Klasszikusok, de kísérletek is az új évadban

•  Fotó: Thomas Câmpean

Fotó: Thomas Câmpean

Idén is számos produkciót tekinthet meg az udvarhelyi közönség a Tomcsa Sándor Színházban. Az intézmény a bőséges választékra és az egyre jobb előadások színre vitelére szeretne törekedni az elkövetkezőkben is.

Veres Réka

2015. január 29., 11:512015. január 29., 11:51

Annak ellenére, hogy székelyföldi vagy erdélyi viszonylatban nem tartozunk a nagyobb színházak közé, izgalmas év áll mögöttünk – értékelte Csurulya Csongor, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője a 2014-es esztendőt a szerda délelőtti sajtótájékoztatón. Mint kiderült, állítása nemcsak az előadások minőségére vonatkozik, hanem azok mennyiségére is. Tavaly 162 színházi eseménynek adott otthont a Művelődési Ház, az udvarhelyi közönségnek szinte száz nagyszínpadi előadást, 26 stúdióelőadást, több felolvasóestet, vendégelőadást és egyéni műsort volt alkalma megtekinteni.

Az előző években több volt az események száma a dráMA kortárs színházi találkozó által, azonban tavaly pénz hiányában a találkozó elmaradt. Ennek ellenére a dráMÁzat II. elnevezésű drámaíró versenyt kiírták, és három kategóriában hirdettek győzteseket. A pályázat a draMAutor kategóriával bővült, amelyre még meg nem jelent, be nem mutatott román nyelvű drámákat küldhettek be a szerzők. Mint kiderült, készül egy kiadvány, amelyben publikálják a szövegeket, illetve cél a román írások magyarra fordítása is. Idén vélhetően októberben rendeznék meg a kortárs színházi találkozót, ha lesz rá költségvetés.

Az intézmény művészeti vezetője elmondta, hogy a Mihai Măniuțiu rendezte Szebb az élet halál után című előadás igencsak népszerű volt. A darabot gyorsan beválogatták az egyik legjelentősebb hazai rendezvény, az Országos Színházi Fesztivál negyvenhat produkciója közé, így tavaly október végén a fővárosban vendégszerepelt a társulat.

Idén új előadásokkal gazdagítják a 2014–2015-ös évadot, jelenleg a társulat Nyikolaj Vasziljevics Gogol Háztűznéző című komédiájának próbáit kezdte el, a bemutatót február 26-ára tervezik, azonban a színházak életében ritka, de nem lehetetlen eset következett be: lábát törte Antal D. Csaba színművész. Egyelőre nem tudni, egészségügyi állapota mennyire fogja megengedni, hogy folytassa a próbákat és fellépéseket. Csurulya megjegyezte, több lehetőséget mérlegelnek, végső megoldásként a címcserét is fontolgatták.

Március elején Füst Milán Boldogtalanok című drámáját kezdik el próbálni. A szerelmi gyilkosságról beszámoló újsághír alapján megírt drámát Csurulya Csongor a három legjobb magyar dráma közé sorolta. A Tóth Árpád által rendezendő előadás bemutatóját április 16-ára tervezik.

Májusban a SÖR – Shakespeare Összes Röviden című háromszereplős vígjáték próbáit kezdi el a társulat. Amennyiben lehetséges, az előadást augusztusban, a Szent István Napok keretében is játszanák, egyébként az előbemutatót június 19-ére tervezik.

G. Szász Ilona Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó című bábelőadása sikert aratott, Csurulya ennek kapcsán elmondta, hogy gondolkoznak egy bábtagozat létesítésén, amellyel a város gazdagabb lenne, a közönséget pedig könnyebben lehetne tagolni. Jelenleg egy újabb bábelőadást is terveznek, ennek munkacíme a Cipőmese.

A következő évadban újabb két kiváló magyar drámát vinnének színre, Örkény István Tóték című tragikomédiáját, valamint Molnár Ferenc Liliom című drámáját. A társulat már augusztustól próbálni fog, októberben pedig a közönség is megtekintheti a tragikomédiát. Ősszel továbbá legendák és régi álmok kerülnek színre a Tomcsa Sándor Színházban, ugyanis a Székelyföldi Legendáriummal együtt egy mesemusicalt terveznek. Az egyelőre Likas kő munkacímet viselő mesemusicalt Tóth Árpád fogja rendezni. Az idei szilveszteri előadás Neil Simon Pletyka című bohózata lesz, amelynek Lendvai Zoltán lesz a rendezője. A 2015–2016-os évadban, jövő februárban tervezik színre vinni Borisz Lvovics Vasziljev Csendesek a hajnalok című regényét. A darab egy második világháborús, felkavaró történetet dolgoz fel, amit Csurulya Csongor fog rendezni. Jövő március végén a nagyérdemű Hatházi András rendezésében a Liliom című külvárosi legendával találkozhat a színházban. Csurulya elárulta, egy meglepetés előadást is terveznek, Alexandru Dabija rendezővel együttműködve.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei