Fotó: Barabás Ákos
Egy női táska tartalma a férfiak számára biztosan rejtély, de gyakran még a hölgyek számára is misztérium, hogy mi rejlik a legmélyén vagy a kicsi zsebekben. Ahogyan nincs két egyforma nő, úgy két egyforma női táska sincs. Lehetnek kisebbek, nagyobbak, rendezettek, valódi kincsesbányák, mindenféle élethelyzetet megoldó arzenállal teli. Egy biztos, a legtöbb nő számára nemcsak kiegészítő a táska, éppen ezért nők napja alkalmából beletekintettünk néhány udvarhelyi nő táskájába, és megkértük, mondják el, mi a legfontosabb benne számukra.
2017. március 08., 13:592017. március 08., 13:59
„Mindenkinek más, ami szükséges és fontos, de a legjobb, ha a józan esze benne van” – véli Szarvas Zsuzsa önkormányzati képviselő, a Harmónia cukrászda vezetője. Régebben rendetlenebb volt a táskája, ám mintegy másfél éve, amikor vállalkozásba kezdett, letisztult a tartalma, azóta csak a legfontosabb dolgokat hordozza magával. Ennek ellenére akadnak benne meglepő tárgyak is, elkacagta magát, amikor a korábban mikrofonkábel-tartóként használt táskából elővett egy felsőt, amit elmondása szerint édesanyjához vitt kimosni, miután összepecsételte, onnan pedig más blúzban távozott. Amikor jobban belenézett, akadt parfümminta, újrahasznosított boríték, számlák, kézrém, kulcscsomó, pénztárca és írószer is.
„Mindenképp magammal hordom az önkormányzatis füzetem és a mindentudó noteszem, ahova feljegyzem az ötleteimet, rendeléseket, tennivalókat, illetve a neszesszerem” – magyarázta Szarvas Zsuzsa. A tárgyak elkallódását egy külön, táskáról táskára vándorló rekesz segítségével kerüli el. Ezt édesanyja a cukrászda logójával ékesítette, benne pecsét, adathordozó, írószer és egy ajándékba kapott, szerencsehozó hűtőmágnes is van.
Megélni a nőiességet
Általában csendes, visszahúzódó és egyszerű vagyok – így jellemzi magát Gálfi Éva, aki amellett, hogy Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester felesége, egy vállalkozás ügyvezetője és édesanya is. „Tudom, hogy a női táska általában igazi kincsesbánya, de az enyém nem az, mindig csak a szükséges van benne” – jegyezte meg. Inkább a kisebb táskákat kedveli, és mindenképp magával viszi az átlagos hétköznapokhoz szükséges tárgyakat, sosem hiányozhat belőle a pénztárcája az okmányaival, a kulcsai, egy írószer és egy csomag papírzsebkendő. Utóbbi szerinte a legtöbb női táskából kimaradhatatlan.
Száva Enikő, a székelyudvarhelyi Székelyföldi Stúdió szerkesztő-műsorvezetője rendszerint pénztárcáját – benne a jogosítvánnyal – felejti el bepakolni a táskájába, viszont kávés bonbonok mindig vannak benne, hiszen elegendő energiát nyújtanak neki, ha váratlanul élőben kell tudósítania. Nemrég elolvasott könyv, kendő, naptej, telefon, aprópénz, névjegykártyák, kézkrém, fejfájáscsillapító, de még morzsa és egy kavics is volt a táskájában. Szerinte a szőlőzsír és a kézkrém nélkülözhetetlen egy női táskából. Száva Enikő egyébként nem tartja magát feminista típusnak, úgy érzi, a férfiakat ugyanúgy megilleti az ünneplés, mint a nőket.
„Éljen az erősebb nem!”
„Mindennap nőnap van, nem muszáj egy napot kijelölni erre. Mindennap különlegeseknek kellene érezniük magukat a hölgyeknek, és nem csak a virágokért” – véli a tizenkettedik osztályos Péter Boglárka, aki úgy ajándékozta meg tanárnőjét, hogy azt kívánta: éljen az erősebb nem. Válltáskájából először két füzetet és egy könyvet vett elő, ezek segítségével készül az érettségire.
„Mindig van a táskámban egy kávés termosz és egy üveg víz is, a táskám általában kávéval vagy kajával szokott tele lenni” – jegyezte meg a diáklány kacagva. Mivel kontaktlencsét hord, mindig van nála szemcsepp is. Magával hordja pénztárcáját is, amelyben nemcsak okiratait és pénzét tartja, hanem kisebb emlékeket is, emellett nagyon vigyáz arra, hogy egy tasak rágógumi is legyen táskájában. A golyóstoll, rúzs, szájfény, fájdalomcsillapító mellett egy kisebb noteszt is magával hord, amelybe gondolatait jegyzi fel. Rendszerint csak a bornyitó hiányzik a táskájából – mondja –, de egy önvédelemre használható paprikaspray sem ártana. „Nem is lehet igazán rendet tartani egy női táskában, mert gyártásukból adódóan nagyok és öblösek, és akkor mindent beledobálnak, vagy kisebbek, és akkor nem lehet mindent bepakolni” – véli.
Érezzék, hogy értékelik őket
A fél irodát hordozom a táskámban – vallotta be Sándor Edit, aki nyugdíjasként a Tábor utcai nyugdíjas-tömbház adminisztrátora is. Ő mindig magával hordozza a munkájához szükséges okiratokat, pecsétet, és egy kisebb noteszt. Azon is gondolkozott, hogy végleg nyugdíjba vonul, de nem tudja elképzelni, hogy munka nélkül mivel töltené el délelőttjeit, hiszen özvegy, lányai pedig külön élnek tőle.
„Sok jövőm nincs, csak a jelen. Ha az idő kerekét vissza lehetne fordítani, sok mindent másképp csinálnék az életemben, ám lehet, hogy ugyanabba a hibába esnék. De így is jó” – magyarázta, felidézve, hogy alig egy szűk hónapja dédmamává vált, ami számára igazi öröm. Táskájából elmaradhatatlan a pénztárcája, és egy kevés nassolnivaló. „Inkább az édességet szeretem. Gyakran nem az élelmet, hanem a csokit lesem. Amíg a gyerekek kicsik voltak, nekik vásároltunk, most úgy néz ki, én lettem a kicsi” – árulta el. „Egy női táskában elsősorban a személyazonossági igazolvány kellene legyen, és persze pénz. Míg az ember fiatalabb, esetleg egy szépítkezőszer is akad benne, de számomra már nem szükséges. Fiatal korunkban sem hordoztunk ilyet, mert nem voltunk annyira igényesek, mint a mai nők” – mondta Sándor Edit, aki korábban a polgármesteri hivatalban dolgozott. Úgy érzi, akkor barátságosabb volt a munkaközösség, szeretettel fogadták egymást és az ügyfeleket is, szerinte ez hiányzik a mai munkahelyekről, irigykedés, ridegség és tiszteletlenség váltotta fel a családias hangulatot.
„Annyit tanácsolnék a nőknek, hogy értékeljék és fogadják örömmel a kedvességet, felejtsék el ilyenkor a bánatukat” – fogalmazott Sándor Edit, aki szerint egy nő érzi, ha értékelik, és sokat jelent neki, ha nem közömbösen kezelik. „Sokszor akár egy szál virág is sokat számít” – véli.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!