Tizenöt udvarhelyszéki RMDSZ-es polgármester tiltakozik az ellen, hogy a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke kapja meg a befutó helyet a szövetség udvarhelyszéki parlamenti képviselő-jelölti listáján. Az elöljárók beadványban kérik, hogy az érdekképviselet felső vezetése változtassa meg a két párt együttműködése érdekében meghozott döntését. Biró Zsolt MPP-elnök, elmondása szerint készen áll a feladatra, nem látja értelmét a bizalmatlankodásnak.
2016. szeptember 22., 12:402016. szeptember 22., 12:40
„Udvarhelyszéken több tízezer szavazatot hoztunk mi, polgármesterek az RMDSZ-nek azért, hogy parlamenti képviseletünk legyen évtizedeken keresztül. Ehhez pedig most is ragaszkodunk. Azt kértük a szövetség felső vezetésétől, hogy vegyék figyelembe eddigi tevékenységünket” – mondta Bokor Sándor, Parajd polgármestere, aki szerint elvi kérdés, hogy Udvarhelyszéknek RMDSZ-es parlamenti képviselője legyen. Egyetért a nemzeti összefogás gondolatával, de szerinte arra is gondolni kell, hogy a szövetséggel szimpatizáló választókat miként lehet arra kérni, hogy az MPP-re szavazzanak. Bokor Sándor hozzátette: véleményüket elmondják a csütörtök délután öt órától tartandó szövetségi küldöttgyűlésen is, ahol a listán szereplő képviselők rangsorolásáról döntenek. Nem Biró Zsolt személye ellen és nem is az MPP ellen szól a beadvány, amelyet aláírt a tizenöt udvarhelyszéki polgármester, csupán azt szeretnék, hogy a szövetségnek a régióból származó RMDSZ-es parlamenti képviselője legyen – hangsúlyozta Bokor.
Az általunk megkérdezett polgármesterek főleg azt kifogásolják, hogy a szövetség felső vezetése az ő megkérdezésük nélkül döntötte el, Biró Zsolt kapja meg a befutó helyet az udvarhelyszéki parlamenti képviselői listán. Gyerkó Levente galambfalvi polgármester szerint elfogadhatatlan, hogy miután helyi szinteken mindkét párt elöljárói megvívták a saját harcukat, most az RMDSZ-es vezetők azt mondják a szavazóknak, hogy az MPP-s jelöltre kell voksolni. Azt is kifogásolta, hogy Biró marosvásárhelyi, nem pedig udvarhelyszéki. „Én úgy veszem észre, hogy ez az első lépés a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos szavazati küszöb elvesztéséhez” – jelentette ki. Bálint Elemér Imre oroszhegyi polgármester elmondta, a beadványt aláíró elöljárók azt szeretnék, ha a parlamenti választási listán szintén szereplő Birtalan József vagy – az MPP-ből az RMDSZ-be átigazolt – Sebestyén Csaba kapná meg a befutónak számító helyet.
„Úgy gondolom, hogy ez a beadvány az RMDSZ belső ügye, de én csak megnyugtatni szeretném azokat, akik aggodalmaskodnak. Úgy gondolom, hogy az együttműködés kölcsönös áldozatokkal is jár adott esetben” – nyilatkozta lapunknak Biró Zsolt. Alaptalannak tartja azt a vádat, hogy egy marosvásárhelyi lakcímmel rendelkező ember ne tudná képviselni Udvarhelyszéket, hiszen ő rendelkezik megfelelő helyismerettel, sőt családja is a régióból származik. Rámutatott, ugyanúgy aggályok fogalmazódnak meg az MPP-szimpatizánsok részéről, amikor azt mondják nekik, hogy szövetségi jelöltre kell szavazni.
„Megjegyezném, hogy a Hargita megyei listán az MPP-s jelöltek mellett bőven lesznek RMDSZ-esek is, így nem feltétlenül a röghöz kötöttséget kellene hangsúlyoznunk ebben a kérdésben. Egyébként Udvarhelyszéken hangsúlyosan jelen van az MPP. Udvarhely és Szentegyháza mellett szavazótáborunk van azokon a településeken is, ahol nem mi állítottunk polgármestert. Amikor parlamenti képviseletre készülünk és közös csapatban gondolkozunk, akkor ezeket a szempontokat is mérlegelni kell” – magyarázta. Mint monda, a szavazók mozgósítása szempontjából érez némi logikát az RMDSZ-es polgármesterek felvetésében, de az MPP-nek ugyanúgy meg kell győznie a más megyékben élő polgárokat, hogy a közös képviseletre voksoljanak. „Úgy gondolom, hogy a mostani, kezdeti berzenkedéseket kezelni tudjuk és a következő hetek, hónapok során kialakul a kölcsönös bizalom. Az a fontos, hogy december 11-én úgy tudjuk megszólítani a választókat, hogy annak eredménye is legyen” – fogalmazott. Hozzátette, nyugodtak lehetnek az RMDSZ polgármesterei, hiszen minden önkormányzatot egyformán fog képviselni.
Az összeborulásról
Az MPP és az RMDSZ szeptember elején jelentette be, hogy Biró Zsolt, a polgári párt elnöke kapja a befutó helyet a szövetség udvarhelyszéki parlamenti képviselő-jelölti listáján. Biró szerint a mandátumot szerző MPP-s politikusok az RMDSZ frakciójában fognak tevékenykedni.
Tizenhét nappal az eltűnése után megtalálták a fiatal nőt, akit utoljára egy székelyudvarhelyi bevásárlóközpont parkolójában láttak. A holttestére Fenyéd község határában bukkantak rá a keresőcsapatok.
Károkozásokat talált a szemvevőszék a városi kórháznál, a balánbányai inkubátorház pedig csatlakozott a székelyudvarhelyi Hargita Business Centert üzemeltető társuláshoz – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők decemberi ülésén.
Javítási munkálatok miatt december 22-én, hétfőn több órára szünetel az áramszolgáltatás, és csőtörés miatt a vízszolgáltatás is Székelyudvarhely több utcájában – hívja fel a figyelmet a polgármesteri hivatal.
Egyelőre nem történtek konkrét elbocsátások az Országos Sóipari Társaság (Salrom) parajdi kirendeltségnél, de decemberben több mint hatvan alkalmazottat küldtek féléves kényszerszabadságra.
A székelyudvarhelyi Kristóf Rebeka és édesapja, Kristóf Béla nyerték meg Csillag születik tehetségkutató versenyt, amelynek döntője vasárnap este volt látható a magyarországi RTL csatornán.
Zenével és versekkel hangolódhatott Farkaslaka község az V. Karácsonyváró Hangversenyen, amelyet a farkaslaki római katolikus templomban szerveztek meg vasárnap délután.
Habár késik a pályázaton elnyert támogatás utalása, mostanra felújították a régi községházát Oroszhegyben, ahol a későbbiekben még tereprendezési munkálatokat végezne az önkormányzat. Az épületben vállalkozói inkubátorházat hoznak létre.
Egyetlen településen sem süllyedt olyan mélyre a hőmérő higanyszála vasárnapra virradóan, mint Székelyudvarhelyen.
Nagy teljesítményű pumpát kell beszerelnie a Harvíz Rt. vízszolgáltatónak, így szombaton délután öt óráig szünetelni fog az ivóvízszolgáltatás három székelyudvarhelyi utcában – közli a polgármesteri hivatal.
Átfogó ellenőrzést tartottak Szentegyházán a hatóságok csütörtökön, melynek nyomán 32 bírságot szabtak ki, közel 19 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!