Fotó: Farkas Antal
Lakossági fórumot tartottak múlt hét végén Homoródfürdőn, az épülő vízi erőműnél: a helybéliek legutóbb júliusban rendeztek tiltakozást a völgyben épülő erőmű ellen, akkor egyebek közt azt kifogásolták, hogy a beruházáshoz megkérdezésük nélkül fogott hozzá a befektető. Időközben törvénytelenségre hivatkozva a hatóságok leállították a munkálatokat, az építkezést végző csíkszeredai H2O Energy Kft. azonban ismét hozzáfogott az engedélyeztetéshez. A Homoród-völgyi Ökoszisztémáért Egyesület által rendezett szombati eseményen a meghívott megyei elöljárók és a környező települések vezetői nem jelentek meg.
2013. október 13., 18:462013. október 13., 18:46
2013. október 13., 20:492013. október 13., 20:49
Mintegy hatvan helybéli vett részt a szombaton délben tartott lakossági fórumon: a Homoród-völgyi Ökoszisztémáért Egyesület nevében Egyed Zoltán ismertette a július 23-ai tiltakozás után történteket. A homoródfürdőiek július elsején petíciót nyújtottak be Hargita Megye Prefektusi Hivatalához, másodikán az Állami Építkezési Felügyelőséghez (ISC), negyedikén pedig Hargita Megye Tanácsához, válasz híján pedig július 26-án újabb panaszt tettek a megyei önkormányzatnál.
„Július 29-én azt a választ kapták a lakók a megyei tanácstól, hogy az építkezéssel minden rendben van. A történethez hozzátartozik, hogy az Állami Építkezési Felügyelőség július 22-én egy ellenőrzést végzett a megyei tanácsnál, és megállapította, hogy törvénytelen az építkezés. Egy héttel később, július 29-én a megyei önkormányzat a helybélieknek azt válaszolta, hogy minden rendben van az építkezéssel” – sorolta Egyed. Mint kiderült, Hargita Megye Tanácsának szakemberei augusztus elsején kiszálltak Homoródfürdőre, és megállapították, hogy törvénytelen az építkezés, a munkálatokat azonban csak két hét múlva, azaz augusztus 14-én állították le. „Akkor állították le a munkálatokat, amikorra a beruházónak már sikerült felépítenie a gátat” – tette hozzá Egyed Zoltán.
Borboly jelezte, nem megy Homoródra
A helybéliek kezdeményezésére alakult Homoród-völgyi Ökoszisztémáért Egyesület augusztus közepén választ kapott az Állami Építkezési Felügyelőségtől, amelyben a hatóság kimondja: törvénytelen a Homoród-völgyi építkezés, törvénytelenül volt kibocsátva az építkezési engedély.
A helybéliek szintén augusztusban nyílt levelet írtak Borboly Csabának, a megyei önkormányzat elnökének, melyre két nap múlva választ is kaptak. Ebben egyebek közt az állt, hogy az építkezés körüli rendellenességeket tapasztalva a megye főépítésze kiszállt a helyszínre, és háromezer lejre bírságolta meg a beruházót. „Borboly Csaba pénteken válaszolt a lakossági fórumra való meghívásra, és azt mondta, hogy ilyen ad hoc találkozókra nem akar eljönni, nem támogatja ezeket, de ő szeretne öt képviselővel tárgyalni a helybéliek közül. Ennek a lépésnek az a hibája, hogy öt ember akármikor megfenyegethető, megzsarolható, támadható, lejáratható” – hangsúlyozták az esemény kezdeményezői.
A egyesületi tagok egyebek mellett arról is tájékoztatták a találkozó részvevőit, hogy melyek azok a törvénytelenségek, amelyekre hivatkozva az Állami Építkezési Felügyelőség leállíttatta a vízerőmű építési munkálatait. Mint megtudtuk, az engedélyeztetési dokumentációban nem volt azonosítva az ingatlan, ahova a létesítményt tervezték, de a tervek a helyi általános rendezési tervnek sem feleltek meg, amely megtiltja a térségben az ipari létesítmények építését. Továbbá a hatóság a topográfiai felmérést sem találta megfelelőnek, illetve az iratcsomóból hiányoztak a környező területek tulajdonosainak írásos beleegyezései is. Nem utolsósorban a beruházó csak a kilenc kilométernyi vezeték lefektetésére és a gát megépítésére kapott engedélyt, a turbinaház tervei ugyanis nem szerepelnek a dokumentációban – hangzott el a helyszínen.
A beruházás egyébként a környezetvédelmi szempontok mellett más akadályokba is ütközik. „A Homoród pataka mellett van a vízbefolyó, ahol nagyon gyengén tisztított szennyvíz folyik bele a mederbe. Abban az esetben, ha az erőmű beindításakor a vizet elvágják és beviszik a csőbe, a szennyvíz nem fog felhígulni, és büdös kanális lesz a patakból. A szennyvíztisztító állomás a Harvíz Rt.-hez tartozik, a vállalat azt nyilatkozta egy hónapja, hogy nekik nem áll módjukban feljavítani az állomást. Igyekeznek pályázni, de amennyiben ez sikerül is, leghamarabb 2016-ban lenne a felújítás. Addig meg pöcegödör lesz a patakból” – magyarázta még Egyed. Ugyancsak vitatható a vízhozammérés, melynek alapján a hatóságok kibocsátották az építkezési engedélyt, hisz ezek az értékek olyan statisztikák szerint voltak kiszámolva, amelyek valamikor a hetvenes években készültek – tudtuk meg.
Jószágaikat féltik a gazdák
A találkozón egyébként felszólaltak a Homoród-völgyi állattartó gazdák is, hisz a térségben közel kétezer haszonállatnak van szüksége a vízre. „Nincs elég bajunk a medvékkel, most a vízhiány miatt fognak elpusztulni az állatok” – adott hangot felháborodásának a homoródszentmártoni Pintyó Lajos.
A többórás találkozó végszavaként a Homoród-völgyi Ökoszisztémáért Egyesület tagjai arra biztatták a helybélieket: csatlakozzanak a szervezethez. Az ügy mellé álltak egyébként az elmúlt időszakban különféle zöld civil szervezetek is.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!