő berendezéseket oda is telepítjük, és beindítjuk az üzemet úgy, ahogy jelenleg Farkaslakán és Zetelakán is működik” – mondta Már István.
A stagnálás annak tudható be, hogy elég nagy megszorítások vannak önkormányzati szinten is, és az egyesület elnöke szerint emiatt nem is szabtak határidőt. „Amikor elkészülnek, mi azonnal elkezdjük a működtetését, de sem mi, sem az önkormányzat nem szeretne hitegetni senkit.”
Az egyesület elnöke arról is beszélt, hogy ugyanazt a módszert szeretnék alkalmazni a farcádi üzem esetében is, mint a többinél, azaz a helyi közösségből alkalmaznak majd embereket, illetve farcádi, sükői egyesületi tagok dolgozhatnak majd ebben az üzemben. Az önkéntes-, illetve napszámosmunkát is helyiek végezhetik majd el.
„Mivel Farcád cseresznyetermő vidék, egyebek mellett cseresznye- és mennybefőtteket szeretnénk előállítani, bár figyelembe vesszük az igényeket, és ha kompótra vagy szörpre van igény, akkor azt is készítünk.” A jövőbeni tervek között szerepel az is, hogy a Farcád térségében honos cseresznyefajtákat visszaoltsák alacsonyabb növésű alanyokra, hiszen a terebélyes, magas koronájú gyümölcsfákról nehéz leszedni a termést. „Többéves programot indítunk el most ősszel, szeretnénk megőrizni a fajtajelleget úgy, hogy kisebb növésű fákat telepítünk egyelőre magánterületekre. Egyszóval letermelhető gyümölcsfákat szeretnénk létrehozni, olyanokat, amelyeket kényelmesebben lehet leszedni, gondozni, metszeni. Hat éven keresztül minden évben szeretnénk ültetni egy sor csemetét, és figyelemmel követjük a fejlődésüket. Szeretnénk bevinni a köztudatba, hogy alacsonyabban is lehet tartani ezeket a gyümölcsfákat úgy, hogy megőrizzük a fajtajelleget és a gyümölcs minőségét is” – mondta Már István.
A Székelygyümölcs-termékek nem tartalmaznak tartósítószert, hagyományos módszerrel, kimosott, kifertőtlenített, forró üvegekbe töltik a forró lekvárt, ezt követően hagyományos, dunsztolásos eljárással tartósítják. A Székelygyümölcs-termékek az országban számos nagy nevű szupermarket polcain megtalálhatók, de a Mol benzinkutaknál is megvásárolhatók Nagyváradtól Bukarestig. „Még nem jutottuk oda, de azt szeretnénk, ha előre tudnánk tervezni, legyenek előrelátható szerződéseink” – véli az elnök.
Ősztől január végéig leginkább az almalé előállításával dolgoznak, az év első felében, júniusig pedig az értékesítésre fektetik a hangsúlyt. „Arra törekszünk, hogy ösztönözzük a gazdákat, szedjék le a gyümölcsöt, jöjjenek be, dolgozzák fel, és mi segítünk az értékesítésben. A lényeg az, hogy a haszon a gazdáknak maradjon. A befőttesüvegen feltüntetjük a lekvárkészítő nevét és a származási helyet. Ezt a továbbiakban is szeretnénk megőrizni” – mondta a Székelygyümölcs Egyesület elnöke.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!