
Egyre csökken a munkások száma a Matricánál. Nem kizárt, hogy lesznek még elbocsátások
Fotó: Barabás Ákos
Hónapokat késett a munkások és a tisztviselők bére a székelyudvarhelyi Matrica Rt. vállalatnál. A szakmunkások egy részét elbocsátották, volt, aki felmondott. Az ott dolgozók szerint a bizonytalanság miatt állandósult a rossz hangulat, hiszen nem tudni, melyikük lesz a következő munkanélküli. A főrészvényes kérésére a vezetőség átszervezéssel tenné hatékonnyá a vállalat működését.
2017. március 13., 14:562017. március 13., 14:56
2017. március 16., 11:532017. március 16., 11:53
„A fizetéseket szekciónként adták, így van, ahol megkapták, máshol még most sem. Már rég gondok vannak, hónapokat késtek a fizetések: a novemberit január végén adták ki. Mi a héten végre megkaptuk a februári előleget, azonban a TESA-soknál (tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály) el vannak maradva” – mesélte az egyik szakmunkás. Elmondása szerint volt, aki inkább felmondott, hogy ne küldjék el, mások még várják, mi lesz. „A fiatalabbaknak könnyebb munkát találniuk, de aki már harminc-negyven éve dolgozik, azt sehol nem becsülik meg” – panaszolta a fémforgácsoló műhely egyik dolgozója.
„Régebben is voltak gondok, csúszások. 2010 körül volt, hogy csak 50 százalékos bért kaptunk egy hónapra, aztán idővel helyreálltak a dolgok. Azonban már legalább két éve sokat romlott a helyzet a Matricánál, ezzel együtt pedig rossz a hangulat is. A prototípusrészlegről több mint tíz embert küldtek el nemrég, az öntödét meg akarják szüntetni. Egyelőre három hónapos haladékot kaptunk, azután döntenek” – magyarázta az öntöde egyik mérnöke, aki ugyanakkor nem érti, hogy
A munkások kaptak valamennyi fizetést a napokban, azonban a TESA-hoz tartozó tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály utoljára a januári előleget kapta meg.
Fotó: Barabás Ákos
„Egyik nap az öntöde nem vette fel a munkát mindaddig, amíg a vezetőség nem ígérte meg a bért: meg is kapták. Mi intelligensen állunk hozzá, és elfogadjuk, hogy nincs pénz, nincs bér” – jegyezte meg ironikusan. Tudomása szerint egyszerre ötven alkalmazottat akartak elküldeni, azonban a törvény egy időben csak a munkavállalók tíz százalékának elbocsátását teszi lehetővé, így egyelőre várnak.
„Átszervezésről beszélnek, de a munkások elküldése még nem átszervezés. A meglévő gépparkkal és munkásokkal lehetne dolgozni, csak munkát kéne szerezni” – véli a mérnök. Hozzátette, ha az öntöde megszűnik, a hőkezelő műhelyben dolgozóknak is menniük kell, mivel munkájuk az előbbitől függ – így még harmincnégyen maradnak állás nélkül. „Az emberállomány összeszűkül, és a vállalat a csőd szélén áll, vagy már benne is van” – vélekedett.
Fotó: Barabás Ákos
Múlt szerdán megkapták a februári előleget a munkások, az adminisztráción egy hónapos a bérelmaradás. „Nehézségeken megyünk keresztül, kevesebb a megrendelés. Amíg volt munka, nem volt gond a fizetésekkel sem. Nem stabil a piac, a megrendelések száma havonta változik. Az öntödében például télen csökken a munka, csak tavasszal indul be, amikor elkezdődnek az útjavítások” – magyarázta Hajdú Zoltán, a vállalat gazdasági igazgatója. A Matricánál hozzávetőleg 230-an dolgoznak, a TESA -t alkotó technikai és adminisztratív személyzet, beleértve a kapusokat is, ötven körül van. Nemrég tizenhat munkást bocsátottak el, ugyanakkor lehet, hogy nyárig még húsz-harminc alkalmazottat el kell küldeniük. Mivel a városban állandó szakemberhiány van, aki elmegy, kap munkát máshol – véli Hajdú.
hiszen másképp ha március végén, április elején sikerül több megrendeléshez jutniuk, nem lesz kivel legyártaniuk. „A főrészvényes célja, hogy megmentse a vállalatot, eddig is ő segített anyagiakkal, hogy kifizessük a tartozásunkat az állam felé. Azt mondta, hogy nem áll szándékában pénzt kivenni, csak úgy szervezzük át, hogy hatékonyan működjön. Tehát most átszervezés alatt vagyunk” – közölte a gazdasági igazgató.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
szóljon hozzá!