Fotó: Thomas Campean
Egy hónappal a tanévkezdés után legalább húszszázalékos hiányzással kell számolniuk a székelyudvarhelyi napközi otthonoknak, de olyan is van, ahol felére csökkent a létszám. A kimaradások leggyakoribb okai a felső légúti megbetegedések, ezek csökkentése céljából két intézményben is sóterápiát alkalmaznak. A gyermekorvos szerint a betegségek legyőzéséhez a kicsik ellenálló képességét kell erősíteni.
2013. október 10., 18:062013. október 10., 18:06
2013. október 10., 18:192013. október 10., 18:19
A járványok elkerülése, valamint a betegségek elterjedésének megakadályozása érdekében minden székelyudvarhelyi napközi otthonnak van asszisztensnője, aki legalább heti három alkalommal ellenőrzi a kisgyermekek egészségi állapotát. Csütörtökön harminc gyermek hiányzott a Villanytelepi Napközi Otthonból, ahol 180 a teljes létszám – tudtuk meg Péter Edit igazgatótól. „Legtöbb hiányzónk a kiscsoportokban van, hiszen most kezdtek el közösségbe járni, és köztudott, hogy a 3–4 éves gyermekek immunrendszere ilyenkor erősödik” – fejtette ki az intézményvezető.
Egy hete megnőtt a Napsugár Napközi Otthon hiányzóinak száma is, Bunta Gyöngyi igazgató kérdésünkre elmondta: a Csicsergő Napközivel együtt összesen 212 óvodás jár hozzájuk, hozzávetőleg húsz százalékuk maradt otthon csütörtökön.
A Csillagvár Napközi Otthon nyolc csoportjában összesen 162 gyermek van, akik közül csütörtök reggel 145-en érkeztek meg. Kiderült, a hiányzások leggyakoribb oka a meghűlés. „Délelőttönként minden csoportban az asszisztensnő ellenőrzi a gyermekek torkát, haját és körmeit, de az év eleji szülői értekezleteken is rendszerint elmondjuk, hogy mire figyeljenek oda a szülők, amikor napközibe hozzák gyermekeiket” – mondta el érdeklődésünkre Barabás Zsuzsánna, a Csillagvár Napközi igazgatója.
Napközis sóterápia
A Kipi-Kopi Napközi Otthonban 160-ból 20 kisgyermek betegség miatt hiányzott csütörtökön. Fancsali Éva igazgató szerint azonban ez minden tanévkezdéskor előfordul, az előző évek hasonló időszakához viszonyítva nem magasabb a hiányzó gyermekek száma idén. Megtudtuk, arra is volt példa, hogy a napi ellenőrzés után az asszisztensnő levélben értesítette a szülőket arról, vigyék orvoshoz a gyermeket. „Leggyakrabban légúti megbetegedések miatt volt hiányzás, ezért két éve egy sóterápiás programot is bevezettünk a napköziben, ennek során sótéglákból sósarkakat alakítottunk ki a csoportokban” – tette hozzá Fancsali Éva.
Igencsak megcsappant a létszám az Eszterlánc Napközi Otthonban, ahol a 173 gyermek fele hiányzott. „Kialakítottunk egy sószobát is a napköziben, ebbe 3,5 tonna sót hozattunk, és az asszisztens ajánlására, amennyiben szükséges, akár egyhetes kúrán is részt vesznek a gyermekek” – fejtette ki Koncz Melinda, a napközi vezetője. Hozzátette: ha a napi általános vizsgálatkor észlelik, hogy nincs jól a gyermek, azonnal szólnak a szülőknek, valamint, ha egy gyermeket gyógyszerrel kezelnek, nem engedhetik meg, hogy napközibe járjon.
Antibiotikum helyett vitamint ajánlanak
Az utóbbi két hétben Udvarhelyen rohamosan megnőtt a légúti megbetegedések száma mind a gyermekek, mind pedig a felnőttek esetében – tudtuk meg Csáki Mária családorvostól, aki a Nardini Napközi gyermekorvosa is. „A hőmérséklet csökkenésével egyre több kisgyermek betegszik meg, és közösségben nagyobb az esélye annak, hogy mindegyre kiújuljanak a problémák. Betegen nem szabad a kisgyermeket közösségbe vinni, hiszen könnyen megfertőzheti társait is” – hívta fel a figyelmet Csáki Mária, az antibiotikumok helyett pedig C-vitamint, illetve sok gyümölcs és zöldség fogyasztását ajánlja.
„Óvodáskorban nagyon sok a visszaeső beteg, akik majdnem minden második héten hiányoznak a napköziből. Ezekben az esetekben a családorvos dolga, hogy a gyermekek ellenálló képességét erősítse” – summázott az orvos.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!