
Egyre csökken a munkások száma a Matricánál. Nem kizárt, hogy lesznek még elbocsátások
Fotó: Barabás Ákos
Hónapokat késett a munkások és a tisztviselők bére a székelyudvarhelyi Matrica Rt. vállalatnál. A szakmunkások egy részét elbocsátották, volt, aki felmondott. Az ott dolgozók szerint a bizonytalanság miatt állandósult a rossz hangulat, hiszen nem tudni, melyikük lesz a következő munkanélküli. A főrészvényes kérésére a vezetőség átszervezéssel tenné hatékonnyá a vállalat működését.
2017. március 13., 14:562017. március 13., 14:56
2017. március 16., 11:532017. március 16., 11:53
„A fizetéseket szekciónként adták, így van, ahol megkapták, máshol még most sem. Már rég gondok vannak, hónapokat késtek a fizetések: a novemberit január végén adták ki. Mi a héten végre megkaptuk a februári előleget, azonban a TESA-soknál (tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály) el vannak maradva” – mesélte az egyik szakmunkás. Elmondása szerint volt, aki inkább felmondott, hogy ne küldjék el, mások még várják, mi lesz. „A fiatalabbaknak könnyebb munkát találniuk, de aki már harminc-negyven éve dolgozik, azt sehol nem becsülik meg” – panaszolta a fémforgácsoló műhely egyik dolgozója.
„Régebben is voltak gondok, csúszások. 2010 körül volt, hogy csak 50 százalékos bért kaptunk egy hónapra, aztán idővel helyreálltak a dolgok. Azonban már legalább két éve sokat romlott a helyzet a Matricánál, ezzel együtt pedig rossz a hangulat is. A prototípusrészlegről több mint tíz embert küldtek el nemrég, az öntödét meg akarják szüntetni. Egyelőre három hónapos haladékot kaptunk, azután döntenek” – magyarázta az öntöde egyik mérnöke, aki ugyanakkor nem érti, hogy
A munkások kaptak valamennyi fizetést a napokban, azonban a TESA-hoz tartozó tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály utoljára a januári előleget kapta meg.
Fotó: Barabás Ákos
„Egyik nap az öntöde nem vette fel a munkát mindaddig, amíg a vezetőség nem ígérte meg a bért: meg is kapták. Mi intelligensen állunk hozzá, és elfogadjuk, hogy nincs pénz, nincs bér” – jegyezte meg ironikusan. Tudomása szerint egyszerre ötven alkalmazottat akartak elküldeni, azonban a törvény egy időben csak a munkavállalók tíz százalékának elbocsátását teszi lehetővé, így egyelőre várnak.
„Átszervezésről beszélnek, de a munkások elküldése még nem átszervezés. A meglévő gépparkkal és munkásokkal lehetne dolgozni, csak munkát kéne szerezni” – véli a mérnök. Hozzátette, ha az öntöde megszűnik, a hőkezelő műhelyben dolgozóknak is menniük kell, mivel munkájuk az előbbitől függ – így még harmincnégyen maradnak állás nélkül. „Az emberállomány összeszűkül, és a vállalat a csőd szélén áll, vagy már benne is van” – vélekedett.
Fotó: Barabás Ákos
Múlt szerdán megkapták a februári előleget a munkások, az adminisztráción egy hónapos a bérelmaradás. „Nehézségeken megyünk keresztül, kevesebb a megrendelés. Amíg volt munka, nem volt gond a fizetésekkel sem. Nem stabil a piac, a megrendelések száma havonta változik. Az öntödében például télen csökken a munka, csak tavasszal indul be, amikor elkezdődnek az útjavítások” – magyarázta Hajdú Zoltán, a vállalat gazdasági igazgatója. A Matricánál hozzávetőleg 230-an dolgoznak, a TESA -t alkotó technikai és adminisztratív személyzet, beleértve a kapusokat is, ötven körül van. Nemrég tizenhat munkást bocsátottak el, ugyanakkor lehet, hogy nyárig még húsz-harminc alkalmazottat el kell küldeniük. Mivel a városban állandó szakemberhiány van, aki elmegy, kap munkát máshol – véli Hajdú.
hiszen másképp ha március végén, április elején sikerül több megrendeléshez jutniuk, nem lesz kivel legyártaniuk. „A főrészvényes célja, hogy megmentse a vállalatot, eddig is ő segített anyagiakkal, hogy kifizessük a tartozásunkat az állam felé. Azt mondta, hogy nem áll szándékában pénzt kivenni, csak úgy szervezzük át, hogy hatékonyan működjön. Tehát most átszervezés alatt vagyunk” – közölte a gazdasági igazgató.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!