Fotó: Lukácsi Lehel
Az iduri szörny című darab egy modern klasszikus mese. Moşu Norbert László, a Figura Stúdió Színház művésze két évvel ezelőtt nyert a darabbal pályadíjat a József Attila Kör, a Merlin Színház és a budapesti Színművészeti Egyetem Add ide a drámát! című kiírásán. Barabás Árpád színész-rendező egyik munkája során ismerkedett meg a művel, s mindjárt érezte, alkalmassá tehető arra, hogy a Tomcsa Sándor Színház bemutassa legifjabb közönségének.
2014. október 07., 11:172014. október 07., 11:17
Tavaly fogalmazódott meg Székelyudvarhelyen, hogy bábszínházat is kell játszani, de nem szabad megfeledkezni arról a fiatal közönségrétegről, amely fokozatosan felcseperedik és belenő a színházi világba. „Elég széles a spektrum – mondta el sajtótájékoztatóján Csurulya Csongor művészeti vezető –, hiszen a hatévesektől a tizennégy évesekig jönnek majd az általános iskolák tanulói az előadásokra. Nagy a különbség, hiszen a nyolcadikos unja, amit az elsős kedvel, a kicsi pedig elvárja a színészektől a pazar játékot, a nyelvi leleményt és a rajzfilmjelleget is. Barabás Árpád sikeresen oldotta meg ezt a problémát, azt mondja, a szövegen is változtatott, és szabadjára engedte a színészeket, akik mindannyian hozzáadtak valamit a színmű szövegéhez.”
A rendező gyermekekkel „vizsgáltatta” a darabot
A rendező bevallotta, hogy saját – kisebb és nagyobb – gyermekein is tesztelte a színművet, bevitte őket a próbákra, és mindig meghallgatta véleményüket, úgy igazított a darab menetén, ahogy azt a majdani nagyérdemű ifjabb képviselői javasolták. Nem volt túlságosan bőséges a pénzkeret a díszletre és a jelmezre – ez egy tizenöt éve visszatérő motívum a társulatnál –, de Biró Boglárka fantáziája most is bátorkodott megtalálni a leghatásosabbat, bár a selymek nem igaziak, s a drágakövek is csak műanyagok, de a célnak itt megfelelnek.
A darab üde, élvezhető, sok benne a nyelvi játék
A rendező itt-ott változtatott. Egyet mindjárt az elején, hiszen az ő koncepciója szerint az iduri szörny nem férfi, hanem nő. „Adott egy király, akit nem hagy nyugodni a rettegés: visszatérhet az iduri szörny, és visszakövetelheti jussát, a királyságot. S mivel jobb elébe menni a bajnak, nem megvárni, míg az bekövetkezik, döntés születik: induljon azonnal az iduri szörny felkutatására a megmentő hős, és megmentés esetén övé lehet a királylány meg a királyság úgyszintén.
A hős jön, vállalja a veszedelmeket. Az úton vele tart jövendőbelije, a szerelmes királylány, a királylányba szerelmes bohóc, a bohócba szerelmes udvarhölgy, természetesen álcázva, és a botcsinálta jós. Különleges utazás ez, nem hegyeken, völgyeken, erdőkön, folyókon keresztül bolyonganak, hanem saját maguk körül, és haladnak tovább önnön megismerésük felé. Itt mindenkiről kiderül az igazság, még az iduri szörnyről is, ha szörny egyáltalán” – árulta el előzetesként a rendező, aki bízik benne, hogy szerethető adaptációt láthatunk majd, s a színmű az évad során eljut majd Székelykeresztúrra, Csíkszeredába és Gyergyószentmiklósra, ahol megörvendezteti majd és színházlátogatóvá „szocializálja” a fiatalokat.
Számos nagytermi előadást és turnét is szerveznek
Székelyudvarhelyen október 8-án, szerdán 10 órától a Bambi, 12 órától az Árvácska gyerekbérleteseknek játsszák a darabot a színház nagytermében, október 9-én, csütörtökön 10-től a Füles, 12-től a Kis herceg gyerekbérleteseknek, míg október 10-én, pénteken 10-től a Csipike, 12-től a Micimackó gyerekbérletesek tekinthetik meg az előadást. Szombaton, október 11-én délután 5 órától családi előadást tartanak, amelyre a szülőket is várják. A szülővel érkező gyermekek ingyen, míg a felnőttek egy gyerekjegy áráért, azaz öt lejért tekinthetik meg az előadást. A bérletes előadásokra – korlátozott számban – mindhárom napra válthatók jegyek. Jövő hét elején – hétfőn és kedden is – megtekinthető lesz a társulat új mesedarabja.
szóljon hozzá!