Fotó: Simon Eszter
Két év alatt három polgármester váltotta egymást Szentábrahám községben. Mint kiderült, ennek nyomós okai vannak. Mi történik ebben a Székelykeresztúr melletti községben? – erre kerestük a választ amikor a pár napja leköszönt volt polgármestert, Szőcs Bélát otthonában felkerestük.
2012. augusztus 16., 10:092012. augusztus 16., 10:09
2012. augusztus 16., 10:442012. augusztus 16., 10:44
Szőcs Béla alig hat hétig, június 26-tól augusztus 8-áig volt Szentábrahám község polgármestere, máris visszavonult. Annak ellenére, hogy a 2012-es helyhatósági választásokon RMDSZ-es színekben 71 százalékos fölénnyel nyert, önként mondott le tisztségéről.
Június végén az MPP-s Szász Józsefet váltotta, aki korábban csupán tíz hónapig volt a község vezetője. Szász addig alpolgármester volt, és tavaly augusztusban azért került az előző mandátumú Barabás Zsigmond helyére, mert neki egészségi problémák miatt kellett visszavonulnia. Szőcs Bélát kérdeztük, miért ilyen nehéz ennek a községnek a vezetése.
– A 2012-es helyhatósági választásokat megelőzően töltött-e be tisztséget Szentábrahám képviselő testületében? Miért döntött úgy, hogy indul a polgármesteri székért?
– Igen. Nyolc éven át tanácsos voltam a községben, ebben az időszakban meggyőződtem arról, hogy sok mindent tudnék tenni az itt élő közösségért. Sokan ismernek, népszerű volt a nevem is, a tanácsos társaim és a falubeliek bíztatására döntöttem úgy, hogy Szentábrahámon indulok a 2012-es választásokon a polgármesteri tisztségért. Hittek bennem, ezt mi sem bizonyítja jobban annál, hogy 71 százalékos többséggel meg is nyertem a választásokat, de akkor még nem tudtam, hogy mi minden vár rám.
– Mi várt Önre? Mik voltak a tapasztalatai?
– Sajnos a tanácsosi időszakomban nem láttam bele a község pénzügyi helyzetébe, sem a főbb döntések meghozatalába. Most derült ki, hogy nagyon sok minden nem is volt a tanács RMDSZ-es tagjai elé tárva, mert akkor MPP-s többséggel működött a testület. Úgy képzelje el, hogy három napja voltam polgármester, amikor érkezett egy háromszázezer lejes tartozásról felszólítás a törvényszékről. Tíz nap múlva pedig a munkaügytől jöttek ellenőrizni, melynek során a szociálisan rászorultak dossziéinak felét nézték át és 9500 lejre büntettek meg. Hat heti tevékenységem alatt még csak egy leltárívet sem kaptam kézhez, annak ellenére, hogy többször is felszólítottam a könyvelőnőt ennek bemutatására. Naponta újabb és újabb adóságokkal találtam szembe magam. Személyzeti hiány van, nincsen például adóreferens, a szociális részlegen sem dolgozik senki. Nincs bevétele a hivatalnak, a lakosok évek óta nem fizettek adót, mert senki nem foglalkozott a beszedésével, most pedig késedelmi kamattal kell fizetniük, ami lényegesen leterheli az amúgy is szerény jövedelmű családokat. Múlt évben az akkori vezetőség versenyvizsgát hirdetett három személy felvételére, mivel a jelentkezők közül egy RMDSZ-es volt, a polgármester és a könyvelő azonnal megóvták a kiírást. Így a tisztségek betöltetlenek maradtak. Jelenleg hét alkalmazottja van a hivatalnak: a könyvelő, a pénztáros, mezőgazdasági referens, a jegyző, a karbantartó, a könyvtáros és az alpolgármester.
– Máshonnan sem jött be pénz a község kasszájába?
– A község sokáig anélkül használta a víz- és kanális rendszert, hogy az át lett volna adva egy szolgáltatónak. Emiatt a hivatalnak jelenleg legalább 40 ezer lejes tartozása van az Aquaserv fele, akik most már nem engedik meg, hogy a szennyvízzel rácsatlakozzunk a rendszerükre. Más szolgáltatónál is voltam, de mivel a felhasználók különbnél különb módon csatlakoztak, sokaknál mérő óra nélkül és ekkora tartozással, nem veszik át a szolgáltatást.
– Nem Ön a első, aki valamilyen oknál fogva visszavonult Szentábrahám polgármesteri tisztségéből. Mit gondol ennek mi az oka?
– A könyvelő az egykori alpolgármesternek, később helyettes polgármesternek az édesanyja, aki alaposan rászolgált a bizalmatlanságra, ezért más munkakörbe akartam áthelyezni. Ebből adódóan mindennapos cirkuszok vártak rám a hivatalban. De erről nem kívánok részletesebben beszélni.
– Az előző polgármester is visszavonult, mit gondol, miért tette ezt?
– Barabás Zsigmond agyvérzés miatt kellett visszavonuljon és átadta helyét az akkori alpolgármesternek, Szász Józsefnek.
– Mi lesz a község sorsa? És melyek az Ön további tervei? Végleg visszavonul a politikából?
– Jelenleg Simó Dezső Szabolcs az ideiglenes polgármester, három hónap múlva lesznek új választások. Én sok mindent kiderítettem, „megpiszkáltam”, a beruházások nagy részét is úgy végeztették el, hogy korábban nem volt a tanács elé terjesztve, határozatként.
– Lemondott a község vezetésének tisztségéről. Hogyan tovább?
– Én nagyon örültem, hogy megválasztottak, bizakodva és teljes erőbedobással indultam neki a munkának, úgy éreztem, tennem kell azért a közösségért amelynek én is szerves része vagyok, de sajnos túl sok ellenállásba ütköztem ami felőrölt idegileg. Az utolsó két hétben már aludni sem tudtam, annyira megviselt a tehetetlenség. Orvosaim figyelmeztetésére döntenem kellett, az egészségem fontosabb, folytatom a munkát a saját birtokomon, és a családomra koncentrálok a továbbiakban. A közösségi életben tisztség nélkül továbbra is részt vállalok, támogatom a jelenlegi alpolgármestert.
Több kutya is elpusztult néhány hét leforgása alatt az egyik udvarhelyszéki településen – olvasóink elmondása szerint az állatorvosi szakvélemény alapján úgy tűnik, mérgezés következtében. Az eset nyomán petíció és rendőrségi feljelentés is született.
A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
szóljon hozzá!