Udvarhelyszék több településén is bemutatják azt a bábelőadást, amelyet Vadas László rendező és Demeter Ferenc, a Kolozsvári Bábjátszótér előadója hozott létre Oscar Wilde A boldog herceg című művéből. Az előadást elsősorban gyerekeknek ajánlják, ám véleményük szerint a felnőtteknek is élményt nyújthat.
2015. március 24., 13:062015. március 24., 13:06
2015. március 24., 13:102015. március 24., 13:10
Hétfőn indult Hargita megyei előadókörútra Demeter Ferenc bábjátékos Oscar Wilde A boldog herceg című meséjének adaptációjával, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, illetve a Hargita megyei tanács szervezésében. Az első nap állomásai a székelyderzsi, illetve a kányádi kultúrotthon voltak, ahol főként a helyi gyerekeket, fiatalokat várták az előadásra. Ma fél tíztől a székelyudvarhelyi Ficánka Napközi Otthonban látható A boldog herceg, 12 órától pedig a bikafalvi óvoda és a Lókodi Ifjúsági Alapítvány (LIA) Bikafalván működő kirendeltségének fiataljai tekinthetik meg. Szerdán a Kászon községi gyerekeket és fiatalokat, illetve a kászonaltízi Szent Katalin Házban élő szociális családok árva gyerekeit, csütörtökön kilenc órától a varsági Kőrösi Csoma Sándor-iskola tanulóit, két órával később pedig a tisztási tanulókat örvendeztetik meg a bábjátékkal.
A művet a bábszínészek így jellemzik: talán a világirodalom legszebb meséinek egyike A boldog herceg. Kevés olyan alkotás van a világon, amely ennyire fájdalmasan tisztán, gyermeki egyszerűséggel fogalmazza meg az eredendő jóság, az önzetlen szeretet lényegét. Oscar Wilde, amellett, hogy gyermekül ír, megteremti a felnőttben is azt a csodás állapotot, amikor úgy nézhet a világra, mint a gyermek, aki volt. A medgyesi származású, udvarhelyszéki gyökerekkel is rendelkező Demeter Ferenc a Székelyhonnak adott interjújában turnéiról elmondta: minden művésznek kötelessége a szórványba is eljuttatni a magyar kultúrát – mint fogalmazott, a román vezetésű tanintézetekbe néha be kell könyörögnie magát. A boldog herceg adaptációját olyan előadásnak szánták, amit a gyerekek élveznek, a felnőttek pedig megkönnyeznek.
szóljon hozzá!