
A skanzen tervezett elhelyezése
Fotó: Farkas Tamás
A székelyföldi falusi gazdálkodás, életforma és a hagyományos mesterségek kelnek életre majd abban a csíksomlyói skanzenben, amelyet egy helyi vállalkozás tervez létrehozni. Övezeti rendezési terv is készült a területre, erről kedden lesz nyilvános vita.
2019. szeptember 16., 20:002019. szeptember 16., 20:00
Falumúzeum, néprajzi park, skanzen – ezek a megnevezések mind illenek majd arra a kis ,,falura”, amelyben a hagyományos székely életforma elevenedik meg, háztartási és munkaeszközöket, használati tárgyakat lehet megtekinteni, és a népi mesterségek bemutatását is tervezik.
A kiválasztott terület a Várdomb panzió mellett található, ott kap helyet majd a skanzen, amely berendezett lakóházakat, illetve a hozzájuk tartozó gazdasági épületeket, csűröket foglal magába. A nyilvánossá vált urbanisztikai tervdokumentáció szerint az épületeket meglévő és ezután elkészülő gyalogutak kötik össze, a zöldövezeteken fákat ültetnek. A néprajzi park tartalmaz még egy körbeépített mesterségbemutató udvart is, ahol székely mesteremberek mutatják meg tudásukat az odalátogatóknak. Ugyanakkor kialakítanak egy konferenciatermet, büfét, illetve szálláshelyek is lesznek. A bejárat a Kájoni János utca felől, a Fodor-ház mellett lesz kialakítva, ott székelykapukat állítanak. A skanzen területe kevéssel több, mint 38 000 négyzetméter, ebből 13 380-at beépítenek, 14 200-on zöldövezet lesz, 10 600-at pedig utak foglalnak el.
Az övezetet, amelyre rendezési terv készült, délről a Kájoni János utcai lakóházak, nyugatról a Szék útja Csíkpálfalva irányába tartó leágazása, északról a temető és a Szent Péter és Pál plébániatemplom felé vezető földút, keletről pedig a temető határolja.
a Nagymező utca és a Szék útja kereszteződésénél egy körforgalom kialakítását, valamint a Nagymező utca meghosszabbítását egészen a Csíkcsomortánba vezető megyei úthoz történő csatlakozásig. Ez a meglévő földút kiszélesítését és korszerűsítését jelenti.
Drónfelvételeken a tervezett skanzen területe
Fotó: Farkas Tamás
Közvita a tervről
Az említett övezeti rendezési terv dokumentációja megtalálható a csíkszeredai polgármesteri hivatal bejárati hirdetőtábláján, és a szereda.ro oldalon is. Szeptember 17-én, kedden 17 órától közvitát tartanak a tervről a polgármesteri hivatal gyűléstermében, ahová minden érdeklődőt várnak.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
szóljon hozzá!