
Képünk illusztráció.
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
A Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben a szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során – írja az Agerpres hírügynökség.
2025. január 11., 15:552025. január 11., 15:55
2025. január 11., 19:112025. január 11., 19:11
A Jogi Forrásközpont (JRI) szakemberei szerint a négy központ túlzsúfolt, hiszen bár összesen 51 gyermek számára lenne hely ezekben, jelenleg 63 gyermek él itt. „A 3 és 7 év közötti gyermekek nem hivatásos nevelőszülők gondozásában vannak, ahogy azt a törvény előírja, hanem központokban helyezték el őket. Ezzel
– írták egy közleményben.
A tájékoztatás szerint az egyik központban bereteszelt hálószobákba zárják a gyermekeket, a szolgálatos gondozók szerint személyzethiány miatt folyamodtak ehhez a megoldáshoz. Két másik központban lejárt szavatosságú gyógyszereket találtak, amelyekből a személyzet szerint kaptak a gyermekek. Az életkörülmények egyik központban sem felelnek meg a törvényi előírásoknak,
Az egyik központban öt bárányhimlős gyermeket találtak, és nem volt mindegyikük elkülönítve a többi gyermektől – rótták fel.
Képünk illusztráció.
Fotó: Pixabay
A CRJ szerint ugyanakkor jelenleg mind a négy központ törvénytelenül működik, az engedélyük ugyanis lejárt 2024. december 2-án, illetve 4-én.
A Jogi Forrásközpont arról is beszámolt, hogy 2024 márciusától több bejelentetlen ellenőrzést is végeztek ezekben a központokban, és mindannyiszor súlyos rendellenességeket észleltek, azt tapasztalták, hogy
A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, Miklea Hajnal Katalin ezzel szemben azt állítja, hogy a négy központban levő 63 gyermek megfelelő ellátásban részesül, beíratták őket családorvoshoz, iskolába járnak, nappali ellátóközpontokba viszik őket, szakemberek foglalkoznak velük. Elismerte, hogy a létesítmények túlzsúfoltak, de ez szerinte annak tudható be, hogy
Elmondta azt is, hogy átszervezés alatt állnak a központok, és folyamatban van az engedélyek megújítása. A lejárt gyógyszerek kapcsán kijelentette, ezek szavatossági ideje decemberben járt le, és meg fogják vizsgálni, hogy valóban kaptak-e gyermekek ezekből a készítményekből.
A CRJ a tavalyi ellenőrzések után feljelentést tett az ügyben a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) marosvásárhelyi területi ügyosztályán. A szombati ellenőrzések nyomán újabb dokumentumokkal készülnek az ügyészséghez fordulni.
Rendkívül súlyosnak nevezte az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) vezetője a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban feltárt rendellenességeket és bejelentette, hogy kiküldi a helyszínre az intézmény ellenőrző testületét.
Rareș Petru Achiriloaie szombati közleményében rámutatott, ha a Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői által jelzett problémák beigazolódnak, meg kell hozni a megfelelő jogi lépéseket.
Az ANPDCA elnöke bejelentette, hogy kiküldi a központokhoz az intézmény ellenőrző testületét, ugyanakkor
Achiriloaie arra is rámutatott, hogy a törvény értelmében a fogyatékkal élő gyermekeknek is szociális szolgáltatásokat nyújtó gyermekvédelmi igazgatóságok országszerte a megyei tanácsok alárendeltségében működnek.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!