
Csütörtökön ér véget az írásbelik sorozata az idei pótérettségin, a végleges eredményeket szeptember 3-án teszik közzé
Fotó: Veres Nándor
A román nyelv és irodalom vizsgával kezdődött hétfőn a pótérettségi. Noha a jelentkezőknek több mint a tíz százaléka nem jelent meg a vizsgán, a beiratkozások alapján még így is ez a pótérettségi legnépesebb vizsgája, ugyanis a legtöbb érettségiző ebből a tantárgyból nem tudott átmenő jegyet szerezni az érettségin.
2021. augusztus 16., 15:562021. augusztus 16., 15:56
2021. augusztus 16., 16:242021. augusztus 16., 16:24
Hargita megyében 735-en iratkoztak be a pótérettségi hétfőn megtartott első vizsgájára, azaz a román nyelv és irodalom írásbelire, ám végül csak
– tudtuk meg Hargita megye főtanfelügyelőjétől, Demeter Leventétől, aki arra is kitért, hogy erre a vizsgára jelentkeztek a legtöbben.
A tanfelügyelőség adatai szerint az idei pótérettségire összesen 888 fiatal iratkozott be Hargita megyében, jelentős többségük reál szakon fejezte be a középiskolát.
A pótérettségizők egy része több vizsgára is jelentkezett, ugyanis azokból a tantárgyakból nem ért el átmenő osztályzatot az érettségi tanév végi kiadásán. Azon egyébként 2099 vizsgázó vett részt Hargita megyében, és kevéssel több mint a felük szerzett azon átmenő jegyet, azaz valamivel több mint ezer fiatalnak nem sikerült az érettségije – a vizsgasorozat végleges átmenési aránya 54,07 százalékos volt.
Kovászna megyében is hiányzott a jelentkezőknek több mint a tíz százaléka a pótérettségi román nyelv és irodalom írásbelijéről.
– tájékoztatott Kiss Imre, Kovászna megye főtanfelügyelője. Ugyanakkor azt is elmondta, nem történt rendellenesség az első vizsganapon, nem kellett kizárjanak egy vizsgázót sem. Kovászna megyében összesen 384 fiatal jelentkezett a pótérettségire, közülük 276-an idén fejezték be középiskolai tanulmányaikat.
Maros megye hét érettségi központjában – ebből kettő van Marosvásárhelyen – összesen 574 diák vizsgázott hétfőn román nyelv és irodalomból. Közülük 475 reál profilú osztályban-, 99 tanuló humán profilú osztályban végzett. Összesen 1160 diák iratkozott fel az érettségi nyár végi szakaszára.
– tudtuk meg Berar Antoniutól, az érettségi bizottság vezetőjétől.
A folytatásról
A pótérettségi kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbelijével folytatódik, szerdán a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak a résztvevők, csütörtökön pedig – a magyar tagozaton végzett pótérettségizők – magyar nyelv és irodalomból. A készségfelmérő vizsgák augusztus 23-31. között zajlanak majd. A pótérettségi első eredményeit augusztus 31-én függesztik ki, majd szeptember 1-3. között kivizsgálják az esetleges óvásokat, 3-án pedig közzéteszik a pótérettségi végleges eredményeit.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.
Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság lövészversenyén tizennyolc újságíró, illetve médiamunkatárs különböző próbákon mérhette össze tudását és lélekjelenlétét a Dakota Security által kezelt szépvízi lőtéren.
Színészkávézóval, kulisszatúrával, filmvetítéssel és a Cári Tibor Trió koncertjével várja a közönséget a Figura Stúdió Színház pénteken. A Színházi Világnapon plakátkészítésben is kipróbálhatják magukat a nézők.
Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!