
Hatalmas gondokat okoz a vízhiány Árvátfalván, a száraz időszakokban sokan a csorgóról hordják a vizet. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Van ugyan egy nyertes pályázata a felsőboldogfalvi önkormányzatnak arra, hogy a székelyudvarhelyi ivóvízhálózatra csatlakoztathassák az árvátfalvi rendszert, ám egy év alatt nem sikerült aláírni a finanszírozási szerződést.
2025. március 05., 18:452025. március 05., 18:45
Több mint tíz éve okoz problémát a szárazabb időszakokban felmerülő vízhiány a Felsőboldogfalva községhez tartozó Árvátvalván, hiszen a falu lakóinak jó része ilyenkor hiába nyitja meg a csapokat. A helyzet sok vitát szült az évek folyamán a településen, hiszen
Éppen ezért többször kérték a község vezetőségét – petíció formájában is –, hogy találjon megoldást a problémára, ám rendszerint csak az ígéretekkel maradtak.
Öt évvel ezelőtt mérte fel az árvátfalvi helyzetet Zsombori Levente, Felsőboldogfalva polgármestere, aki szakemberekkel konzultálva megállapította, hogy a legjobb megoldás csatlakoztatni a falut a Harvíz Rt. regionális szolgáltató székelyudvarhelyi ivóvízhálózatára.
Miután a szolgáltató is nyitottságot mutatott erre, kiderült, hogy a megvalósításhoz
összesen három kilométernyi vezetéket kell a földbe helyezni,
szükség van egy víztartályra,
ugyanakkor szivattyúházakat is kell létesíteni.
Mindez nem olcsó mulatság, így külső forrásra volt szüksége a községnek.
Kapóra is jött a fejlesztési minisztérium által meghirdetett Anghel Saligny-program, amelyben ilyen célú pályázati lehetőségeket hirdettek. A község vezetősége be is nyújtotta a szükséges dokumentumokat, így végül 3,8 millió lejes támogatást kaptak a projektre.
A beruházás kivitelezése már a legelején problémákba ütközött, hiszen új helyszínt kellett találni az említett ivóvíztartály elhelyezésére. Ennek megoldásaként végül a helyi közbirtokosságtól sajátítottak ki egy területet.
Zsombori Levente a Székelyhonnak elmondta, már tavaly elkészültek a kivitelezési tervek, ráadásul építőcéget is sikerült találni a munkára. Itt azonban megállt a projekt, hiszen az elmúlt egy évben nem tudták megkötni a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal. Az elöljáró hangsúlyozta, most már csak ezen dokumentum aláírására várnak, ha ez megtörténik, akkor azonnal elkezdődhet a munkálat.
Megtámadott egy pásztort a medve a Kalonda-tetőn, a férfi azonban pásztorkutyáinak köszönhetően csak enyhébb sérüléseket szenvedett. A támadást nem jelentették a 112-es segélyhívón, ezért a hatóságok szerint nem tudtak időben törvényesen intézkedni.
Rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék esett csütörtök délután Székelyudvarhelyen, több utcán megállt a víz, néhányan pedig áramkimaradást is jeleztek.
Évek óta leromlott állapotban van Székelyudvarhelyen a Tábor negyedi kazánház előtti tér, ahol nem csak a kaotikus parkolás, hanem az esőzésekkor felgyűlő víz is gondokat okoz. A városvezetés azt ígéri, hogy idén rendet tesznek a helyszínen.
Őrizetbe vettek egy 61 éves székelyudvarhelyi férfit, aki a gyanú szerint valótlanul jelentette be saját személygépkocsijának eltulajdonítását, miután ittasan balesetett okozott vele – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt évvel ezelőtt bontották el a fáklyát jelképező díszelemet Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratánál – akkor azt ígérték, új szimbólum kerül a helyére, de ez még nem történt meg. Kiderült, miért nem tudtak haladni ez ügyben.
Ráijesztett egy anyamedve és három bocsa egy fiatal párra Székelyudvarhelyen, miután a Bagossy Brothers Company koncertjéről tartottak hazafelé. A Templom utcában a házak között bukkantak fel a nagyvadak, a fiatalok pedig egy közeli építményre menekültek.
Villámcsapás okozott tüzet kedden Homoródszentpálon, ahol teljesen leégett egy csűr. A tűzeset a térségre kiadott vörös riasztás idején történt.
Együtt kell működniük az iskolahálózati válság rendezésében érintett székelyudvarhelyi iskoláknak, és meg kell előzniük, hogy a kényszerhelyzet újabb gondokat szüljön. A rendezési terv ismertetésekor ezekre a szempontokra is kitértek.
Megszületett a megoldás a székelyudvarhelyi iskolahálózatot érintő, hetek óta húzódó, indulatokat keltő problémára. Ezt tartják az eddigi legjobbnak az érintett felek.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
szóljon hozzá!