Fotó: Veres Nándor
Péntekig van lehetőségük a támogatásigénylésre azoknak a területtulajdonosoknak, akik mezőgazdasági használatra alkalmatlan földdel rendelkeznek, amit pályázati finanszírozásból beerdősítenének. Székelyudvarhelyen kevesen érdeklődtek a program iránt, pedig akad a város határában is a támogatási feltételeknek megfelelő terület.
2017. február 08., 21:522017. február 08., 21:52
Csíki Endre tanácsadó, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályának munkatársa elmondta, az erdősítési kormányprogram segítségével azokat a területeket szándékoznak beerdősíteni, amelyek a települések perifériáin helyezkednek el és másra amúgy sem alkalmasak (meredekebb domboldalak, nagyobb vízmosásos területek, használaton kívüli bányaterületek).
A programban természetes és jogi személyek egyaránt jelentkezhetnek, a beerdősítendő terület pedig lehet köz- vagy magánterület is. A pályázatokat a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság kezeli.
Székelyudvarhelyről eddig hárman érdeklődtek telefonon a program részleteiről, ketten pedig személyesen a polgármesteri hivatalban. Csíki Endre érdeklődésünkre elmondta, Székelyudvarhely határában is vannak erdősítésre alkalmas területek, példaként a Rez-tető oldalában és a Budvár alatt található területeket említette.
A programban való részvétel úgy zajlik, hogy a beerdősítendő területeket koncesszióba adják a tulajdonosok az igazgatóságnak, amely finanszírozza a terület technikai tanulmányának elkészítését, beerdősíti azt az arra alkalmasnak ítélt fafajokkal, és hét évig, illetve amíg az erdő összefüggő lombkoronája kialakul – az akác esetében ez elérheti a húsz évet is – gondozza és őrzi azt. Ezt követően az erdős terület visszakerül az eredeti tulajdonoshoz. A támogatás igénylésekor a tulajdont birtoklevéllel és telekkönyvvel kell bizonyítaniuk a pályázóknak.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője reméli, hogy sok területtulajdonost sikerül bevonni a programba, viszont elmondta azt is, több településről is azt a visszajelzést kapták, hogy ott nem található a program feltételeinek megfelelő földterület. Közölte ugyanakkor, hogy pályázni legkevesebb 25 áras területtel lehet, viszont ha erdő mellett fekszik, kisebb is lehet.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
Kastélynapokkal ünnepli egy éves újranyitását a fiatfalvi Ugron Kastély a hétvégén.
Avarák, kertek, átlépők földje Székelyvarság címmel jelent meg Tamás Lenke kötete, amelyben a település történetét írja le. Alkotását, amelyben személyes történetek is helyet kaptak, vasárnap fogják bemutatni a helyi kultúrotthonban.
Most aztán tényleg lebontaná a lakótelepi bádoggarázssorokat a székelyudvarhelyi városháza? – merült fel a sokakat érintő kérdés az elmúlt napokban. A Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal szerint azonban szó sincs erről.
Kiemelkedő, 9,72-es átlaggal lett Hargita megye legjobb érettségizője Bencze Mátyás, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium XII. B osztályos tanulója. A fiatal tehetséggel kitartásról, terveiről és a jelenlegi oktatás kihívásairól beszélgettünk.
Komoly fennakadást okoz a betonhiány a parajdi beszakadt bányarésznél zajló munkálatokban. A kivitelező nem tud elegendő alapanyagot beszerezni, emiatt már kétnapos csúszásban vannak a Korond-patak ideiglenes elterelésével.
Kültéri szúnyogirtást végeznek Szentegyházán, szerdán este 8 órától. A lakókat arra kérik ne tartózkodjanak az érintett területeken a permetgőzök belélegzésének elkerülése érdekében.
Nagy leépítések nem történtek a parajdi bányakatasztrófa óta, de vendégek híján számos turisztikai vállalkozás bezárt már. Azok, amelyek még nyitva vannak, kínlódnak. Van olyan, amelyet csak a fűtési szezon kezdetéig terveznek nyitva tartani.
szóljon hozzá!