Minden évben április 24-én tartják az örmények üldöztetéseinek emléknapját. Szerdán a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola dísztermében a helyi Örmény Klub tisztségviselői rendeztek megemlékezést a törökországi örmény genocídium 98. évfordulója alkalmából.
2013. április 25., 11:072013. április 25., 11:07
2013. április 25., 16:502013. április 25., 16:50
A Török Birodalom öt keleti tartományában, Anatóliában és a mai Szíria területén egykor többségben éltek, az ország legjelentősebb városaiban pedig kulcspozíciókat töltöttek be a gazdasági, politikai, tudományos és művelődési életben. Vallási különbözőségük és rátermettségük miatt azonban nemcsak a XIX. század végén és a XX. század elején szenvedtek üldöztetéseket, hanem gyakorlatilag a fél évezred alatt mindvégig, amíg arra kényszerültek, hogy egy muzulmán nagyhatalom, a Török Birodalom kötelékében létezzenek.
Az örmény királyság volt az első ország a világon, ahol a kereszténységet államvallássá nyilvánították (301), később az arab birodalmon belül is autonómiát élveztek. Ha van viharos történelem, akkor az örményeké minden bizonnyal az, hiszen Kelet kapujában, a Nyugat előszobájában, a népek országútján élni sosem volt könnyű. Az arab hegemónia után rövid időre bizánci fennhatóság alá kerültek (1045–1071), majd hol török, hol perzsa, hol orosz uralom alatt – olykor több országra feldarabolódva – élve érték meg a XX. századot, amelynek elején arra kényszerültek, hogy átéljék azt a népirtást, amelyben legalább egymillióan pusztultak el az időközben polgári kormányzás alá vont Törökországban. A modern kor első szervezett tömegmészárlása volt, amelyhez foghatót csak a nemzeti-szocialisták követtek el pár évtizeddel később a zsidók ellen a második világháború alatt.
Örményország 1991. augusztus 23. óta független állam, kiszakadt a volt Szovjetunióból, de Hegyi-Karabah miatt, ahol muzulmánok közé ékelten, enklávéban élnek az örmények, mai napig is konfliktusos a helyzet Azerbajdzsánnal, és a déli határokon Törökország továbbra is bojkottálja az örmény gazdaságot. A modern és az Európai Unió aspiránsaként fellépő törökök a nemzetközi szervezetek nyomására sem ismerik el az 1915-ös, államilag szervezett és támogatott örményirtás tényét.
Megemlékezésében Bodurian kitért arra is, hogy az Anatóliában lezajlott folyamatok – bár brutalitásukban igen felülmúlják – kísértetiesen hasonlítanak a Kárpát-medence népeinek történelméből ismert jelenségekre. A megemlékező családja is érintett az 1915-ös eseményekben, hiszen felmenőik közül többen is a vérengzések áldozatául estek, Bodurian akkor fiatal nagyszülei és gyermekkorú szülei kényszerültek a menekülésre, akik az Osztrák–Magyar Monarchiába érkeztek ugyan, de már Romániában kaptak állampolgárságot, ahol két generáció alatt magyar tudatú, de örmény szívvel élő polgárokká váltak.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!