Fotó: Veres Nándor
Manapság vidékünkön csökkenőben van azon fiatalok száma, akik hagyományos módon állítanak elő faszenet, pedig már a ’70-es években egy szénégető legalább ötször annyit keresett, mint egy gyári munkás. Európa szinten igencsak jó ára van a faszénnek, és mind a mai napig Romániában sehol sem állítanak elő olyan minőségű és mennyiségű faszenet, mint Farkaslaka községben. A hétvégén sorra kerülő XII. Farkaslaki Szenes Napok alkalmával először szerveznek fényképkiállítást és bemutató előadást a fa szénné való alakításának folyamatáról, melynek hagyományos egyéni módját maguk a farkaslakiak több évtized alatt kísérletezték ki, és mind a mai napig használják.
2012. augusztus 29., 19:162012. augusztus 29., 19:16
2012. augusztus 30., 14:262012. augusztus 30., 14:26
Augusztus 31. és szeptember 2. között idén első alkalommal háromnapos rendezvénnyel várják az érdeklődőket a Kalonda-tetőre. „A boksa füstje a farkaslakiak számára már annyira megszokott, hogy illatként érzékeljük, hiszen az 1800-as évektől kezdődően a legtöbb községlakó a faszén előállításából és értékesítéséből élt. A falu is ennek köszönhetően épült ki és fejlődött” – vallotta Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere, amikor a szén jelentőségéről érdeklődtünk. A háromnapos rendezvény gazdag programkínálatában ez alkalommal a hagyományos szénégetés fortélyaiba is bepillantást nyerhetnek a XII. Farkaslaki Szenes Napokon résztvevők.
Botolni kell a boksát, hogy lángra ne kapjon
A szénégetés folyamán keletkezett sajátságos illat a főút mentén már Szentlélektől egészen Korondig érezhető. Udvarhely irányából érkezve a tetőn egyetlen út vezet a szénégetők felé. Farkaslakától néhány kilométerre, a Kalonda-tetőn szerdán már állították a hétvégén megrendezendő szenes napok sátrait, néhány méterrel odébb pedig egy leégett boksából zsákokba lapátolták a friss faszenet.
Balázs Ákos és családja márciustól október végéig faszenet állítanak elő. „Húsz áron három darab tíz méter átmérőjű boksát működtetünk szerre, itt kint lakunk, hiszen folyamatosan mellette kell lenni, nehogy kigyúljanak” – avatott be a részletekbe Balázs Ákos szénégető, aki elmondása szerint 15 éve foglalkozik ezzel. Ottjártunkkor fogtak neki egy újabb boksa felépítésének, melynek közepére kocka alakú faépítmény, egy úgynevezett boksaöl kerül. E köré állítják fel kúpszerűen a száz köbméternyi méteresre vágott farönköket. Erre széna vagy szalma réteg, majd legkívül földréteg kerül, szigetelőanyagként. Annak alsó részén egy kis üregen keresztül kerozinos rongy segítségével gyújtanak be a rakás alá. Ahhoz, hogy az égés felfele haladjon, annak tetején üreget hagynak, majd amikor a lefojtott tűz a boksa közepéig ért, azt is azonnal betömik, kisebb lyukakat kialakítva az oldalán. Az égés folyamán keletkezett füst így nemcsak annak tetején, hanem körös-körül is távozhat, ezzel is segítve a fa szénné való átalakulását.
„Sokszor kell locsolni a boksát, mert nagyobb hőmérséklet vagy szeles idő esetén túlságosan kiszáradhat a föld és széna, vagy túl sok oxigént kap és könnyen kigyulladhat” – magyarázta a szénégető. Mivel egy-egy fa hamarabb kiég, lyukak is keletkezhetnek a boksa felszínén, melyeket azonnal pótolni kell, hanem felcsaphat a láng és leég a fa. A tapasztalt szénégetők ezért minden este végigjárják a boksafelszínt, és a kialakulandó réseket egy-egy farönkkel újra betömködik, vagyis megbotolják a boksát, hogy éjszaka ne kelljen újra és újra megmászni. Két hétig kell füstölögnie a négyméteres boksának, majd amikor kétméteresre összeesett, akkor a földréteg leszedése után szét lehet bontani. Egy nagy vasból készült tartályba, úgynevezett kazánba lapátolják az izzó szenet, ahol 24 óráig kell állnia. A legalsó vastagabb fatuskókat egy kisebb rakásba néha újra kell gyújtani. Egy rakásból hozzávetőlegesen ezer zsáknyi szenet raknak meg, majd Farkaslakára szállítják, ott papírzsákokba csomagolják és a környék töltőállomásaihoz szállítják.
Sokszínű program a „fekete” napokon
A farkaslaki polgármesteri hivatal és a Farkaslaki Fiatalok Fóruma közös szervezésében idén is sor kerül a farkaslaki szenes napokra. Ez alkalommal a programot úgy állították össze, hogy mind a fiatalok, mind pedig a szépkorúak találjanak maguknak kikapcsolódási lehetőséget. Pénteken 10-től, a reggeli után lehet jelentkezni paintball-versenyre, melyre 11-től kerül sor. Kettőtől ebéd, majd fél négykor megnyitják a szénégetés tematikáját feldolgozó fotókiállítást, melyet fél óra múlva egy előadás is követ majd A faszénégetés fortélyai – termelés és értékesítés címmel. A kávészünet után az udvarhelyszéki fiatalok által alapított szervezetek 17 óra 30 perctől mutatkoznak be. Péntek este Dj. Barneey keveri a zenét.
Szeptember elsején délelőtt Buzánszky Jenőről – aki személyesen vesz részt a szenes napokon – elnevezett kupáért játszanak az udvarhelyszéki községi focicsapatok. Ebéd után az agyagfalvi fúvósok zenélnek, melyet kötélhúzó- és erőgéppel való ügyességi verseny követ. 17 óra 30 perckor a farkaslaki bírkózók bemutatója után Gozefini és Cintya lépnek színpadra. Este a Terra Siculorum koncertjét Piramis koncert-követ, majd végül Kusmó bulival zárják a napot.
Vasárnap a kultúráé lesz a főszerep a szenes napokon, ugyanis a 10 órai szentmisét követően a szépkorúakat köszöntik, majd a környező falvakból érkezők lépnek fel. Délután 3-tól favágó verseny lesz, ezt követi az írtáncbemutató. Fél hattól Kovács Katalin egyórás koncertje következik, majd a Székely Góbék nevettetik a közönséget. A Kis Kata együtes fellépése után gyújtják meg a boksát, este a Snapsz Band, majd Olti Attila és zenekara muzsikál. Szombaton és vasárnap a gyereksátorban arcfestés, kézműves tevékenységek és ügyességi vetélkedők lesznek, illetve 9 és 16 óra között vasárnap a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskolában sakkversenyt is szerveznek.
„Minden korosztályra gondoltunk akkor, amikor összeállítottuk a szenes napok idei programját. Tudni kell, hogy a szenes napokat eredetileg kimondottan csak szénégetők tartották, de mára már minden farkaslaki és a környező kilenc település lakói is magukénak érzik. Célunk volt az is, hogy a felnövekvő nemzedék számára bemutassuk ezt a hagyományt, melynek köszönhetően kiépült a község” – fejtette ki Kovács Lehel községi polgármester, majd hozzátette: ahhoz, hogy mindenkinek lehetősége legyen részt venni a szenes napokon, óránként indítanak autóbuszokat a környező településekre, melyek éjjel háromig járnak majd.
szóljon hozzá!