Fotó: Thomas Câmpean
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal rendeletére három gazdátlan kutyát altattak el csütörtök reggel: a városi, II. Rákóczi Ferenc utcai menhelyen őrzött kutyák egy részét eredeti gazdájuk vitte haza, az Ebremény Állatvédő Egyesület hathatós munkájának köszönhetően öt állat ideiglenes befogadóra talált, a legyengült vagy agresszív egyedekkel viszont nem volt mit kezdeni. Állást foglalt a kóborkutya-törvénnyel kapcsolatosan a városvezetőség: a gazdátlan és befogott ebeket a lehetőségekhez mérten 14 napnál tovább is ellátják, de tartásuk költséges, így ha senkinek nem kellenek, elaltatják őket.
2013. október 11., 11:462013. október 11., 11:46
2013. október 11., 13:382013. október 11., 13:38
Szeptember elején fogadták el azt a törvényt, amely előírja, hogy tizennégy napig tarthatók a befogott gazdátlan kutyák, ha pedig ez idő alatt gazdájuk nem jelentkezik, vagy az állatokat nem sikerül örökbe adni, elaltatják őket. A helyi önkormányzatok azonban módosíthatják az időhatárokat, tovább is tarthatják a kutyákat, amennyiben rendelkeznek az ehhez szükséges forrásokkal. A törvény ugyanakkor szigorúan tiltja, hogy a befogott kutyákat újból az utcára engedjék, és előírja, hogy az örökbefogadásnak díjmentesnek kell lennie.
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által fenntartott II. Rákóczi Ferenc utcai állatmenhely húsz férőhelyes, az európia uniós normák értelmében azonban az épület jelenlegi állapotában kutyák tartására sem alkalmas. „A múlt héten Bunta Levente polgármester tárgyalást folytatott az Ebremény Állatvédő Egyesület tagjaival a városi menhely felújításával kapcsolatosan, melynek során az önkéntesek elmondták a létesítmény működtetésével és feljavításával kapcsolatos észrevételeiket” – tájékoztatott Bálint Attila, a polgármesteri hivatal sajtóreferense. A tatarozási munkálatokhoz jövő héten fognának hozzá – tudtuk meg –, az új kennelek kialakítása mellett külső és belső meszelés lesz, illetve az épületet alaposan kitakarítják. „Az állatok sürgetett elaltatására vagy örökbe adására azért volt szükség, mert a munkálatok elkezdéséhez ki kellett üríteni a menhelyt” – tette hozzá az illetékes.
Az Ebremény Állatvédő Egyesület megalakulása óta szárnyai alá veszi a gazdátlan állatokat, így a városi menhelyen raboskodó kutyák örökbefogadásáról is gondoskodnak. Amint a fenntartó kilátásba helyezte a menhelyen lévő kutyák elaltatását, az egyesület széleskörű figyelemfelkeltő akcióba kezdett, melynek eredményeként három gazdi felismerte és hazavitte elkóborolt kutyáját. Egy állat legyengült és megbetegedett, szerdán el is pusztult, az állatvédők pedig utolsó „tűzoltásként” öt másik állatot menekítettek meg csütörtök reggel. Az öt kutyát ideiglenesen befogadták, az állatok új gazdira várnak. A hátramaradt kutyák egyike agresszív, a másik kettő legyengült vagy nem örökbe adható. „Az a probléma, hogy az emberek a csont és bőr, rossz állapotban lévő kutyákat látják, így nem szívesen fogadják ezeket örökbe. Pedig néhány heti rendes táplálás és gondozás után újból kutyaformájuk lesz” – magyarázta Kodolányi Enikő, az egyesület munkatársa.
A menhelyen fullasztó bűz fogadott, a befogott állatok gondozásáról és a létesítmény takarításáról egy alkalmazott gondoskodik. „Az ígéretek szerint a felújítást követően egy kennelbe kevesebb állat kényszerül majd, illetve megfelelő etető- és itatóedényekkel is ellátják a menhelyt” – sorolta az állatvédő. A végső mentsvárra lelt kutyák fülszámot és azonosítócsipet kaptak, Kodolányi Enikő szerint a kóborkutya-kérdés megoldásának ez lenne az egyik fontos lépése. „Az állatokat nem elaltatni, hanem befogni és ivartalanítani, illetve azonosítócsippel kellene ellátni, hisz így létre lehetne hozni egy adatbázist, amely a gazdátlan állattok számontartása szempontjából elengedhetetlen lenne. Jelenleg ugyanis Udvarhelyen nem tudni, hány kóbor kutya van” – magyarázta.
A gazdátlan kutyák befogását az AVE Hargita Kft. végzi, ennek költsége egyedenként 120 lej. Mint Bálint Attila elmondta: a menhelyen lévő kutyák élelmezése havonta mintegy 300–500 lejbe kerül, a költségekhez még hozzájárul az alkalmazott fizetése, illetve a fenntartási költségek. Az állatok beoltását, vizsgálatát Pál Ágoston állatorvos végzi. „Az elaltatás és a tetemek elszállításának teljes folyamatát egy brassói cég végzi, ennek költsége 2,2 lej kilogrammonként, plusz a szállítási költség” – matematikázott az illetékes, kihangsúlyozva: a székelyudvarhelyi önkormányzat betartja a törvényes előírásokat, a lehetőségekhez mérten azonban 14 napnál tovább is tartják a befogott ebeket.
A gazdira váró állatokról további információk az Ebremény Állatvédő Egyesület Facebook-oldalán olvashatók, ezzel vagy pénzbeni, illetve más támogatással kapcsolatosan érdeklődni a 0740-192162-es telefonszámon lehet.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!