Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Régi álma vált valóra Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, Székelyvarság apraja-nagyjának: a vasárnap átadott felújított iskolaközpontban a helybéli diákok hasonló körülmények között tanulhatnak, mint kortársaik a városi iskolákban. A megvalósítás a magyar kormány által 2019-re meghirdetett, a Külhoni Gyerekek Évében jött létre.
2019. november 10., 17:132019. november 10., 17:13
2019. november 10., 17:192019. november 10., 17:19
Fotó: Veres Nándor
Székelyvarságon minden jelenlegi és jövőbéli korosztály haszonélvezője lesz az idei ajándéknak, a felújított központi iskolának. A helyi oktatás közel 150 éve alatt valóban csak álmodhattak például a pinceszinten kialakított konyháról és tágas étkezőhelyiségről.
Hálaadás és ünneplés
Előbb a plébániatemplomban a Jánosi Gellért plébános által bemutatott szentmisén Istennek mondott hálát a közösség, majd a verőfényes avatóünnepségen, az iskola udvarán. Tamás Ernő polgármester a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola átadásán felidézte, hogy
Szó szerint „nem hagyják a templomot és iskolát”. 2017-ben, a budapesti Országházban kezdődött az „álommegvalósítás” – a polgármester forrásokat keresett az óvodák, iskolák korszerűsítéséhez.
Fotó: Veres Nándor
Levelezett Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, Potápi Árpád Jánossal, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárával és
A magyar kormánynak köszönhetően harminc millió forinttal kezdődhetett meg az iskolaépület felújítása, majd jelentős támogatást kaptak a román kormánytól. A jelenlegi beruházás összértéke két és félmillió lej – összegezte a polgármester. A következő nagy közös megvalósítás az egyedi jellegzetességű és felszereltségű sípálya is belátható időn belül elkészül – jelezte. Köszönetet mondott a támogatóknak, közmunkázóknak, kivitelezőknek. A diákoknak jó jegyeket kívánt a bizonyítványba, és azt, hogy maradjanak meg a szülőföldjükön.
Legyünk büszkék, hogy létrejöhetett!
A színmagyar település korszerű beruházásának átadóján Potápi Árpád János államtitkár kiemelte: „legyünk büszkék, hogy létrejöhetett”.
Ezt szolgálja az intézményrendszerek fejlesztése – óvodától az egyetemig, ahol magyarul tudnak tanulni a fiatalok. A családok helybeli előmeneteléléért hozták létre partnereikkel a gazdaságfejlesztés programot.
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János államtitkár először járt ezen a vidéken. A székelyvarságiakhoz szólva nyomatékosította: legyenek büszkék, hogy ilyen szép településen élhetnek. A továbbiakban Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátor és Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke buzdította az ünneplőket, kívánva, hogy sok gyermek népesítse be az iskolát és érezzék meg, mit jelent itthon, magyarul tanulni.
Áldás és köszöntés
Szász Gábor iskolaigazgató köszönőbeszéde után kérdésünkre elmondta:
Reméli, a minden igényt kielégítő konyhai felszereléseket elhozza a Mikulás, amit az étkezőhelyiség bútorzata is követ majd. A tanulók szavalatait egyházi áldás, szalagvágás és iskolalátogatás követte. Az ünnepi műsort és a szépkorúak köszöntését a helyi művelődési házban tartották.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás