Fotó: Pál Árpád
Nem kevés kárt okoznak az udvarhelyszéki gazdáknak az elmúlt hetek esőzései: van, aki még nem tudta elvetni a kukoricát, a pityóka megromolhat a földben, ráadásul a gombás megbetegedések is veszélyt jelentenek a haszonnövényekre. Ezt csak tetézi, hogy többször is volt jégeső, főleg Farkaslaka környékén. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság udvarhelyi kirendeltségéhez még nem érkeztek hivatalos kárbejelentések.
2016. május 23., 11:212016. május 23., 11:21
A kukorica elvetését nagyon hátráltatta a sok esőzés, mivel a vizenyős földekre nem lehet rámenni a mezőgazdasági gépekkel – panaszolta Deák Dénes kobátfalvi agrármérnök. Általában április 20-a körül szokták vetni a tengerit, de aki ezt nem tette meg addig, az most bajban van, hiszen azóta sem volt lehetőség a munka elvégzésére. „Aki el is vetette a kukoricát, az sincs sokkal jobb helyzetben, hiszen a hűvös időjárás miatt nem fejlődik megfelelően a növény, ez pedig mindenképp terménykiesést eredményez” – magyarázta Deák, aki maga is gazdálkodik. Olyat is hallott, hogy egyeseknek újra kell vetniük, hiszen a magvak tönkrementek a hideg, vizes földben. Elég nagy problémát jelent az is, hogy az esőzések következtében megjelentek a gabonafélékre veszélyes gombák, melyeket szintén a sok esőtől fellazult föld miatt permetezni sem lehet.
Székely Csaba, a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyi munkatársa elmondta, a burgonyatermésben is kiesésekre számíthatnak, illetve saját tapasztalatból tudja azt is, hogy a paradicsomnak, a paszulynak, a paprikának sem tett jót az időjárás. „Semmi jót nem hozott az úgymond aranyat érő májusi eső” – fogalmazott.
Deák szerint a szarvasmarháknak sem jó, ha sokat esik az eső, hiszen a karámokban patáikkal feltúrják a földet, a sárban pedig nem tudnak lefeküdni. Ez körömproblémákat is okoz az állatoknak, ezért ő folyamatosan változtatja jószágai hálóhelyét. Az eső miatt egyébként a marhák nem tudnak eleget legelni, így kevesebb tejet is adnak. „Ilyen a természet, nincs mit tenni. A gazdáknak kell alkalmazkodniuk” – jegyezte meg Deák.
Az utóbbi időszak jégesői is sok kárt tettek a gyümölcsfákban, illetve a palántákban. Ez különösen igaz Farkaslaka térségére. Székely Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy a jégeső és a fagy okozta terménykiesésért kártérítést lehet igényelni az államtól, de ehhez jegyzőkönyvet kell készíttetni az egyes esetekről az adott település polgármesteri hivatala által létrehozott bizottságokkal. Megjegyezte, nehéz a kárfelmérés, hiszen a haszonnövények meglehetősen fejletlen állapotban vannak. A gyümölcsfák esetében látványosabb a pusztítás. Az agrármérnök tapasztalatai ugyanakkor azt mutatják, hogy a gazdák inkább belenyugszanak a veszteségbe, mint hogy belefogjanak a kártérítés-igénylés bürokratikus eljárásába. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt időszakban egyetlen kárjelentés sem érkezett a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyi kirendeltségéhez. Ennek ellenére Székely továbbra is arra biztatja a gazdákat, hogy jelentsék az ilyen eseteket a polgármesteri hivataloknál, hiszen kis szerencsével kapnak valamennyi pénzt az államtól. Hozzátette, az esőzések okozta károkra nem lehet állami szubvenciót kérni.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!