
Beköltözött a Jégkorszak az udvarhelyi múzeum pincéjébe. Az utolsó simításokat végezték csütörtökön
Fotó: Barabás Ákos
Negyvenezer éves mamutkölyök, óriási kardfogú tigris, rövidorrú hiéna és rénszarvas is látható lesz péntek délutántól a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol 18 órakor megnyitják a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című kiállítását. Nemcsak a jégkorszakok élővilágát, hanem a klímaváltozás okát is megmutatják, mindezt gyerekbarát módon.
2017. április 07., 14:172017. április 07., 14:17
A Jégkorszak rajzfilm ihlette a majdnem tíz éve útra indult tárlatot, ám sokkal tudományosabb információkat tartalmaz a Magyar Természettudományi Múzeum kiállítása. Gyergyószentmiklós és Csíkszereda után most egy időre a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum pincegalériájába költözik a gyűjtemény. Kardfogú tigris, mamutborjú, különböző fosszíliák, de a Kárpád-medence jégkorszakáról is sok információ vár a gyerekekre. Az érdekességekről csütörtök reggel Gasparik Mihály, a budapesti Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa beszélt a sajtó képviselőinek.
A tárlatot 2008-ban nyitották meg Budapesten, majd annak legérdekesebb darabjaiból, illetve szállítható, nem annyira sérülékeny elemeiből vándorkiállítást indítottak. A főmuzeológus szerint nemcsak az volt a cél, hogy a jégkorszakról szóljon a tárlat, hanem a globális felmelegedésről is, hiszen nagyon sok tévhit kapcsolódik a klímaváltozáshoz.
Fotó: Barabás Ákos
„A jégkort jellemző állandó változás követhető végig a tárlaton. A hozzá tartozó film pedig azt hangsúlyozza, hogy a jégkorszakok története most is zajlik” – magyarázta Gasparik. A 2,5 millió éves klímaváltozás történetét több tucatnyi őslelettel, gerincesmaradvánnyal, tudományosan hiteles rekonstrukciókkal mesélik el, ugyanakkor interaktív részei is lesznek a kiállításnak, így a gyerekek képernyőkről láthatják majd, hogy az állatok milyen körülmények között éltek, milyen növényekkel voltak körülvéve. Szó lesz arról is, hogy az ember miként hatott a környezetre, de Gasparik szerint tudni kell, hogy globális felmelegedés az ember nélkül is volt.
– mondta Gasparik Mihály. A kiállításon ma élő fajokat is bemutatnak, amelyek a legutóbbi jégkorszakban a Kárpát-medencében is éltek, de azt követően elvándoroltak. A szakember szerint a leletek arról tanúskodnak, hogy rénszarvascsordák is éltek itt. A tárlat különlegessége a dél-amerikai megafauna néhány darabja, például egy látványos kardfogú tigris, egy rövidorrú hiéna, valamint egy óriás őstatu páncélja. Mindez látható lesz péntektől a múzeumban.
Fotó: Barabás Ákos
A Jégkorszak című időszakos tárlatot péntek délután hat órakor nyitják meg a Haberstumpf-villában. Az eseményen jelen lesz Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, a kiállítást Korsós Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója nyitja meg és Medzihradszky Zsófia, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgató-helyettese mutatja be.
Kitölthetik a középiskolai felvételi jelentkezési lapokat a nyolcadikosok július 13. és 20. között, majd július 22-én számítógépes elosztással dől el, ki melyik kilencedik osztályba jut be. Az iratkozás július 23. és 28. között lesz.
Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
szóljon hozzá!