Fotó: Thomas Campean
A farkaslaki önkormányzat múlt hét végén kapta meg az engedélyt egy medence kialakítására a Fehér-Nyikó felső részénél, melynek segítségével naponta 400-500 köbméter vizet fognak majd ki, amit a falu másik oldalán lévő Csere-tetői tartályba vezetnek majd át. Mindez megoldaná Farkaslaka község ivóvízhiányát, viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy a patak megcsapolása mennyire befolyásolja majd annak élővilágát, illetve mennyi víz marad a Nyikó alsó szakasza mentén fekvő falvak lakóinak.
2013. szeptember 03., 19:192013. szeptember 03., 19:19
2013. szeptember 03., 19:202013. szeptember 03., 19:20
Előreláthatóan már 2014 tavaszán hozzáfognak Farkaslaka felett, 671 méteres magasságban egy olyan tartály kialakításához, amely a Fehér-Nyikó vizének több mint felét felfogja. „Engedélyt kaptunk egy medence kialakítására a Nyikó forrásánál, ebben fognánk fel napi 400–500 köbméter vizet. Innen egy hét kilométeres vezetéken átvezetnénk a vizet a Csere-tetőn lévő tartályba, ami előtt egy víztisztító állomást is kialakítanánk” – mondta el érdeklődésünkre Kovács Lehel, Farkaslaka polgármestere. Hozzátette: mivel a Csere-tetőn lévő tartály 605 méter tengerszint feletti magasságban van, nem kell majd áramot használni a víz átvezetésekor, mert az szabadeséssel érkezik majd a 300 köbméteres tartályba.
A polgármestertől megtudtuk, hogy amennyiben nagyobb lesz a Fehér-Nyikó hozama, akár napi 1000 köbmétert is felfoghatnak majd, ami elég lesz ahhoz, hogy a község lakosságának egész nap legyen vize. „Hátravan még az építkezési engedély és a közbeszerzési kiírás, de ha minden a tervezett ütemben halad, akkor jövő tavasszal nekiláthatunk a munkának” – summázott.
Csak ne maradjon üresen a meder
A horgászok nagyon remélik, hogy a befogómeder építése következtében nem marad üresen a Nyikó medre. „Tavaly nagyon kevés víz volt a patakban, idén is alacsony a vízállás a Fehér-Nyikón, de ha megvan a környezetvédelmi engedély és hatástanulmány, akkor elvileg nem kellene gondot okozzon a napi 400–500 köbméter vízkiesés” – mondta érdeklődésünkre Mărmureanu Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász-Horgász Egyesület elnöke. Szerinte az elindításnál lehetnek majd gondok, amíg annyi víz összegyűl, hogy felteljen a tartály. „Ha ügyesen gazdálkodnak a vízzel, akkor jut majd az embereknek és a halaknak is, de az nem elfogadható, hogy a Nyikó medre emiatt szárazon maradjon” – véleményezett az elnök.
Víz nélkül maradhatnak a farmok
A Fehér-Nyikó mentén Szentlélek és Nyikómalomfalva után rögtön Kobátfalva következik, amely közigazgatásilag már Siménfalva községhez tartozik. Polgármesterétől, Péter Zoltántól arról érdeklődtünk, aggódnak-e a falvakban amiatt, hogy nem lesz majd elegendő víz. „Rugonfalván, Siménfalván, Nagymedeséren és Tordátfalván is le vannak téve a gerincvezetékek, hamarosan csatlakozik Kiskadács is. Ezekben a falvakban a Székelykeresztúron is szolgáltató Aquaserv biztosítja majd a vezetékes vizet, a többi faluban mélyre fúrt kutakból szivattyúzzák a felszínre az ivóvizet” – adta tudtunkra Péter Zoltán.
Kobátfalván jártunk, a faluban valóban majdnem minden udvaron kút van, ezek – az elmúlt év nyarával ellentétben – idén nem apadtak ki. Megtudtuk, hogy a faluban több tehéntartó gazda van, köztük sokan 50–60 marhával rendelkeznek, sőt néhányuknak 300-on felüli állománya van. „Tavaly a nagy szárazságban majdnem egész nyáron tartálykocsikkal jártunk le a Nyikóra, azzal hordtuk a farmra a vizet. Idén egyelőre elegendő víz van a kútjainkban, de az egyik legelőre most is rendszeresen hordjuk a teheneknek a vizet” – mesélte Siklódi Álmos tehéntartó gazda, akit az Erdő utca végében lévő farmján kerestünk fel. Szerinte nem helyes, hogy ilyen körülmények között még kivegyenek a Nyikóból, hiszen bármikor bekövetkezhet még egy aszályos időszak. Elmondta, hogy tervezik a farmra is bevezetni a vezetékes vizet, de a 300 tehén vízzel való ellátására naponta 12–13 ezer literre van szükség, és nem mindegy, hogy azt ki kell-e fizetni vagy sem.
Novemberig vízórákat kell szereltetni Mint arról korábban írtunk, Farkaslakán folyamatban van a Goscom Lupeni nevű vállalat bejegyzése, amely a község falvainak nagy részében átveszi a vízszolgáltatást. „Múlt hét péntekén határozott arról az önkormányzat, hogy a Farkaslakán, Székelyszentléleken, Bogárfalván és Nyikómalomfalván lévő háztartásokba legkésőbb október 31-éig kötelező felszereltetni a vízórákat” – mondta a polgármester, hozzátéve: erre azért volt szükség, mert ezen falvak háztartásainak csupán fele rendelkezik vízórával. Mivel Farkaslakának összesen 4429 lakosa van, és a fentebb felsorolt településeken 3512-en élnek, a község közel 80 százalékának már ősztől vízórák mérik a fogyasztását. „Novemberben ellenőrzik ezt, adnak majd tíz nap haladékot, és aki azalatt sem szereltet vízórát, annak kiköttetjük a vizét” – mondta. A vízszolgáltatás és a szennyvíz tisztításának ára azután sem lesz több, a bevételt pedig a meglévő rendszer fenntartására költik majd. „Beindítottuk a szennyvíztisztító telepet is, előtte azonban szivattyút cseréltettünk, javíttattunk. Ez egy háromlépcsős derítőállomás, kezelését sikerült átadnunk egy szakembernek” – tette hozzá az elöljáró. |
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
szóljon hozzá!