
Korabeli fegyverek. Egy kaszából készült szablyát is megtekinthetnek a múzeumlátogatók
Fotó: Pál Árpád
Előveszik a fegyvereket március 15-én, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ünnepén a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban. Az Erdélyi panoráma történelmi festmény látványa mellett a látogatók korabeli fegyvereket, puskát, pisztolyt, szablyát is megtekinthetnek.
2017. március 13., 19:032017. március 13., 19:03
A százhúsz éves, kalandos sorsú Erdélyi panoráma részleteit mutatják be az elkövetkező három hónapban a Haáz Rezső Múzeum termeiben, az elfeledett panorámakörképből összeállított tárlatot célirányosan március 15-ére, a szabadságharc ünnepére készítették elő, ezért szerda délután öt órakor nyitják meg – mondta el hétfői sajtótájékoztatóján Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója.
Az alkotást Jan Styka lengyel festőművésztől rendelte meg a magyar kormány 1896-ban, a forradalom leverésének ötvenedik évfordulójára. Berze Imre képzőművész, a tárlat kurátora elmondta, hogy az alkotó hosszú előkészületek és vázlatozások után 1897 tavaszán festette meg az akkor népszerű műfajban, panorámában az 1849. március 11-én vívott nagyszebeni csatát, ahol a Bem József tábornok által vezetett magyar honvédsereg bravúros hadművelettel győzelmet aratott a várost védő osztrák–orosz haderő felett.
Fotó: Pál Árpád
Az eredeti alkotás 120 méter hosszú és 15 méter magas volt, több magyar festőművész is segített az elkészítésében, akik a Feszty-körképen is dolgoztak. A művész a romantikus, naturalista művet utoljára 1907-ben állította ki Varsóban, ám
Miklós Zoltán elmondta, mára mindössze harminchat részlet maradt meg az eredeti alkotásból, a feldarabolt festmény java részét Bem József szülővárosában, a Tarnówi Regionális Múzeumban őrzik. A lengyelországi intézmény adott kölcsön tizennyolc részletet és két olajnyomatot a székelyudvarhelyi múzeumnak.
Fotó: Pál Árpád
A tárlat udvarhelyi kurátora elmondta azt is, hogy a csata történései alapján helyezték el az óriási méretű darabokat a Haberstumpf-villa termeiben, ahol a háttértörténetet bemutató részleteket is megtekinthetik az érdeklődők, a tárlat negyedik termében pedig egy halott katonát és egy elpusztult lovat ábrázoló panorámarészletet állítottak ki. Berze szerint a tárlat erénye a monumentalitás. Megjegyezte, hogy a panoráma egy-egy részét érthetetlen módon szabdalták fel, és néhol utólag belefestett a darabokba a lengyel festő.
Fotó: Pál Árpád
A képzőművészeti kiállítást egyébként 1848-as tematikájú tárgyak is kiegészítik egy külön teremben. Szász Hunor, a múzeum történésze elmondta, hogy a darabok többségét a szegedi Móra Ferenc Múzeumtól kérték kölcsön. Az udvarhelyi intézménynek két éve már volt egy szabadságharc tematikájú kiállítása, de most az udvarhelyi gyűjtemény tíz fegyvere mellett a nézők láthatnak tiszti öveket, korabeli zászlót, fegyverré alakított kaszát, a legkülönlegesebb darab pedig Görgey Artúr hadügyminiszter segédtisztjének eredeti altiszti egyenruhája lesz.
Fotó: Pál Árpád
Ünnepi megnyitó
Az Erdélyi panoráma – Egy elfeledett körkép című kiállítást szerdán délután öt órakor nyitják meg, a vendégeket Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere köszönti, ünnepi beszédet mond Marcin Wilczek, Lengyelország bukaresti nagykövete és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. A kiállítást megnyitja Andrzej Szpunar, a Tarnówi Regionális Múzeum igazgatója, valamint a rendezvény házigazdája, Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!