Fotó: Thomas Campean
A szélsőséges időjárás miatt lassan nyolc hónapon át kell tüzelniük azoknak, akik házban laknak, s ez nem csupán költséges, hanem veszélyes is lehet. Sokan mégis idegenkednek attól, hogy kipucoltassák kéményüket, pedig nem hiába tartja a babona: a kéményseprő szerencsét hoz.
2013. október 03., 19:282013. október 03., 19:28
2013. október 03., 19:352013. október 03., 19:35
A legvalószínűbb történet szerint azért hoz szerencsét a kéményseprővel való találkozás, mert annál a háznál, ahol kéményt pucolt, nem fordult elő tüzelésből eredő tragédia, nem égett le a ház. Egy másik magyarázat szerint pedig a sztyeppéken élő népek úgy tudták, hogy a sámán elrévüléskor a sátor füstnyílásán át közlekedik a szellemekkel együtt. Így ragadhatott a kéménnyel, tűzhellyel kapcsolatban álló kéményseprőre is valami a jótékony szellemek dicsfényéből.
Az oroszhegyi Nagy Gáspár kéményseprő tíz településen – Bétában, Dobóban, Vágásban, Fenyéden, Oroszhegyen, Szentkirályon, Tibódban, Ülkében, Fancsalban és Szenttamáson – sepri a kéményeket ősztől tavaszig. Nagyjából kétezer portán fordul meg, akár kétszer is egy fűtési szezonban.
A fiatalabbak ódzkodnak a sepréstől
Kisebb hóviharban érkeztünk ki csütörtökön Oroszhegyre, a Szent Ferenc Alapítvány otthonának padlásterébe másztunk fel, hogy belekóstoljunk a kéményseprés rituáléjába. Nagy Gáspár gyakorlott mozdulattal, hagyományos kéményseprő eszközzel, úgynevezett kotróval nyúl be a kéménybe, majd ötpercnyi kotrás után egy felfelé tartott tükörrel ellenőrzi munkáját. „Olyan porta is van, ahol nem fogadnak, mert sokallják a huszonöt lejt a kétszeri pucolásért. De legtöbb helyen örömmel várnak, hiszen aki felelősségteljes, az tudja, hogy a tűzzel nem lehet játszani. Nagyon fontos, hogy évente legalább egyszer, de inkább kétszer a kormot, a lerakódott gyantát kipucoljuk a kéményből, hiszen ha eldugul, szén-monoxidot nyomhat vissza a házba. Másrészt a korom begyúlhat, kiéghet a kémény, s vele együtt a ház is” – mondja a kéményseprő. A szakember szerint a tragédiák javarészt éjszaka történnek, és nagyon könnyen észrevétlenül lehet átszenderedni az öröklétbe. A kémény állapotát nagyban befolyásolja az is, hogy milyen fával tüzelünk. A legszerencsésebb keményebb – bükk, tölgy, gyertyán stb. – fákkal tüzelni, s az is fontos, hogy száraz legyen a tüzelőanyag. Olyan eset is van, amikor a madarak fészkelnek bele a kéménybe, s ezt is el kell távolítani.
„Legtöbb eseteben a padlásról, ezen a kis kéményajtón keresztül tisztítjuk az üreget, és csak abban az esetben kell felmenni a tetőre, ha a kéményen nincs ilyen kis ajtó” – mondja Gáspár. Szerinte inkább a fiatalabbak ódzkodnak a kéménysepréstől, talán nem is veszik komolyan ennek fontosságát. A szakember úgy tudja, nincs kéményseprési törvény, nem kötelezik a lakosságot a kéménytisztításra. „Olyannal is találkoztam, aki maga pucolja ki kéményét, nem igényli ezt a szolgáltatást. Az új házaknál legtöbb esetben központi fűtés van, a kazán pedig külön helyiségben van elkülönítve. Itt is fontos a kéménypucolás, hiszen ha eldugul, visszanyomja a füstöt a kazánházba.”
Régi házaknál a padláson füstölik a kolbászt, fősajtot, szalonnát. Szoktak is viccelődni a kéményseprővel, amikor meglátják, hogy még ne jöjjön, a disznó még él. „Itthon a faluban amikor hazafelé jövök, sokszor kérdezik, hogy hadd lám, mennyi kolbász van a táskámban, mutassam meg.” Nagy Gáspár szerint ezelőtt komolyabban vették ezt a hivatást, a tűzoltóság is rendszeresen ellenőrizte a kémények minőségét, és büntetést is kiszabhatott. „Ha nem volt a kályha előtt pléh, azért is, de a rossz kéményajtó miatt is megbírságolták a ház gazdáját.”
Bálint Pál Edit, az oroszhegyi gyermekotthon munkatársa örült, hogy kiseperték a kéményt, hiszen délutánonként az otthonban harminckilenc gyerek tartózkodik, s mivel fával tüzelnek, szeretnék betartani a biztonsági szabályokat.
Tüzelni bükkfát, kenyérnek búzát...
„Ha a Jóisten a fát a tűztől megvédi, sokáig elég” – mondja nevetve a kéményseprő, akivel Jakab Dénes portájára igyekszünk. A havazás alábbhagyott, az udvaron csattog a fejsze. Mivel érdemes tüzelni? – kérdezem a ház gazdáját. „Régebben azt mondták, hogy adjon a Jóisten tüzelni bükkfát s kenyérnek búzát. Valójában kemény, száraz fával a legjobb, hiszen annak magasabb a fűtőértéke.”
A falun lakók többsége a közbirtokosságoktól szerzi be a fát. Jakab Dénesnek 32 erdőjoga van, amiért huszonkét köbméter fa illeti meg. „Mi ketten vagyunk az asszonnyal, nekünk elég olyan 10-12 méter fa, de a leányomék három helyen tüzelnek, így 25-30 méter fát is eltüzelünk egy télen” – mondja. A fát tavasszal, a hóolvadás után kell kivágni, mielőtt még beindulna a nedvkeringése, s nagyjából hat hónap, egy év a száradási ideje. „Ezzel a fával az a gond – mutat a farakásra –, hogy a héjában megfőtt, meggombásodott, s így veszít erejéből” – mondja az oroszhegyi gazda, akitől azt is megtudtuk: idén a bükkfa köbméterenkénti ára 80 lej, egy méterért pedig 120 lejt kérnek.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!