
Bíró szerint nem a személyes ambíció, hanem Udvarhelyszék érdeke fontos
Fotó: Erdély Bálint Előd
A helyhatósági választásokon induló RMDSZ-jelölteket a helyi szervezetek javaslatai alapján két udvarhelyszéki községben (Máréfalván és Galambfalván) előválasztással nevesítik, Siménfalván és Farkaslakán elektoros jelöltállítás lesz. A többi településen a helyi választmány és a területi elnökség közös döntése alapján választják ki a jelölteket.
2020. február 05., 21:232020. február 05., 21:23
A jelöléseket február 17-éig lehet megtenni: az érdeklődők ahhoz a szervezethez (polgármester- és helyitanácsos-jelölteknek a helyi, a megyeitanácsos-jelöltek esetén a területi szervezethez) kell benyújtsák a jelentkezési iratcsomót, ahol indulni szeretnének. A jelentkezési feltételekről a helyi RMDSZ irodákban lehet érdeklődni.
„A megyei tanács esetében a teljes megyei jelöltlistát a Hargita Megyei Egyeztető Tanács fogja jóváhagyni, és benne mindhárom térség képviseltetve lesz: algoritmus alapján (a térségek nagyságát alapul véve) derül ki, hogy milyen sorrendben, arányban áll össze a lista” – tájékoztatott Bíró Barna Botond szerdai sajtótájékoztatóján.
Az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének elnöke továbbá hozzátette, Udvarhelyszéken bejáratott módszer van a megyeitanácsos-jelöltek kiválasztására: figyelembe veszik a kistérségek javaslatát egy-egy jelölte vonatkozóan, ott, ahol nem születik egyezség a kistérségen belül, az udvarhelyszéki választmány titkos szavazással fogja rangsorolni a jelölteket. Az udvarhelyszéki választmányi ülés február 27-én lesz, akkor véglegesítik a megyeitanácsos-jelöltek listáját. „A jelöltállítási folyamat végére kell érnünk március 15-éig” – tette hozzá Bíró.
Kérdésünkre, miszerint a térségek közti egyezség értelmében Udvarhelyszék ragaszkodik-e a megyei tanács elnökségi tisztségéhez (a térség ugyanis 12 éve nem került sorra), Bíró nem adott határozott választ. Nem számolhat be konkrétumokról – magyarázta, hiszen még az sem dőlt el, hogy milyen módon választják majd meg a megyei tanács elnökét. Mint ismeretes, Borboly Csaba kedden jelentette be, hogy versenybe szállnak egy újabb mandátumért, de a megyei tanács jelenlegi elnöke mellett az RMDSZ Gyergyó Területi szervezete is ragaszkodna a tisztséghez.
„Nem gondolom úgy, hogy az udvarhelyszéki szervezet bármit is be kell jelentsen, hiszen egyértelmű, hogy nem mondtunk le soha arról az igényünkről, hogy a tanácselnöki tisztségre javaslatot tegyünk” – hangsúlyozta az elöljáró. Hozzátette, az udvarhelyszéki szervezet tárgyalóképes. „Nekünk az a célunk, hogy a következő négy évben Udvarhelyszéket hangsúlyosabbá tegyük, akár a megyei önkormányzattól jövő támogatások tekintetében. Úgy értékelem, megvan bennünk az a kellő érett gondolkodás, hogy a személyes ambíciók fölé tudjuk helyezni a térség érdekeit”. Megtudtuk, eddig Borboly Csaba kezdeményezett tárgyalást a széki szervezettel.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
szóljon hozzá!