
Egyre csökken a munkások száma a Matricánál. Nem kizárt, hogy lesznek még elbocsátások
Fotó: Barabás Ákos
Hónapokat késett a munkások és a tisztviselők bére a székelyudvarhelyi Matrica Rt. vállalatnál. A szakmunkások egy részét elbocsátották, volt, aki felmondott. Az ott dolgozók szerint a bizonytalanság miatt állandósult a rossz hangulat, hiszen nem tudni, melyikük lesz a következő munkanélküli. A főrészvényes kérésére a vezetőség átszervezéssel tenné hatékonnyá a vállalat működését.
2017. március 13., 14:562017. március 13., 14:56
2017. március 16., 11:532017. március 16., 11:53
„A fizetéseket szekciónként adták, így van, ahol megkapták, máshol még most sem. Már rég gondok vannak, hónapokat késtek a fizetések: a novemberit január végén adták ki. Mi a héten végre megkaptuk a februári előleget, azonban a TESA-soknál (tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály) el vannak maradva” – mesélte az egyik szakmunkás. Elmondása szerint volt, aki inkább felmondott, hogy ne küldjék el, mások még várják, mi lesz. „A fiatalabbaknak könnyebb munkát találniuk, de aki már harminc-negyven éve dolgozik, azt sehol nem becsülik meg” – panaszolta a fémforgácsoló műhely egyik dolgozója.
„Régebben is voltak gondok, csúszások. 2010 körül volt, hogy csak 50 százalékos bért kaptunk egy hónapra, aztán idővel helyreálltak a dolgok. Azonban már legalább két éve sokat romlott a helyzet a Matricánál, ezzel együtt pedig rossz a hangulat is. A prototípusrészlegről több mint tíz embert küldtek el nemrég, az öntödét meg akarják szüntetni. Egyelőre három hónapos haladékot kaptunk, azután döntenek” – magyarázta az öntöde egyik mérnöke, aki ugyanakkor nem érti, hogy
A munkások kaptak valamennyi fizetést a napokban, azonban a TESA-hoz tartozó tervezőműhely, könyvelőség, beszerzés, eladás, személyzeti osztály utoljára a januári előleget kapta meg.
Fotó: Barabás Ákos
„Egyik nap az öntöde nem vette fel a munkát mindaddig, amíg a vezetőség nem ígérte meg a bért: meg is kapták. Mi intelligensen állunk hozzá, és elfogadjuk, hogy nincs pénz, nincs bér” – jegyezte meg ironikusan. Tudomása szerint egyszerre ötven alkalmazottat akartak elküldeni, azonban a törvény egy időben csak a munkavállalók tíz százalékának elbocsátását teszi lehetővé, így egyelőre várnak.
„Átszervezésről beszélnek, de a munkások elküldése még nem átszervezés. A meglévő gépparkkal és munkásokkal lehetne dolgozni, csak munkát kéne szerezni” – véli a mérnök. Hozzátette, ha az öntöde megszűnik, a hőkezelő műhelyben dolgozóknak is menniük kell, mivel munkájuk az előbbitől függ – így még harmincnégyen maradnak állás nélkül. „Az emberállomány összeszűkül, és a vállalat a csőd szélén áll, vagy már benne is van” – vélekedett.
Fotó: Barabás Ákos
Múlt szerdán megkapták a februári előleget a munkások, az adminisztráción egy hónapos a bérelmaradás. „Nehézségeken megyünk keresztül, kevesebb a megrendelés. Amíg volt munka, nem volt gond a fizetésekkel sem. Nem stabil a piac, a megrendelések száma havonta változik. Az öntödében például télen csökken a munka, csak tavasszal indul be, amikor elkezdődnek az útjavítások” – magyarázta Hajdú Zoltán, a vállalat gazdasági igazgatója. A Matricánál hozzávetőleg 230-an dolgoznak, a TESA -t alkotó technikai és adminisztratív személyzet, beleértve a kapusokat is, ötven körül van. Nemrég tizenhat munkást bocsátottak el, ugyanakkor lehet, hogy nyárig még húsz-harminc alkalmazottat el kell küldeniük. Mivel a városban állandó szakemberhiány van, aki elmegy, kap munkát máshol – véli Hajdú.
hiszen másképp ha március végén, április elején sikerül több megrendeléshez jutniuk, nem lesz kivel legyártaniuk. „A főrészvényes célja, hogy megmentse a vállalatot, eddig is ő segített anyagiakkal, hogy kifizessük a tartozásunkat az állam felé. Azt mondta, hogy nem áll szándékában pénzt kivenni, csak úgy szervezzük át, hogy hatékonyan működjön. Tehát most átszervezés alatt vagyunk” – közölte a gazdasági igazgató.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!