Hirdetés
Hirdetés

Udvarhelyi költségvetés: prioritás a parkolási gondok megoldása

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Elfogadta a város idei költségvetés-tervezetét csütörtökön Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete, a városvezetőség idén több mint 99 millió lejes bevétellel számol. Prioritást képez a parkolási gondok megoldása – ennek érdekében területeket is vásárolna a város –, az utak megjavítása, valamint több beruházási terv elkészítése.

Fülöp-Székely Botond

2017. március 23., 19:102017. március 23., 19:10

Tizenhat napirendi ponttal tartották meg csütörtökön Székelyudvarhelyen az e havi önkormányzati képviselő-testületi ülést, a szokásosnál egy héttel korábban, hogy a testület mihamarabb elfogadhassa a város 2017-es költségvetés-tervezetét, ami a fejlesztések alapját képezi – magyarázta az ülést megelőzően Gálfi Árpád polgármester. A többi határozattervezet közül

az Orbán Balázs Általános Iskola sporttermének megépítéséhez, valamint a városi atlétikapálya felújításához

Hirdetés

szükséges tervek aktualizálását emelte ki. Ezek kivitelezéséhez kormánypénzekért fog pályázni a hivatal, összesen 351 ezer lejnyi önrészre lesz szükség a megvalósításokhoz.

Idézet
2017 a tervezés, a tanulmányok elkészítésének, a tervezett beruházásokhoz szükséges ingatlanvásárlásoknak, továbbá az útjavítások költségvetésének éve lesz

– jelentette ki Gálfi Árpád, aki komoly, egymásra épülő fejlesztéseket ígért. A költségvetést illetően a polgármesteri hivatal több mint 99 millió lejes bevétellel és nagyjából 111 milliós kiadással számolhat. A kettő közti különbséget az elmúlt évekből megmaradt összegekkel pótolják. A legnagyobb bevételek az áfavisszaosztásból (47 millió lej), valamint a jövedelemadóból befolyt pénzek visszaosztásából (28 millió lej) származnak.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Ingatlanvásárlásra 3,7 millió lejt költ idén a hivatal, ami egyéb fejlesztések mellett a parkolási gondok megszüntetése miatt fontos: például a Bethlen Gábor utcában és a barompiac közelében – részletezte a polgármester. Területet kell vásárolniuk ugyanakkor egy integrált sportközpont megépítéséhez, valamint a Ficánka napközi részére is. Ezek mellett a Városháza tér 4. szám alatti épületrészt is megvennék, ahol ügyfélszolgálati helyiségeket hoznának létre. Az eddig tervezettnél többet, vagyis

5 millió lejt fognak költeni útjavításokra: kátyúzásra, az aknatetők megemelésére és új aszfaltszőnyegek leterítése.

Nagyobb beruházásokra – a Szejkefürdő rehabilitálására, a Székely Támadt-vár rendbetételére, valamint a központ és a terelőút felújítására – 6,8 milliót különítettek el.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Rendbe hoznák ugyanakkor a városi strandot is, amelyet élményfürdői elemekkel bővítenének. Ehhez azonban megvalósíthatósági terv szükséges, ahogyan több más elképzeléshez is. Elhangozott az is, hogy a Szentimre utca felújítási terveire 60 ezer lejt különítettek el. Tanulmányokra és tervekre összesen 2,4 millió lejt irányzott elő az önkormányzat.

Profi sporttevékenységekre 960 ezer lej értében lehet pályázni, kultúrára 215, egyházi célra 200 ezer lej értékben. A polgármesteri hivatal ugyanakkor olyan egyetemistákat is támogatna, akik államvizsga- vagy disszertációs dolgozatukat Udvarhellyel kapcsolatosan írnák meg.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Mivel udvarhelyszéki érdekről van szó, a városvezetés ígéretet kapott Hargita Megye Tanácsától, hogy amennyiben van rá jogi lehetőség, támogatni fogják a barompiac rendbetételét – közölte Jakab Attila (MPP–EMNP-koalíció) ülésvezető. Erre leghamarabb a nyár eleji költségvetés-módosításkor lesz lehetősége a megyei intézménynek. Egymillió lej értékű projektről van szó, amelyre a városvezetés – az ígéretben bízva – egyelőre csak 340 ezer lejt különített el.

