Hirdetés
Hirdetés

Túlkapás vagy félreértés? Furcsa rendőrségi eljárás Székelyudvarhelyen

A rossz parkolási szokások is vezethetnek véletlen rongálásokhoz. Letagadásuk viszont már szándékos károkozásnak számít. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

A rossz parkolási szokások is vezethetnek véletlen rongálásokhoz. Letagadásuk viszont már szándékos károkozásnak számít. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Neve mellőzését kérő olvasónk keresett fel azzal a panasszal, hogy idős feleségét tanúként citálták be a székelyudvarhelyi rendőrségre egy rongálási esethez, ám ott már gyanúsítottként kezelték. Az ügyben kihallgatást fog kérni, hogy tisztázzák: túlkapás történt vagy félreértés.

Székelyhon

2022. április 08., 10:342022. április 08., 10:34

2022. április 08., 11:032022. április 08., 11:03

A lapunkat felkereső férfi elmondta, a Székelyudvarhelyi Városi Kórházhoz közeli háza mellé parkolt egy személyautó, a falhoz olyannyira közel, hogy gyalogosan is nehéz volt mellette elhaladni. Napokkal később jelent meg a tulajdonosa, akit a hölgy fel is szólított, hogy parkoljon kissé odébb. A válasz az volt, hogy már megy is, kórházban volt, ezért nem jött korábban az autóért.

Hirdetés

Néhány napra rá azonban a hölgy értesítést kapott arról, hogy tanúként beidézik az állami rendőrségre, mert a szóban forgó személygépkocsi tulajdonosa feljelentést tett a rendőrségen, miszerint autója oldalát megrongálták. A hétfőn, április 4-én történt kihallgatáson azonban – a férj állítása szerint – már

elkövetőként kezelték, hivatkozva egy térfigyelő kamerafelvételre – amelyet azonban „technikai okok miatt nem tudtak neki bemutatni”.

Felvázolt lehetőségek

Ekkor a kihallgatást végző rendőr állítólag három lehetőséget vázolt a hölgynek: beismeri, hogy ő karcolta meg az autót, ebben az esetben lezárják az ügyet; rábizonyítják a károkozást a felvételek alapján; idővel hazugságvizsgálatnak is alávetik, amennyiben ebbe beleegyezik.

„A vádat arra alapozták, hogy a felvételek szerint állítólag a feleségem haladt el leggyakrabban a szóban forgó autó mellett” – mondta a férj. „Egyrészt ott lakunk, úgyhogy ez érthető, másrészt viszont

Idézet
egészségügyi okok miatt nehézkes a mozgása, lassabban, bicegve halad, ami a felvételeken akár úgy is tűnhet, mintha az autó mellett haladva épp megkarcolná azt.”     

Az ügy kapcsán felkerestük Maria Plumbut, a Hargita megyei rendőrség sajtószóvivőjét, aki elmondta, ez az eljárás nem jellemző a rendőrségre, épp ezért erősen kérdéses, hogy túlkapásról van-e szó vagy inkább félreértésről. De

amennyiben a hölgy úgy érzi, hogy jogtalanul jártak el vele szemben, kihallgatást kell kérnie az ügyben a rendőrségen.

A lapunkat felkereső férj azt is elmondta, hogy már konzultált ügyvéddel, aki a várakozást javasolta, de mindenképp élni fog a panasztétel lehetőségével is.

Sok a cserbenhagyásos rongálás

Havi két-három autórongálási esetről érkezik panasz a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrséghez, közölte lapunkkal László Szabolcs, az egység vezetője. Elsősorban autós koccanások miatt tesznek feljelentést, ezeket az ügyeket azonban továbbítják az állami rendőrségnek, mert cserbenhagyásos balesetnek számítanak, az ezzel kapcsolatos eljárás pedig meghaladja a saját hatáskörüket.

László Szabolcs szerint az említett szám csak a bejelentett esetekre vonatkozik, a valóságban ennél jóval több történik, csak épp nem jelentik.

Idézet
Társadalmi probléma, hogy ott hagyják a károsultakat szó nélkül

– mondta László, aki szerint emberi jóérzés kérdése elismerni, ha tévedtünk, és közösen találni rá megoldást. Kötelező biztosítása jórészt minden autótulajdonosnak van, a javítás költségeit megtérítik.

A szándékos rongálás bűncselekménynek számít, ezeket az ügyeket szintén az állami rendőrséghez továbbítják. Amennyiben van térfigyelő kamera az eset közelében, a felvételt is átadják – tette hozzá László Szabolcs.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Beszorult a hideg: Csíkban és Gyergyóban volt a leghidegebb az országban

Országszerte jóval enyhébb volt a csütörtökre virradó éjszaka az előzőekhez képest, a Csíki- és a Gyergyói-medencében azonban továbbra is a fagy az úr: csak itt mértek mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet az országban.

Beszorult a hideg: Csíkban és Gyergyóban volt a leghidegebb az országban
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Vizsgaidőszak – Mutasd meg, vagy írd le a bevált tanulási módszered, és nyerj!

Itt a vizsgaidőszak. Kávé, jegyzetek, éjszakázás – ismerős? Most megéri megállni egy pillanatra, mert a Székelyhon játékra hív, ahol nemcsak a tanulási szokásaidat oszthatod meg, hanem értékes nyereményeket is bezsebelhetsz.

Vizsgaidőszak – Mutasd meg, vagy írd le a bevált tanulási módszered, és nyerj!
2026. január 22., csütörtök

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása

Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása
2026. január 21., szerda

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből

Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”

A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”
2026. január 21., szerda

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút

Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút
2026. január 21., szerda

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be

Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben
2026. január 21., szerda

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő

Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő
2026. január 21., szerda

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval

Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval
Hirdetés