Fotó: Veres Nándor
Szentegyházán a 6203 szavazati joggal rendelkező lakosból 1313-an szavaztak Rus Sándor független jelöltre, aki így nyolc év szünet után ismét betöltheti a település polgármesteri tisztségét. Egy névtelen levél kapcsán, mely szerint a romák szavazatai döntötték el, hogy újra Rus legyen a polgármester, ellátogattunk a szentegyházi „cigányblokkokhoz”, ahol hozzávetőleg 150-en laknak.
2012. június 11., 21:172012. június 11., 21:17
2012. június 12., 11:572012. június 12., 11:57
A választások eredményei alapján Szentegyházán 102 érvénytelen szavazat volt, 2834 nyomtatványt pedig fel sem használtak. A részvételi arány magasabb volt, mint Udvarhelyen, a szavazati joggal rendelkezők 60,27 százaléka járult az urnák elé. Az EMNP színeiben indult Jakab Ernő 1019, az MPP-s Molnár Tibor 714, az RMDSZ-es Burus Tibor pedig 590 szavazatot kapott.
Szerkesztőségünkbe hétfőn névtelen levél érkezett, melyet az alábbiakban olvashatnak:
„Érdekes információk a szentegyházi választásokról
A jelenlegi szentegyházi választásokon megmérettetett négy polgármesterjelölt. Ezekből Rus Sándor nyerte meg a választást. Viszont menet közben érdekes dolgok kerültek napvilágra. A legfontosabb, hogy a városban az a pletyka terjedt, miszerint a független, akkor még csak polgármesterjelölt pénzt fizetett a helyi roma közösségnek, hogy rá szavazzanak. A pletyka akkor igazolódott be, mikor az I. számú szavazókörzetben előkerültek olyan szavazólapok, amikre rá volt írva, hogy bizonyos személyek (Gráncsa R., Sinka I.) nem osztották szét a rájuk bízott szavazási pénzt, amit Rus Sándor küldött. Továbbá a III. illetve a IV. számú szavazókörzetben a roma nemzetiségűek rosszallva fogadták azt az információt, hogy lefizetőjük nem szállítja őket a szavazás helyszínére, illetve nem kapják meg a szavazásukért járó 50 lejt, csak akkor, amikor megjelennek a választás végleges eredményei. Készült pár interjú is, melyben őszintén elmondják ezeket, de mivel félnek Gál Z. helyi nyerő tanácsosjelölttől, ezért a felvételek teljesen névtelenek. Ezeket a tényeket a helyi rendőrség is nyilvántartásba vette, de mivel minimum három napig tart a nyomozás, nem tudnak a választási eredményekbe beleavatkozni. Végeredmény, hogy a választási eredményeket a szociális segélyen élő romák döntötték el.”
A pletykának akartunk utánajárni, ezért ellátogattunk Szentegyházára, a József Attila 11. és 3/B tömbházakhoz. A lakók egyebek mellett elmondták, hogy a 2012-es helyhatósági választás napján, amikor beléptek szavazókörzetük termébe, az ott lévő felvigyázók siettették őket, előre megmondták nekik, hogy egy percnél tovább nem tartózkodhatnak a fülkében, illetve előregyártott szavazólapok után kutatva egyiküket megkérték, hogy emelje fel a ruháját.
Nem kellett őket lefizetni, hogy Rusra szavazzanak
„Burus Ella nyolc évig volt polgármester, azóta semmilyen javítást nem eszközöltek a tömbházakon, lassan ránk omlik az egész. Amikor valamelyikünk bement a hivatalba panaszt tenni, akkor a polgármester be sem engedett az irodájába, hanem kint kellett megvárnunk, hogy szóba álljon velünk, az indok az volt, hogy cigányszagunk van. Annak idején Rus Sándor vezettette be a vizet a tömbházak elé, de Burus Ella nyolc év alatt nem köttette be, nekünk kellett felvezettetnünk az emeletekre” – mondta el a József Attila utca 11-es tömbházában lakó Ráduly Irén.
A körénk gyűlt kisebb csoport alig győzte sorolni panaszait: arról, hogy a most leköszönő polgármester összeszedette a kutyakölyköket, arra hivatkozva, hogy menhelyre viteti, de jól tudják, hogy a közelben nincs ilyen. Állításuk szerint a szociális segélyként kiosztott élelmiszercsomagokból is sokkal kevesebbet kaptak legutóbb, mint szoktak, munkahelyre pedig egyáltalán nincs lehetőségük. A József Attila utca 3/B garzonaiban lakók szerint az előző polgármester fejenként 50 lejt gyűjtött tőlük és azt ígérte, az összegyűlt pénzt kiegészíti, majd leszigetelteti a tömbház tetejét. Mivel ígéretét nem tartotta be, és a begyűjtött pénzt azóta sem osztották vissza, a harmadik emeleten lakók nejlont rögzítettek a plafonra, és az abban összegyűlt esővizet középen egy madzagon keresztül vezetik le.
Rus Sándor és az általunk megkérdezett romák egyöntetűen tagadták azt, hogy lefizetés történt volna. „Nem szabad senkinek ilyet csinálni, se nekem, se másnak nem adtak pénzt. Esetleg a nagyfalusiakat befolyásolták, ugyanis hallottam, hogy szombaton, a választások előtt az egyik temetőben találtak elrejtve néhány szavazólapot” – mondta az egyik lakó. Sinka Zoltán, aki a mostani helyhatósági választásokon Szentegyházán roma tanácsosjelöltként indult, kérdésünkre elmondta: „Vasárnap, a választáson a roma szavazókat olyan dolgokkal vádolták meg, melyek nem igazak, ilyet én még nem tapasztaltam. Senki nem fizetett le bennünket, igazából semmilyen okunk nem volt arra, hogy visszaválasszuk az előző polgármestert.”
Rus Sándor kérdésünkre válaszolva kifejtette: „Az ellenem felhozott vádak nem igazak, napok óta küldözgettek a lakosságnak is hasonló rágalmazó üzeneteket, de úgy néz ki, hogy ezekre az emberek fordítva reagáltak.” Kérdésünkre, hogy számított-e arra, hogy polgármester lesz, Rus elmondta: a szentegyházi lakosság biztatására indult a választásokon, és remélte, hogy az 1996–2004-es időszak hagyott valamiféle nyomot az emberekben. „Az eskütétel után szeretnék valahová tartozni, és mivel csapatom közel áll hozzá, valamikor pedig én is tagja voltam, a négyéves terveket átgondolva úgy döntöttem, a várost az RMDSZ színeiben fogom vezetni. Szeretném felfrissíteni a szervezetet annak érdekében, hogy Szentegyházát tudjuk lépéselőnybe hozni, elsősorban munkahelyeket teremteni, a szociális problémákat megoldani.”
Burus Ella-Máriát, Szentegyháza leköszönő polgármesterét is szerettünk volna megkérdezni az őt ért vádakról, de nem sikerült elérnünk.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Ismét áthaladhat az autós forgalom a székelyudvarhelyi Villanytelep utcán – tájékoztat a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Változatos programkínálattal készül Székelyudvarhely a városnapokra: június 22. és 29. között koncertek, kulturális események, gyerek- és ifjúsági programok, valamint közösségi kezdeményezések várják a lakókat és látogatókat.
Több kutya is elpusztult néhány hét leforgása alatt az egyik udvarhelyszéki településen – olvasóink elmondása szerint az állatorvosi szakvélemény alapján úgy tűnik, mérgezés következtében. Az eset nyomán petíció és rendőrségi feljelentés is született.
A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!