Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Székelyvarságon minden jelenlegi és jövőbéli korosztály haszonélvezője lesz az idei ajándéknak, a felújított központi iskolának. A helyi oktatás közel 150 éve alatt valóban csak álmodhattak például a pinceszinten kialakított konyháról és tágas étkezőhelyiségről.
Hálaadás és ünneplés
Előbb a plébániatemplomban a Jánosi Gellért plébános által bemutatott szentmisén Istennek mondott hálát a közösség, majd a verőfényes avatóünnepségen, az iskola udvarán. Tamás Ernő polgármester a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola átadásán felidézte, hogy
Szó szerint „nem hagyják a templomot és iskolát”. 2017-ben, a budapesti Országházban kezdődött az „álommegvalósítás” – a polgármester forrásokat keresett az óvodák, iskolák korszerűsítéséhez.
Fotó: Veres Nándor
Levelezett Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, Potápi Árpád Jánossal, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárával és
A magyar kormánynak köszönhetően harminc millió forinttal kezdődhetett meg az iskolaépület felújítása, majd jelentős támogatást kaptak a román kormánytól. A jelenlegi beruházás összértéke két és félmillió lej – összegezte a polgármester. A következő nagy közös megvalósítás az egyedi jellegzetességű és felszereltségű sípálya is belátható időn belül elkészül – jelezte. Köszönetet mondott a támogatóknak, közmunkázóknak, kivitelezőknek. A diákoknak jó jegyeket kívánt a bizonyítványba, és azt, hogy maradjanak meg a szülőföldjükön.
Legyünk büszkék, hogy létrejöhetett!
A színmagyar település korszerű beruházásának átadóján Potápi Árpád János államtitkár kiemelte: „legyünk büszkék, hogy létrejöhetett”.
Ezt szolgálja az intézményrendszerek fejlesztése – óvodától az egyetemig, ahol magyarul tudnak tanulni a fiatalok. A családok helybeli előmeneteléléért hozták létre partnereikkel a gazdaságfejlesztés programot.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János államtitkár először járt ezen a vidéken. A székelyvarságiakhoz szólva nyomatékosította: legyenek büszkék, hogy ilyen szép településen élhetnek. A továbbiakban Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor és Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke buzdította az ünneplőket, kívánva, hogy sok gyermek népesítse be az iskolát és érezzék meg, mit jelent itthon, magyarul tanulni.
Áldás és köszöntés
Szász Gábor iskolaigazgató köszönőbeszéde után kérdésünkre elmondta:
Reméli, a minden igényt kielégítő konyhai felszereléseket elhozza a Mikulás, amit az étkezőhelyiség bútorzata is követ majd. A tanulók szavalatait egyházi áldás, szalagvágás és iskolalátogatás követte. Az ünnepi műsort és a szépkorúak köszöntését a helyi művelődési házban tartották.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás