
Tamás Csaba a versenytáv feléig a mezőny élén állt
Fotó: Nemzeti Vágta Facebook-oldala
Tovább öregbíti Farkaslaka hírnevét a lovassportban Tamás Csaba, a székelyföldi zsoké Villámlás nevű lovával idén is felállt a Nemzeti Vágta dobogójának harmadik fokára, miután tavaly ugyancsak harmadik helyen végzett. Alig hét éve még arról álmodozott, hogy egyszer valakit ő fog felvezetni a vágtát megelőzően, azóta pedig a lovakat szerető falusi fiúból díjnyertes zsoké, a székelyek képviselője, büszkesége lett.
2022. október 04., 11:072022. október 04., 11:07
2022. október 04., 11:122022. október 04., 11:12
Tamás Csaba gyermekkori álma teljesült a Nemzeti Vágtán való szerepléssel, az pedig hab a tortán, hogy eredményei túlmutatnak az akkori álmokon, hiszen nem csupán résztvevője volt a versenynek, hanem a legjobb három között végzett az elmúlt két évben, sőt jelenleg ő az egyetlen székelyföldi, aki dobogóra léphetett a rangos nemzetközi lóversenyen. Mint beszélgetésünk során kiderült, 2015-ben látogatott el először a Nemzeti Vágtára, akkor még nézőként.
„Akkor mondtam az egyik barátomnak, hogy milyen jó lenne, ha egyszer én is felvezethetnék valakit a versenyt megelőzően Budapest legszebb terén, a Hősök terén” – idézte fel a díjnyertes zsoké, aki az azóta eltelt években nem tétlenkedett: különféle képzéseken vett részt,
Előbb az Epona Spanyol Lovasiskolában, majd a Bábolna Nemzeti Lovasiskolában is diplomát szerzett, ugyanakkor lovasedzői végzettsége is van.
Harmadik helyezést ért el Villámlás nevű lovával a székelyföldi zsoké
Fotó: Tamás Csaba Facebook-oldala
Csaba büszke az eredményére, de célja továbbra is az első hely a Nemzeti Vágtán. Mint mesélte,
„Nincs ideje a lónak a két futam között, hogy regenerálódjon, kipihenje magát”. Mint kiderült, a tavalyi döntő futamhoz hasonlóan idén is a start-cél taktikát választották, vagyis hogy élre áll, abban bízva, hogy kibírja a ló a futam végéig azt a tempót, ami szükséges a mezőny élén maradáshoz, de sajnos Villámlás hamarabb elfáradt.
A hősök terén kialakított lóversenypályán nincs sok egyenes szakasz, így nem nagyon van lehetőség előzni, ezért látja ezt biztosabb taktikának, hiszen így a dobogós helyezés valószínűbb számukra – magyarázta Csaba, hozzátéve, nagyon büszke az elért eredményükre, hiszen nagyon sok összetevős egy ilyen verseny, nem csupán fizikailag kell rengeteget készülni, hanem mentálisan is.
– jelentette ki végül elégedetten.
A döntőben a start-cél taktikát alkalmazta, ez most a harmadik helyre volt elég
Fotó: Tamás Csaba Facebook-oldala
Mint mondta, a tavalyi versenyt követően hosszabb kondíciómunkákat próbáltak adni Villámlásnak, azaz igyekeztek hosszabb távra edzeni, hogy bírja a három és fél kört. „Úgy tűnik, hosszabb távra kell dolgoztatni, hogy jövőre még eredményesebbek tudjunk lenni. Most természetesen kap egy téli pihenőt, aztán januártól elkezdünk ismét dolgozni.”
A székelyföldi tehetségnek ugyanakkor nagyon jól esik az a rengeteg támogatás, amit a hazaiaktól kap. Mint mondta,
Most a téli szezonra készülnek amikor díjugratásban fog versenyezni, aztán jövőre újra a Székely Vágtán indulnak, ahonnan reményei szerint ismét sikerül kvalifikálnia magát a Nemzeti Vágtára. Addig sem unatkozik, hiszen a díjugratás mellett lovardát is üzemeltet Magyarországon, tanítványai is vannak, akiknek edzéseket tart, ugyanakkor saját magát is folyamatosan próbálja képezni, mindennapjai része a lovas sport és a lovaglás.
Egyelőre nem tervez haza jönni, jelenleg életvitelszerűen Magyarországon él, de mindig szem előtt tartja, hogy honnan indult, büszke és hálás. Beszélgetésünket is úgy fejezete be, hogy megköszönte a támogatást Farkaslaka községnek. „Bárki, aki kijött, és akár csak egy tapssal is ösztönzött, illetve aki az interneten követte az eseményeket, és ott bíztatott, mindenkinek köszönöm a mellémállást.”
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.
A múlt év első kilenc hónapjában 2024 azonos időszakához képest 8,8 százalékkal 48,993 millióra csökkent a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok száma – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Az idei tél legalacsonyabb hőmérsékletét mérték vasárnapra virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban mínusz 17,2 Celsius-fokig hűlt a levegő.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
szóljon hozzá!