
A hegyimentők fő tanácsa: felkészületlenül senki ne induljon el. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Könnyű hétvégéjük volt a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat munkatársainak, mindössze egy baleset történt egy futóversenyen. A téli időszak beköszöntével azonban a balesetek megelőzésére még nagyobb figyelmet kell fordítani.
2022. november 21., 14:212022. november 21., 14:21
Fontos, hogy aki túrázni indul, tudja, milyen időre számíthat a hegyen. Kovács Zoltán Róbert, Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat vezetője a Székelyhonnak elmondta, csendes volt a hétvége, országosan is érződött, hogy megjött a tél, lehullt a hegyekben a hó. A Kelemen- és a Görgényi-havasokban 20–25 centiméteres a hóréteg, ami tovább nő, ezért is jobban fel kell készülni egy-egy túrára.
A meleg öltözet nagyon fontos, a téli bakancs, akárcsak a felszerelés, amelyben legyen túlélő fólia és fejlámpa is, hiszen korán sötétedik. Fontos, hogy ne hiányozzon az ivóvíz, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű élelem se, mert a test jobban fárad, hamarabb kimerül, szükség van az energia pótlására.
Az Erdélyi Kárpát Egyesület marosvásárhelyi szervezete 20–30, de akár 50 személy számára is szervez rendszeres túrákat a környező domb- és hegyvidékeken. Kiss Zoltán elnök érdeklődésünkre elmondta,
„Ha lehullott a hó, a szép fehér táj nagyon vonzó, de sokkal nehezebb gyalogolni; azt, aki elöl halad, gyakran váltani kell. Ráadásul hóban, illetve sárban több időt kell szánni egy túrára, általában 20 százalékkal többet, mint ahogy az a leírásban szerepel” – magyarázta az EKE marosvásárhelyi vezetője, aki egyúttal jelezte, a téli, vízhatlan bakancs mellé a lábszárvédőt is ajánlják a túrázóknak, hogy a hó ne hatoljon be a nadrág és a bakancs közé. A hótalp is hasznos eszköz, akárcsak a túrabot, valamint a lámpa. De megfelelő fizikai erőnlét, felkészülés nélkül sem szabad elindulni – figyelmeztetett a túraszervező.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
szóljon hozzá!