Benedek Árpád Csaba, a képviselő-testület RMDSZ-frakciójának vezetője aggodalmát fejezte ki a megyei tanács ígérete miatt, hiszen információi szerint kedd estig nem találták meg a támogatáshoz szükséges jogi utat a szakemberek. Orbán Árpád alpolgármester megjegyezte:

furcsa, hogy a koalíció jobban bízik Bíró Barna Botondban, a megyei tanács alelnökében, mint az RMDSZ-frakcióban ülő párttársai.

Ez heves tiltakozást váltott ki az RMDSZ-es képviselőkből. Végül megszavazták a költségvetés-tervezetet.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A képviselők megszavazták, hogy a város befizesse a tagsági díjat az Energia Városok Romániai Egyesülete számára, ahogyan a Romániai Megyei Jogú Városok Egyesületének is. Utóbbinál kétéves elmaradást is pótolni kell. Eldöntötték ugyanakkor, hogy telekkönyvezik a város Zetelaka és Máréfalva területén található erdőit.

Berde Zoltán RMDSZ-es képviselő felhívta a figyelmet, hogy a Bocskai Ház parkolójában hónapok óta eladásra kínált autók állnak. Gálfi közölte, maga gondoskodik az eltávolíttatásukról, erről már a tulajdonossal is egyeztetett. Sinka Arnold elvi szavazást kért arról, hogy az Udvarhely Néptáncműhelyt nevezzék el Kacsó Andrásról, ám Jakab Attila ülésvezető ezt elhalasztotta, mert az MPP–EMNP-koalíció most hallotta először az ötletet. Elhangzott, hogy jövő héten rendkívüli ülést tartanak, néhány halaszthatatlan napirend megtárgyalásáért.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 31., szerda

Közel 9 mázsa illegális pirotechnikai eszközt foglalt le a rendőrség Borszéken és Gyergyóhollón

Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.

Közel 9 mázsa illegális pirotechnikai eszközt foglalt le a rendőrség Borszéken és Gyergyóhollón
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Nicușor Dan: 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia

Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.

Nicușor Dan: 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia
2025. december 31., szerda

Novemberben jelenik meg a Hogyan tudnék élni nélküled? folytatása

November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.

Novemberben jelenik meg a Hogyan tudnék élni nélküled? folytatása
2025. december 31., szerda

Önkéntes polgárőrség indult Kászonjakabfalván a gyanús tűzesetek miatt

A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.

Önkéntes polgárőrség indult Kászonjakabfalván a gyanús tűzesetek miatt
Hirdetés
2025. december 31., szerda

150 tonna lefoglalt pirotechnikai eszköznél tartanak a hatóságok

Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.

150 tonna lefoglalt pirotechnikai eszköznél tartanak a hatóságok
2025. december 31., szerda

250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi 2026-ban a romániai útügy

A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.

250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi 2026-ban a romániai útügy
2025. december 31., szerda

Szilveszteri kikapcsolódás Gyergyószéken: a hóhiány miatt kevesebb a vendég

Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.

Szilveszteri kikapcsolódás Gyergyószéken: a hóhiány miatt kevesebb a vendég
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Téli útviszonyok Hargita megyében: havazás Székelyudvarhely és Székelykeresztúr térségében

Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.

Téli útviszonyok Hargita megyében: havazás Székelyudvarhely és Székelykeresztúr térségében
2025. december 31., szerda

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is

Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is
2025. december 31., szerda

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban

Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban
Hirdetés