Fotó: Pál Árpád
Elkészültek a közösségi szemétlerakó munkálataival Székelykeresztúron, de a szolgáltatás beindítására még várni kell.
2016. május 31., 18:592016. május 31., 18:59
Az elmúlt egy évben a Hargita megyei önkormányzat bezárta a nem EU-konform hulladéklerakókat, helyettük pedig gyűjtőpontokat épített – mondta keddi keresztúri sajtótájékoztatóján Barti Tihamér, az intézmény beruházásokért felelős alelnöke. A városban környezetvédelmi szempontból is nagy gondot okozott a régi szeméttelep, hiszen a Nagy-Küküllő partján volt, a folyó pedig gyakran elmosta a szemetet.
Benyovszky Lajos megyei tanácsos, volt keresztúri polgármester emlékeztetett: a kilencvenes évek elején kezdték a folyó partján lerakni a szemetet, s bár emiatt rengeteg problémájuk volt a környezetvédelmi hatóságokkal, jobb megoldást nem találtak. A szeméttelep tavalyi bezárásakor 19 500 köbméter szemetet szállítottak el Csíkszeredába.
Mint Barti Tihamér tudatta, a tavaly megépített ingyenes szemétlerakó lényege, hogy bárki odaszállíthatja a hulladékot – faágakat, építkezési törmeléket, pillepalackokat stb. –, amit a későbbiekben térítésmentesen elszállítanak a nemrég átadott gyergyóremetei szeméttelepre. A szemetet szelektíven gyűjtik. A probléma viszont az, hogy eddig nem sikerült lefolytatni a szolgáltató kiválasztásához szükséges közbeszerzési eljárást, így gyakorlatilag nem használható a telep. A megoldásra valószínűleg még jövő évig várni kell.
A régi telephely bezárása és az új megépítése 3 millió 200 ezer lejbe került, amit európai uniós forrásból finanszíroztak.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!