
Fotó: Novum Generatio
Hat év után újból Székelyudvarhelyen koncertezik a Monyo Project, nem is akármilyen felállásban. A Monyo Project Minimal Symphonic nevű műsort adják elő a Székelyföldi Filharmónia zenészeivel, Werner Gábor karmester vezénylésével, Baricz Gergő és Camelia Fărăgău énekesek együttműködésével szombaton este hattól az egykori Stúdió moziban. A különleges fellépésről, valamint az életükké vált szenvedélyükről, a zenéről beszélgettünk a zenekar alkotópárosával, Monyóval és Babával.
2017. június 08., 13:372017. június 08., 13:37
Monyo és Baba – talán így ismeri a legtöbb székelyudvarhelyi a Monyo Project lelkét adó párost. Noha az utóbbi években rengeteg városban és több országban is megfordultak, ezúttal olyan koncerttel térnek haza, amelyben a rock, az elektronikus és a szimfonikus zene ötvöződik. Az ötlet három éve született, amikor Sabin Pautza Londonban élő zeneszerző – akinek egyik darabját korábban a Székelyföldi Filharmóniával közösen játszották – megkereste a zenészpárost. Előbb a Queen dalait játszották volna nagyzenekarral, aztán jött az ötlet, hogy saját alkotásaikat is belefoglalhatják a repertoárba, és végül csak ezekből készült el a műsor.
– emlékezett vissza az első előadásra Monyo. Az elmúlt három évben a szimfonikus rockkoncertet Marosvásárhelyen, majd a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián is színpadra vitték, de a jövőben új helyszíneken, többek között Csíkszeredában és Brassóban is fellépnek ezzel a műsorral. A Monyo Project-szerzeményeket az egyik legkeresettebb magyarországi karmester, Werner Gábor hangszerelte, akit már az udvarhelyi szimfonikus koncertek közönsége is ismerhet. A páros ezúttal is őt kérte fel vezényelni. „Végtelenül jó ember, akiben egy barátra találtam, ezenkívül zseniális szakember” – jellemezte őt Monyo.
„Babának ezúttal óriási segítsége lesz, erős lesz a vokálszekció, és énekelni fog Baricz Gergő, továbbá Camelia Fărăgău (De La Funk) is” – folytatta.
A koncerteken rendszerint csak ketten – Monyo és Baba – énekelnek, a nagyobb koncerteken viszont vokalisták egészítik ki őket. Szombaton a szimfonikusokkal együtt negyvennégyen lesznek a színpadon.
– vallja a zenéről Monyo.
„Valahogy úgy alakult, hogy mindenhol felléptünk, csak itthon nem. Koncerteztünk Berlinben, Londonban és Budapesten is, de most már itt volt az ideje, hogy itthon is fellépjünk” – mondta Baba a hat évvel ezelőtti és mostani udvarhelyi koncertjük közti kiesésről. „Időközben gazdagodtunk zeneileg, sokat tanultunk és dolgoztunk, sok emberrel játszottunk együtt, és stúdiófelvételeket készítettünk. Most nem visszatérünk, itthon vagyunk” – tette hozzá Monyo.
Zenéjük az elmúlt évek alatt változott, érzéseik, pillanatnyi élethelyzetük, de még anyagi helyzetük is hatással van rájuk az alkotómunka során. Nem szeretnek és nem is tudtak a nagy kiadók által diktált feltételek szerint élni és zenélni, e tekintetben inkább saját érzéseikre hagyatkoznak. Sokkal inkább ösztöneik szerint alkotnak, mintsem a közönség igénye szerint. „Sokkal egyszerűbb a közönségnek alkalmazkodnia hozzánk, de fontos, hogy a zene őszinte legyen” – mondták, egymás gondolatait kiegészítve. Zenéjükben is így van ez, együtt írják a dalokat. „Együtt élünk, együtt kelünk, nyilván egy idő után még a szavak is keverednek. Egy nagy bandázás az egész” – magyarázták. „A zene viszont vagy jó, vagy rossz. Ennyire egyszerű. Mindenki el tudja ezt dönteni” – summázott a beszélgetés végén Monyo.
Előzetes helyfoglalás
A szombat este hatkor kezdődő koncertre előzetesen a 0745–031452 telefonszámon lehet jegyet foglalni, a belépő ára 30 lej. A Monyo Project és a Székelyföldi Filharmónia koncertjén Werner Gábor vezényel. Meghívott sztárvendég Baricz Gergő. A zenekar tagjai: Fekecs Ákos, Solymosi Kata, Lehner Áron, Camelia Fărăgău, Monyo és Baba.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!