Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Székelyvarságon minden jelenlegi és jövőbéli korosztály haszonélvezője lesz az idei ajándéknak, a felújított központi iskolának. A helyi oktatás közel 150 éve alatt valóban csak álmodhattak például a pinceszinten kialakított konyháról és tágas étkezőhelyiségről.
Hálaadás és ünneplés
Előbb a plébániatemplomban a Jánosi Gellért plébános által bemutatott szentmisén Istennek mondott hálát a közösség, majd a verőfényes avatóünnepségen, az iskola udvarán. Tamás Ernő polgármester a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola átadásán felidézte, hogy
Szó szerint „nem hagyják a templomot és iskolát”. 2017-ben, a budapesti Országházban kezdődött az „álommegvalósítás” – a polgármester forrásokat keresett az óvodák, iskolák korszerűsítéséhez.
Fotó: Veres Nándor
Levelezett Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, Potápi Árpád Jánossal, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárával és
A magyar kormánynak köszönhetően harminc millió forinttal kezdődhetett meg az iskolaépület felújítása, majd jelentős támogatást kaptak a román kormánytól. A jelenlegi beruházás összértéke két és félmillió lej – összegezte a polgármester. A következő nagy közös megvalósítás az egyedi jellegzetességű és felszereltségű sípálya is belátható időn belül elkészül – jelezte. Köszönetet mondott a támogatóknak, közmunkázóknak, kivitelezőknek. A diákoknak jó jegyeket kívánt a bizonyítványba, és azt, hogy maradjanak meg a szülőföldjükön.
Legyünk büszkék, hogy létrejöhetett!
A színmagyar település korszerű beruházásának átadóján Potápi Árpád János államtitkár kiemelte: „legyünk büszkék, hogy létrejöhetett”.
Ezt szolgálja az intézményrendszerek fejlesztése – óvodától az egyetemig, ahol magyarul tudnak tanulni a fiatalok. A családok helybeli előmeneteléléért hozták létre partnereikkel a gazdaságfejlesztés programot.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János államtitkár először járt ezen a vidéken. A székelyvarságiakhoz szólva nyomatékosította: legyenek büszkék, hogy ilyen szép településen élhetnek. A továbbiakban Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor és Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke buzdította az ünneplőket, kívánva, hogy sok gyermek népesítse be az iskolát és érezzék meg, mit jelent itthon, magyarul tanulni.
Áldás és köszöntés
Szász Gábor iskolaigazgató köszönőbeszéde után kérdésünkre elmondta:
Reméli, a minden igényt kielégítő konyhai felszereléseket elhozza a Mikulás, amit az étkezőhelyiség bútorzata is követ majd. A tanulók szavalatait egyházi áldás, szalagvágás és iskolalátogatás követte. Az ünnepi műsort és a szépkorúak köszöntését a helyi művelődési házban tartották.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
1 hozzászólás