A Városi Könyvtárnak is költöznie kell

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Úgy tűnik, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum után a Városi Könyvtárnak is költöznie kell. A bibliotékának jelenleg otthont adó épület megvásárlásáért folytatott tárgyalások egyre nehezebben mennek, állította Bunta Levente polgármester, így a közeljövőben ennek a kulturális intézménynek is át kell bútoroznia egy másik ingatlanba.

Jánosi András

2013. június 27., 10:552013. június 27., 10:55

2013. június 27., 11:112013. június 27., 11:11

Mint arról már korábban írtunk, tavaly nyáron járt le az ingatlanper: a bírói döntés értelmében a tulajdonosok a Kőkereszt téri épület mintegy ötven százalékát kapták vissza. A városi téka szóban forgó szárnyában egyebek közt két vendégszoba és egy társalgó van, de itt működik a kölcsönző egy része, és az alagsorban két raktár is van. A Kőkereszt téri ingatlan valamikor egy másik épületet és a MÜTF Oktatási Központot is magában foglalta, az eredeti tulajdonosok egy részét néhány éve sikerült kárpótolni.

„Kifogytunk a könyvtárból is. Az épület másik részét is elperelték, de a körülbelül 600 négyzetméteres felület árában nem tudunk megegyezni a tulajdonossal. Hatszázezer és négyszázezer eurókról beszél, miközben mi nem tudunk többet adni 200–250 ezer eurónál. Nem állítom, hogy befejeződtek a tárgyalások, de napról napra csökkennek reményeink az eredményes megegyezést illetően” – nyilatkozta az elöljáró. Arról, hogy hova költözne a könyvtár, nem akart nyilatkozni, de elmondta, az UCECOM épületét is ki fogják használni – amelynek megvásárlása éppen folyamatban van –, de nem kényszermegoldásokra.

„A könyvtár felületének ötszörösét szerezzük meg 500 ezer euróért, de azt inkább az udvarhelyi felsőfokú oktatásra szeretnénk használni. Tennünk kell valamit, hogy az iskolaváros visszanyerje egykori hírnevét” – osztotta meg véleményét. Nem aggódott amiatt, hogy nem találnak otthont a könyvtárnak. Kijelentette, a megvásárolt épületek mellett (a Haberstumpf-villa, a mozi és a bölcsőde) az önkormányzat nagyon sok területet bérel a város alsó részén található készruhagyártól, az egyik útépítő cégtől és a református, valamint a katolikus egyháztól.

Hogy hová kerül a múzeum és a könyvtár, óvatos elemzésen és közös döntésen fog alapulni. „Csak lépésről lépésre lehet megoldásokat találni, nem tudunk előre nyilatkozni a még elénk nem került akadályok áthidalásáról. Addig olyan lenne ezen gondolkozni, mintha a meg nem született gyereket akarnánk megóvni a káposztáskőtől – fogalmazott a városatya.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 13., péntek

Az már biztos, hogy nem idén lesz leaszfaltozva a Székelyudvarhely és Gyepes közötti út

Bár a papírmunka egy részén már túl vannak az érintett önkormányzatok, a 27-es községi út Székelyudvarhely és Gyepes közötti szakaszának leaszfaltozása idén elmarad. A forráshiány és a folyamatban lévő beruházások befejezése most fontosabb.

Az már biztos, hogy nem idén lesz leaszfaltozva a Székelyudvarhely és Gyepes közötti út
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Felfüggesztik a látogatást a székelyudvarhelyi kórházban

Csütörtöktől csak a nagyon különleges esetekben és csak a kezelőorvos jóváhagyásával lehet beteget látogatni a székelyudvarhelyi városi kórházban. A látogatási korlátozás ideiglenes.

Felfüggesztik a látogatást a székelyudvarhelyi kórházban
2026. február 11., szerda

Lelátókkal bővül a szentegyházi futballpálya

A futballpálya két éve készült el, most pedig lelátókkal szeretnék komfortosabbá tenni azt, abban bízva, hogy a sport és a szurkolás még jobban összehozza a szentegyháziakat. A munkálatok elkezdődtek, és a tervek szerint még idén befejeződnek.

Lelátókkal bővül a szentegyházi futballpálya
2026. február 10., kedd

Új felszereléseket kapott a székelyudvarhelyi kórház gyermekosztálya

Új orvosi készülékekkel bővült a gyermekosztály eszköztára a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban, miután 42 ezer lej értékű adomány érkezett az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségétől. A felszereléseket kedden adták át.

Új felszereléseket kapott a székelyudvarhelyi kórház gyermekosztálya
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Siklódy Ferenc vezeti körbe a látogatókat székelyudvarhelyi kiállításán

Rendhagyó tárlatvezetésre hívja az érdeklődőket a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum: a kiállított rézkarcokat ezúttal maga az alkotó, Siklódy Ferenc grafikusművész mutatja be a közönségnek.

Siklódy Ferenc vezeti körbe a látogatókat székelyudvarhelyi kiállításán
2026. február 06., péntek

Felnőtt néptáncosok találkoznak Szentegyházán

Népzene, ének és a tánc tölti meg a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Házat: ötödik alkalommal rendezik meg a Nem úgy van most, mint volt régen – Felnőtt néptánccsoportok találkozója című eseményt, szombaton.

Felnőtt néptáncosok találkoznak Szentegyházán
2026. február 06., péntek

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét, hogy helyére felhúzhassák az új palliatív ellátó központot. A bontást mihamarabb elkezdenék, mert csak ezután következhet az új épület tervezése és kivitelezése.

Lebontják a szentegyházi régi szülészet épületét
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Részegen, papírok nélküli autóval bukott le egy sofőr Székelykeresztúr közelében

Erősen ittas állapotban, bejegyzetlen gépjárművel közlekedő sofőr került rendőrkézre Székelykeresztúr térségében csütörtökön délután. Az illető ellen eljárás indult.

Részegen, papírok nélküli autóval bukott le egy sofőr Székelykeresztúr közelében
2026. február 05., csütörtök

Kell a parajdiak földje az autópályához, de felhajtót nem kapnak cserébe

Elégedetlenséget szült Parajdon az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megépítéséhez szükséges területkisajátítások. Az is kiderült, hogy Parajd határában nem lehet majd felhajtani a sztrádára.

Kell a parajdiak földje az autópályához, de felhajtót nem kapnak cserébe
2026. február 05., csütörtök

Börtönbe kísértek a rendőrök egy korondi férfit

Egy börtönbüntetésre ítélt személyt kísértek be a büntetés-végrehajtási intézetbe a Hargita megyei rendőrök szerdán. A korondi férfi bőséges bűnlajstrommal rendelkezik.

Börtönbe kísértek a rendőrök egy korondi férfit
Hirdetés