Nem született döntés Farkaslaka község képviselő-testületi ülésén arról, hogy szerződést kötnek-e vagy sem a Harvíz Rt. vízszolgáltató vállalattal, amely felajánlotta, hogy a továbbiakban biztosítja az ivóvíz- és szennyvízszolgáltatást a településeken. Mivel a cég által leküldött szerződés egyes pontjait még tisztázni kell, másfél órás vita és számítgatás után végül elhalasztották a határozathozatalt.
2013. március 28., 17:412013. március 28., 17:41
2013. március 28., 19:022013. március 28., 19:02
A község csütörtöki rendes havi tanácsülésének második napirendi pontjában tárgyalták a csíkszeredai székhelyű Hargita Víz Egyesület (románul Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară – ADI) alapító okiratát, amely létrehozta és működteti a Harvíz Rt. vízszolgáltató részvénytársaságot. A társaság 90 százalékban Csíkszereda város tulajdonában van, a fennmaradó 10 százalék 31 Hargita megyei község tulajdonát képezi, melyet a megyei tanács támogatásával fizettek ki. A részvényes községek közül 22-ben szolgáltat a Harvíz Rt., ezek mindegyikére egyöntetűen érvényesek az egyesület és a szolgáltató közötti szerződésben leírtak. Ezek alapján amennyiben Farkaslaka is belép az egyesületbe, rá is ugyanezek vonatkoznak majd – tudtuk meg a tanácsülésen.
Szükség van egy szolgáltatóra
A nemrégiben megtartott falugyűlésen kétharmados többségben szavazott Farkaslaka lakossága arról, hogy átadnák a Harvíz Rt.-nek a vízszolgáltatást – mondta el Kovács Lehel, a község polgármestere, majd azt is kiemelte, hogy ezzel a döntéssel nem a rendszert adnák át a Harvíz Rt.-nek, hanem csak a szolgáltatást, és amennyiben a cég nem végez semmiféle beruházást, akkor nyolc éven belül vissza lehet vásárolni a szerződési jogot is. A polgármester szerint erre azért van szükség, mert a falu nagy részében nincs megfelelő minőségű víz, s mivel a derítőállomás sem működik jól, eddig 74 ezer lej büntetést fizetett a hivatal. „Az elmúlt fél évben 12 ezer lej büntetést fizettünk ki azért, mert nincs, aki működtesse a rendszerünket. Ha már befektettünk és megcsináltattuk a vízvezetéket, illetve a víztisztító állomásunk is megvan, akkor az lenne a legfontosabb, hogy átadjuk egy hozzáértő cégnek a szolgáltatást” – hangsúlyozta a polgármester, aki szerint az is lényeges, hogy mindezt ne magáncég végezze.
Sok a tisztázandó kérdés
Hadnagy Ernő MPP-s képviselő szerint viszont az aláírandó szerződés kapcsán több kérdést meg kellene vitatni. Példaként felhozta a cég által meghatározott bekötési, csatlakozási, engedélyezési díjakat, amelyek egyenként az 500 lejt is elérhetik, illetve arra is kitért, hogy az önkormányzati képviselőknek eljuttatott szerződésben feltüntetett köbméterenkénti vízárak településenként nem egyeznek meg. „Hogy lehet az, hogy míg Oroszhegy község településein közel három lej, addig nálunk hét és fél lejes árat állapítottak meg 2015-re?” – tette fel a kérdést Hadnagy. Albert Mátyás MPP-s képviselő szerint Korond példáját követve a farkaslaki polgármesteri hivatalnak kellene létrehoznia egy szolgáltató céget. „Ha az emberek saját pénzükön vezettették be a vizet, miért adnánk át a szolgáltatást másnak?” – tette fel a kérdést Farkaslaka volt vezetője, aki szerint a rendszer átadását követően a lakosságnak semmibe sem lesz joga beleszólni. „Korondon 0,7 lejes köbméterenkénti árat fizetnek, a szerződésben leírtak alapján 2015-ben közel nyolc lejt kellene fizetniük a farkaslakiaknak az ivóvíz tisztításáért. Arra kérjük a szolgáltatót, magyarázza el nekünk, hogy miért akar kiszabni ekkora összeget” – mondta Albert Mátyás.
Döntés helyett újraelemzés következik
Közel másfél órás vita után arra jutottak a képviselők, hogy elhalasztják a Hargita Víz Egyesület okiratának elfogadását, és két hét múlva újra összeülnek tárgyalni, addig is lekérik a szervezet legújabb statútumát. Az ezt követő egyeztetésre pedig a Harvíz Rt. vezetőségét is meghívják újraelemezi a szerződésben megfogalmazottakat.
szóljon hozzá!