Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Székelyvarságon minden jelenlegi és jövőbéli korosztály haszonélvezője lesz az idei ajándéknak, a felújított központi iskolának. A helyi oktatás közel 150 éve alatt valóban csak álmodhattak például a pinceszinten kialakított konyháról és tágas étkezőhelyiségről.
Hálaadás és ünneplés
Előbb a plébániatemplomban a Jánosi Gellért plébános által bemutatott szentmisén Istennek mondott hálát a közösség, majd a verőfényes avatóünnepségen, az iskola udvarán. Tamás Ernő polgármester a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola átadásán felidézte, hogy
Szó szerint „nem hagyják a templomot és iskolát”. 2017-ben, a budapesti Országházban kezdődött az „álommegvalósítás” – a polgármester forrásokat keresett az óvodák, iskolák korszerűsítéséhez.
Fotó: Veres Nándor
Levelezett Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, Potápi Árpád Jánossal, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárával és
A magyar kormánynak köszönhetően harminc millió forinttal kezdődhetett meg az iskolaépület felújítása, majd jelentős támogatást kaptak a román kormánytól. A jelenlegi beruházás összértéke két és félmillió lej – összegezte a polgármester. A következő nagy közös megvalósítás az egyedi jellegzetességű és felszereltségű sípálya is belátható időn belül elkészül – jelezte. Köszönetet mondott a támogatóknak, közmunkázóknak, kivitelezőknek. A diákoknak jó jegyeket kívánt a bizonyítványba, és azt, hogy maradjanak meg a szülőföldjükön.
Legyünk büszkék, hogy létrejöhetett!
A színmagyar település korszerű beruházásának átadóján Potápi Árpád János államtitkár kiemelte: „legyünk büszkék, hogy létrejöhetett”.
Ezt szolgálja az intézményrendszerek fejlesztése – óvodától az egyetemig, ahol magyarul tudnak tanulni a fiatalok. A családok helybeli előmeneteléléért hozták létre partnereikkel a gazdaságfejlesztés programot.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János államtitkár először járt ezen a vidéken. A székelyvarságiakhoz szólva nyomatékosította: legyenek büszkék, hogy ilyen szép településen élhetnek. A továbbiakban Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor és Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke buzdította az ünneplőket, kívánva, hogy sok gyermek népesítse be az iskolát és érezzék meg, mit jelent itthon, magyarul tanulni.
Áldás és köszöntés
Szász Gábor iskolaigazgató köszönőbeszéde után kérdésünkre elmondta:
Reméli, a minden igényt kielégítő konyhai felszereléseket elhozza a Mikulás, amit az étkezőhelyiség bútorzata is követ majd. A tanulók szavalatait egyházi áldás, szalagvágás és iskolalátogatás követte. Az ünnepi műsort és a szépkorúak köszöntését a helyi művelődési házban tartották.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
1 hozzászólás